birboluikigetekare

  • azimli
  • anadolu çocuğu (328)
  • 1194
  • 6
  • 2
  • 0
  • evvelsi gün

her story

--- hayvan gibi spoiler ---

bu disosiyatif kişilik bozukluğu(dkb) diye adlandırılan durumun aslında olmadığını yanlış sınıflandırıldığını düşünen ekolden ve tam tersi böyle bir şeyin olduğundan emin hocalardan konuyu dinlemiş biri olarak oyunu bitirmemin üstüne sıcak sıcak konuyu bu açıdan biraz aydınlatmak istiyorum.

hannah/eve'in dkb olduğunu destekleyecek bir çok ipucu vermiş oyun. öncelikle dkb'nin travma sonrası stres bozukluğu(ptsd)nun bir komponenti olarak oluşmuş olabileceği teorileri var. bunu desteklemek için karşı komşusunun, evde tek başına yaşayan eve'in ebesi dul kadın, ölümü var. hannah bu ölümü aslında annesinin ikiz çocuklar doğurduğu ama ebenin kardeşini saklayarak 5 yaşına kadar büyüttüğü ve bunu herkesten sakladığı hikayesi kullanılmış. 5 yaşında ebe ölünce evden kaçan eve hannah'ın yanına kaçıyor ve çatı katında yaşamaya başlıyorlar. bu hikaye dkb'yi destekleyen en büyük kanıt.

hannah ve eve'in birbirlerine zıt karakterler içermesi de tanıya gitmeye yardım ediyor. hannah içine kapanık, kimseyle seks yapmıyor, şiddete meyilli. eve dışa dönük, tüm ilk seksleri bu karakter yapıyor(simon hariç) ve dünyayla daha barışık. hannah 5 yaşında çatı katında masallarını okurken hiç arkadaşı olmadığı ve sevdiği karşı komşusu öldüğü ve sonrasında konuşacak kimseyi bulamadığı için eve'i yaratıyor zaten.

hannah masallardaki prensi(simon) bulduktan sonra eve'i ikinci plana atıyor. eve anne babasının evinde çatı katında annesi babasının haberi olmadan yaşıyor. simon'a ilk seksinden hamile kalıyor. her şey iyi giderken hannah 8 aylık gebeyken düşük yapıyor. simon'un ailesi de artık kendilerine yer bulmalarını söylüyorlar yanlış hatırlamıyorsam. yine ptsd. eve hannah'ya yeniden beraber yaşamaları gerektiğini söylüyor. hannah'ın anne babası yıllardır mantar yetiştirmelerine rağmen bir gece mantar zehirlenmesinden ölüyorlar. eve bu olayı polise anlatırken onlar asla böyle bir hata yapmazlardı gibisinden bir laf ediyor. buradan hannah'ın kendi ailesini de öldürdüğünü anlıyoruz.

herkesin takıldığı bir diğer nokta hannah/eve'in sorgulamanın bir kısmında, biri 30 haziran biri 1 temmuz yanılmıyorsam, hiç aldattınız/aldatıldınız mı? sorusuna hayır deyip ilk gün hayır, ikinci gün bunu dün de sormuştunuz demesi olmuş. hannah ile eve anılarını günlük yoluyla paylaşıyorlar. en azından hannah/eve öyle diyor. gerçekten dkb ise bulundukları durum eve'in 1 temmuzda bunu bilememesi ya da hannah'ın ona çok ayrıntılı bir şekilde sorgulamada sorulan bütün soruları söylemesi gerekiyor. bu 3 temmuzda eve'in isminiz nedir sorusuna benim adım hannah smith deyip yalan testinden geçememesi gibi değil. eğer senaryoda bir tutarsızlık varsa o da bu ifade, bu da çok bariz değil bence.

sonuç olarak bence mükemmel bir disosiyatif kişilik bozukluğu vakası. umarım ileride bu tarz oyunları daha çok görürüz.

son olarak, eve'in artık geri dönüşün olmadığını, hannah'ı kurtaramayacağını anladıktan sonra knock code ile ilettiği mesaj: bye hannah

--- spoiler ---

devamını okuyayım »