archotep

  • anadolu çocuğu (311)
  • 965
  • 0
  • 0
  • 0
  • 9 ay önce

türkiye'den seri katil çıkmaması

çeşitli sebepleri vardır efendim. ilk önce seri katil nedir biraz bahsetmek lazım. çeşitli tanımları vardır bunun. en yaygın olanı belirli aralıklarla üç ya da daha fazla kişiyi zevk alarak öldüren kişilere verilen isimdir. hatırladığım kadarıyla seri katilin ismi 70'lerde bir fbi ajanı tarafından kullanıldı. tabi tanımı zamanla değişti ve özelleşti. mesela bir kriz anında 70 kişiyi öldüren kişi seri katil olamaz. bu 70 kişiyi belirli aralıklarla, bir ay birkaç hafta gibi, öldürürse ve bunu yaparken bir haz duyuyorsa bu kişi seri katil olur. bu işi parayla yaparsa yine seri katil olmaz, kiralık katil olur. özetle adam öldürmekten zevk alması ve bunu bir rutin içinde yapması gerekir, kişinin seri katil olabilmesi için.

türkiye'de çok fazla olmamasının tabi bir çok sebebi var aslında. sanırım bunların en başında bireysel silahlanma aktiviteleri geliyor. seri katil kavramı dünyaya amerika'dan geldi. amerika'da insanlar bireysel kullanım için silahlara çok kolay ulaşabiliyor. ayrıca bunu yasal yollardan yapıyor. türkiye'de yasal yoldan silah almak amerika'ya göre kolay değil. çok prosedürü var. durum böyle olunca insanlar içlerindeki bu duyguyu ortaya çıkarabilecek en temel araçlara sahip olamıyor. yani türkiye'de evindeki silahı alıp bir yerde birini öldürme ihtimali amerika'ya göre daha az. çünkü amerika'da tetiği çekene kadar belkide hiçbir şey suç olmuyor. türkiye'de bu durum sıkıntılı. silah taşımak çok normal bir şey değil burada. yani daha evden adımını atınca risk almış oluyor. evet sebeplerden bir tanesi bu.

bir diğer sebepse sosyolojik nedenler. amerika'daki topluluklar buna müsait. çünkü çok uluslu bir ülke olarak kuruldu. bir toplum olmaya 16. yüzyılın başında başladı diyebiliriz. tabi o zamana kadar içinde farklı kültürler vardı ama bugünkü amerika'nın oluşum süreci 16. yüzyılla birlikte başladı desek yalan olmaz. özellikle avrupadan büyük göç aldı. afrikadan aldı. adamların eline şöyle bir fırsat geçti, artık mevcut dünya düzenine yeni kurallar getirecek kaynağı olan yeni bir oplum düzeni yaratma şansı. yani istanbul gibi bir anlamda. kültür çeşitliliği olan bir toplum oluverdi. türkiye'nin herhangi bir yerinde sıfırdan bir şehir kurulsa ve bu şehir her yerden göç alsa, amerika ile benzer sonuçlara ulaşacaktır. bu yüzden o insanlar, bu yeni kıtada kozmopolit bir kültür yarattılar. tarih boyunca gelişen adetler, gelenekler yeniden şekillenmek için bir fırsat yakaldı bu kıtada. o yüzden amerika kıtası için yeniliklerin kıtası diyebiliriz. tabi bu her anlamda suç buna dahil.

türkiye'deki topluluklar daima kültürleriyle birlikte geldiler. hepimizin bunun birer parçasıyız. çok kültürlü bir yapımız olmasına rağmen bu kültürler yine birbirinden etkilenmiş benzer kültürleren oluşuyor. kültürümüz korunarak nesilden nesile aktarılmış. bugün almancılar çeşitli ülkelerde farklı kültürler oluşturdular. bunlar yine kozmopolit kültürler oldu tabi. özetle toplumumuz bizi belki katil olmaya itti ama bu işten zevk almaya yöneltmedi. bu işten zevk alacak insanlar olmasına rağmen ellerine fırsat geçmedi. amerika'da insanlar bu fırsatları yakaladılar.

bir başka sebepse demografik sebeplerle alakalı olduğunu düşünüyorum. türk toplumu yarı açık bir toplum. aslında değişikliklere kolay adapte olmuyoruz. daha çok gelenekselci bir yapımız var. bunun sebebini şuna bağlıyorum, türkiyede nüfus çok dağılmış bir durumda. istanbul dışında tabi. on tane büyük şehir dışında şehirler hep küçük. bu şehrin köyü var kasabası var bilmem nesi var. 1000 kişi aynı yerde yaşamaktansa 100 er kişi farklı yerlerde yaşamayı tercih ediyor. tabi bunun tarım toplumu olmakla doğrudan ilişkisi var. küçük topluluklar halinde yaşadığımız için yeniliklere çok açık değiliz. büyük şehirlerde insanlar hep birlikte yaşadığı için yeni şeyleri daha sık görüyor ve kolay adapte olabiliyor. düşünün herhangi bir köyde bir kişi sarı şapka taksa olay olur fakat bunu büyük şehirde yapsa moda olur. bu yüzden, neredeyse coğrafyanın tamamına yayıldığımız için küçük topluluklar halinde yaşıyoruz. küçük topluluklarda insanlar birbirini tanır ve kollar. büyük şehirlerde kimsenin umrunda olmazsınız, fark edilmezsiniz ve bu size seri katil olma yolunda avantaj sağlar. görünmezlik zırhı gibi bir şey. küçük topluluklarda psikolojik rahatsızlığınız hemen göze batar ve bir şekilde bir tedavi sürecine girilir iyi ya da kötü. sonuç olarak amerika bizden çok daha önce kent yaşamına geçtiği için seri katilleri daha fazla. türkiye'de bu durumun yaygınlaşmasına daha çok var. ilk önce kent yaşamı biraz ortaya çıkmalı. insanlar ordan oraya ordan oraya koşmalı ki aynı zamanda uygun hedef bulunabilsin.

tabi yukarıda saydığım sebeplerin başka bir açıklaması da devreye giriyor. bir suçun oluşmasında üç temel faktörler vardır. motive olmuş suçlu, uygun hedef, suça engel olacak kişilerin yokluğu. bu durumda şöyle bir şey çıkıyor ortaya. biz mahalle kültürü ile büyüdük. her mahallede polis yoktu, bekçi yoktu. mahalle abileri vardı. kabadayı dediğimiz tipler vardı. bu insanlar mahalleyi koruyan insanlardı. motive olmuş suçlu ve uygun hedef olsa bile bu tarz insanlar suçun olmasını engelliyordu. yani en temel üç oluşumdan biri daima yoktu. çünkü her mahallede üniformasız polislerimiz vardı bizim. biz böyle bir kültürden geldik. bu durum da seri katil çıkmamasının sebeplerinden biridir.

ayrıca seri katil çıkaran toplum yapıları bizimkinden çok farklı. türkiye'de kolay kolay sosyapat olunmuyor. olsa bile seri katil olmak icin yeterli bilgiye ulaşamıyor. çünkü seri katil olabilmek için sadece psikolojik bir hastalığa sahip olmanız yetmiyor, aynı zamanda yakalnmadan suç işleyecek yeteneğe ve zekaya sahip olmanız gerekiyor. bugün seri katil çıkaran toplumlarda bu katiller ortalama bir insandan daha zekiler. türkiye zeki insanlar çıkıyor fakat suç işleyecek yeteneğe sahip değiller. toplumumuz bu insanları farklı alanlarda değerlendiriyor. ayrıca suç işleyip yakalanmamak için belirli bir bilgi birikimine ihtiyaçları var bu insanların. yani sistemi bilmeliler. türkiye'de sistem durağan değil. hala değişiyor. basit olarak kaç tanemiz bir polis merkezinin işleyişini çok iyi biliyor. mesela bir bölgeye a karakolu bakarken, bir başka bölgeye b karakolu bakıyor. ekipler ne sıklıkla ve nerelerden geçiyor. çağrı aldıklarında çağrıya tepki süresi nedir bunlar bir suçlunun düşünmesi gereken şeyler.

aile yapısı da buna engel oluyor türkiye'de biz kalabalık olarak yaşıyoruz. tabi yalnız yaşama olayı biraz da kentleşmenin sonucu. bir suçlu bir alilenin evine girse ilgilenmesi gereken insan sayısı çok fazla. anne-baba çocuklar, dede vs. yani uygun hedef değiller. seri katiller için uygun hedef, uygun zaman ve uygun mekan gerekir. birini kimseye görünmeden bir yere götürmek türkiye'de kolay değil. amerika'da daha kolay ama.

sonuç olarak seri katil olabilmek için uygun ortam yok türkiye'de o yüzden üç beş tane çıkıyor en fazla. üç beş lafın gelişi on tane falan var galiba. tabi bunlar bilinenler birde işin bu boyutu var. neyse aklıma gelenler bunlar yoruldum yazmaktan, kahve içmeye gidiyorum ben.

devamını okuyayım »
01.10.2012 16:15