alg

  • 281
  • 6
  • 0
  • 0
  • geçen hafta

western

berlin okulu (akım) yönetmenlerinden valeska grisebach'ın ağustos 2017'de almanya'da gösterime giren ve bulgar-alman işçiler üzerinden göçmenliği, varoluşu, dayanışmayı, erkek egemen şiddeti perdeye aktarmakla kalmayıp bunlar üzerine sorular sordurmayı başarabilen, yakın dönem avrupa sinemasında dikkat çekici filmlerinden biri olmuş westernadlı film.

wikipedia sayfası: https://en.wikipedia.org/wiki/western_(2017_film)

film ayrıca 70. cannes film festivalinde "belirli bir bakış" çerçevesinde gösterime girmiş.

filmin konusu spoiler içermeyecek şekilde şöyle: aralarında yabancı işçilerin de olduğu bir grup işçi almanya'daki şirketleri tarafından bulgaristan'da bir köye baraj yapmaya gönderiliyorlar. akarsuyun iki kolu var bir kolunda bulgar işçiler diğer kolunda almanya'dan gelen işçiler çalışıyor. sudan aynı zamanda barajın yapılacağı yere çok yakın bir yerde bulunan küçük bir bulgar köyü de yararlanıyor. dolayısıyla 3 grup arasında suyun adil olarak paylaşılması gerekiyor. filmin afişinde olan meinhardt karakteri üzerinden ilerleyen hikaye kurmaca-belgesel tadında ama belgeselliğin gerçekçiliğe kayması dolayısıyla da izleyiciyi sıkmıyor. filmde sadece insanların insanlarla değil, insanın doğa ve hayvanlarla ilişkisi de aktarılabilmiş.

işsiz olsam, film internete düşse bir de program konusunda yardımcı olacak birileri olsa türkçeye çevirirdim: bonus olarak trailer

devamını okuyayım »
10.09.2017 23:11