birboluikigetekare

  • azimli
  • anadolu çocuğu (317)
  • 1164
  • 0
  • 0
  • 0
  • geçen ay

tusdata

2 yıldır öğrenciliğini nam-ı diğer tusiyerliğini yaptığım bu kurum hakkında birkaç söz etmeden bırakmam olmaz. ileride bu kuruma kayıt olacak insanlara karşı bir sorumluluğum olarak görerek yazıyorum bunları ki nasıl bir şeyin içine girecekler bilsinler diye.

herşey ilimize ilk tus dersanelerinin geleceği haberiyle başladı. 2 yıl önce dönem 4’ün son dönemleriydi. denildi ki talebe göre tusdata ve tusem offline ya da normal şube açacak. peki dedik. aramızdan öğrenci temsilcileri seçtiler ve 4 yıldır tanıdığımız bildiğimiz insanlar bize daha önce görmediğimiz bilmediğimiz bir dersaneyi övmeye ve karşı dersaneyi kötülemeye başladılar.

bir tarafın bize söylediklerine göre tusem öğrenciye çok değer veriyordu. öyle böyle değil. en iyi en güzeli tusemdi. tusdata ise çok kötüydü. öğrencileri kafasında dolar işaretleri olarak görüyorlardı ve ellerinden geldiğince her adımda kazıklamaya çalışıyorlardı(ki buna daha sonra değineceğim). diğer tarafa göre ise tusdata en iyisiydi. en büyüktü. diyorlardı ki tusdata en çok soru bilen dersaneydi. tusem dandik bir dersaneydi ve tusdata’dan arta kalan öğrencileri alıyordu. tusdata 5 istiyorsa tusem 4 istiyordu. tusem soru yakalayamıyordu.

sonra demolar başladı. indirim kuraları oldu. %100 %50 %25. indirimi alan kayıt oluyordu. toplu hareket etmek mümkün değildi. indirimi verdikten sonra indirimi kullanmak için 1 haftanız vardı ve kayıt olmanız gerekiyordu. indirim alan herkes bir şekilde kaydoldu. geriye biz kaldık. hiçbir yerden indirim alamayan, tus nedir bilmeyen ama bir şekilde hazırlanıp kazanmak isteyen acemi, tecrübesiz doktor adayları. şimdi bakınca keşke birisi bana bunları söyleseydi diyorum.

yukarıda bahsettiğim bütün bu iddialar sonucunda 20 kişiyi aşkın bir topluluk olarak gittik tusdata’ya kayıt yaptırmaya karar verdik.tusdata ilk kayıtının 2 yıl için 7,750 den açmıştı. tusem ise 7,500 den kayıt alıyordu. aralarında çok bir fark yokmuş gibi gelince insan ister istemez en iyisi olsun istiyor. 250 lira çok da değil gibi düşünüyor. bizim gibi toplu kayıt yaptırmayan arkadaşlar 7,750 den kayıt yaptırmışlardı ve biz o kadar para vermek istemiyorduk. sonuçta bir gün tusdata’nın yetkili abileri hastanemiz bahçesine geldiler ve daha önceden kayıt olan arkadaşlarımıza senetlerini imzalatmaya başladılar. tabii ki biz de kayıt olmak istiyorduk o yüzden pazarlık etmek için önce kendi aramızda toplandık kaç kişi olduğumuzu fiyat olarak ne istediğimizi konuştuk. sonuç olarak 5000 liraya toplu kayıt olmak istiyorduk. yapılan pazarlıklar sonucunda bize 6000 tl karşılğında konu kitapları + çıkmış tus soruları + vaka kampı + tus kampı şeklinde anlaşmaya vardık.

-1 yıl sonraya fast-forward ediyorum elimizde hala çıkmış tus soruları yoktu.
-1 yıl 3 ay sonra çıkmış tus soruları elimize geçti.
-2 yıl sonra(bugün) bize verilen tus kampı ve vaka kampının “hediye" olduğunu ve dersane nerede isterse orada(ankara) katılabileceğimizi öğrendik. yoğun itirazlarımıza rağmen saçma sapan argümanlarla çoğumuzun ailelerinin istanbul’da olmasına ve orada katılmak istememize rağmen olumsuz sonuç aldık.

saçma dediğim argümanlarını yazmazsam olmaz:
2 yıl önce siz bizden indirim alabilmek için tusem ile de görüştünüz ve fiyatı düşürerek bizi zarara uğrattınız.
2 yıldır herkese tusdata’nın tusem’den farkı olmadığını söylediniz ve bize yeni öğrencilerin gelmesini engellediniz.

bunun dışında eğitim yönünden yaşadığımız olumsuzluklar ise şöyle:

-offlne ilk açıldığı zaman akşam 7 ye kadar açık tutuyorlardı. sebebi ise gece offline videolarının güncelleniyor oluşuydu. bu bize söylendiğinde 2013 eylüldü. bugün 2015 haziranındayız ve offline da hala 2011 ve 2012 den kayıtlar var.
-derslere gelen hocaların bir kısmı gerçekten kötü. bir kısmı ise gerçekten iyi ama bizim şube gibi küçük bir yere geldiklerinde bizi sallamıyorlar. bu konuyla ilgili şöyle bir örnek vereyim: biyokimya hocası 2 yıl önceki ilk dersimize ve bu seneki son dersimize girdi. ilk girdiği dersi 9+8 saatte anlatmıştı son girdiği dersi 8+7 saatte anlattı. o kadar hızlı konuştu ki, neyse…

daha çok şey söylenebilir, çok şey anlatılabiilr ama şu anda aklıma gelenler bunlar.

nacizane önerim kendinizi 3 kuruşa bu kurumlara oyuncak etmeyin, ama tusu -böyle bir sistemde- dersanesiz kazanmak zor. kayıt olduysanız güleryüzlerine kanmayın. hakkınızı arayın. biz alamadık, çünkü bize sattıkları şeyleri hediye olarak gördüler. çünkü bazı kanun açıklarından ötürü devlete minimum vergi veriyorlar ve tam olarak bir hizmet satmıyorlar, söz satıyorlar. sözlerine inanmadan önce çok düşünün.

21 temmuz edit: aslında bize tus kampı değil tus soru kampı hediye edilmiş. biz hepimiz yanlış anlamışız! değişiklik oldukça buraya yazacağım.

24 temmuz edit: yanlış anlaşılmayı düzeltmek adına! kampa gitmek isteyenler 750 tl verip gidebilecekler. eğer bunu vermezsek bizimle anlaşma yapan adam cebinden vermek zorunda kalacak tusdata batacakmış. ayrıca bu yanlış anlaşılma için itirazı bizim adımıza yapan arkadaşı kampa almıyorlar, üstüne gelmesin diye 250 tl veriyorlarmış. değişiklik oldukça yazacağım.

devamını okuyayım »