• fakir olduğum için dikkatimi çekmiş bir mevzu. zengin olsam umrumda olmazdı tabii. sözün özü; bira beş lirayken de boş şişelerin depozitosu için yirmi kuruş alıyorduk, bira yedi lira olunca da yirmi kuruş alıyoruz.
  • biraya zam vergi zammından kaynaklandığı içindir. üreticiye giren çıkan yok (satışların düşmesi dışında).
  • zuladaki boş şişelerle karşılaşınca benim de aklıma gelen mevzu fakat daha önce düşünen olmuş,helal olsun.
    hayır öyle duruyor balkonda,orda,burda atsan atılmıyor,satsan para etmiyor.biraya gelen zam ona da yansırsa seviniriz.dolar,avro gibi yani aslında mantık aynı.
  • birçok bira tüketicisinin şişeleri direkt çöpe atmasına sebep olan durumdur.

eskiden 10 tane boş bira şişesiyle bile bir paket sigara ya da bir bira alınabiliyorken, artık böyle bir 'geri dönüşüm' alışkanlığı neredeyse kalmadı.

zaten eşşek yüküyle pahalı olan bira fiyatlarına, bir de parası geri alınamasın diye yıllardır kuruş artmayan depozito farkı ödüyoruz.

(mekanı ve vakti uygun olan için en güzeli, evde kendi biranı yapmak gibi görünüyor, artık lamı cimi kalmadı abk)
  • şişe hala aynı şişe. o yüzden de depozito fiyatı aynı. çok normal değil mi?
  • mantıksız bir uygulamadır.

şişe aynı şişe de, bira aynı bira değil mi amk?
  • bir kutu biraya 3.25 tl verip alan beni ilgilendirmeyen durum. üç kasaya yakın aldım bulgaristan'dan, yemin ediyorum yol parasını falan ekleyince bile buradan daha ucuza geliyor.

viski, votka vs onları hiç saymıyorum bile.

tamam tamam kızmayın.
  • ulan millet daha alkol ürünlerinin vergisinin artırılıdığını anlayamamış. güzel kardeşim senin içtiğin bira ve şişesi aynı fiyat. üreten hala aynı fiyata satıyor. senin devletin senin götüne pandik atıyor.
  • depozito olayına çok kafa yoranlar için seinfeld s7-e20: the bottle deposit'i tavsiye edebilirim.. youtube kısa videosu için link. .
  • ayıktırma.
hesabın var mı? giriş yap