black sabahat

  • hippi (409)
  • 633
  • 0
  • 0
  • 0
  • geçen ay

hallux valgus

genetiğin biz kadınlara attığı kazıktır. ameliyatın öncesini, sonrasını, iyileşme sürecini yazayım, siz de ona göre karar verin ameliyatın ne kadar gerekli olduğuna.

bendeki genetik. kendimi bildim bileli vardı ancak bunun bir genetik bozukluk olduğunu bilmiyordum. babet giydiğimde acıdan yürüyemez hale gelince doktora gittim. röntgen filmime bakıp, deformasyonun çok ilerlemiş olduğunu ve ameliyatın şart olduğunu söyledi. özel bir hastane bu basit ameliyat için 5000 lira isteyince devlet hastanesinde oldum ben de. doktorum dünyalar tatlısıydı, iyi ki özel hastane o kadar fiyat çıkarmış da devlete gitmişim.
bu ameliyat için çeşitli teknikler var. ayağa k teli sokulan yöntem de var, kemiği kırıp ayağı alçıya alan da, ayaktan parça alıp platin takan da. benimkisi son yöntemdi.

2 ayağımı birden olup kurtulmak istiyordum ama gittiğim bütün doktorlar önce tek ayağımdan ameliyat olmamı önerdiler. okula bir an önce dönebilmek ve araç kullanmada sorun çıkarmaması için sağ ayağımdan olmaya karar verdim. sol ayağımdan da yaz sonu gibi düşünüyorum bakalım.

bu ameliyat, hasta için olmasa da, bir ortopedist için en kolay ameliyatlardan biriymiş. ameliyat totalde 45 dakika sürdü ve belden aşağım uyuşturuldu.* ameliyat esnasında önüme gerilen perde yüzünden bir şey göremedim ama matkap sesleri duydum. ameliyat sonrasında doktor ayağımı gösterdi, hayallerimdeki gibi dümdüz olmuştu. odama geçtim, birkaç saat boyunca bacaklarımdaki uyuşukluktan bir şey hissetmeden, arkadaşlarımı, eşi dostu aradım şen şakrak bi şekilde. akşama doğru ağrılarım başladı. önceleri hafif sızı şeklindeyken, sonraları o kadar şiddetlendi ki, acıdan tam 5 saat bağıra bağıra ağladım. annemin dediğine göre bağırmalarım koridorun taa öte ucundan duyuluyormuş. ayağıma çivilerin girdiğini hissettim sanki. o kadar ağladım ki, 3 saatin sonunda gözyaşlarım tükenmişti, kuru kuru ağladım sonrasında. hemşire gece -en etkilisinden- ağrı kesici iğne yaptı bir daha, nispeten rahat bir şekilde uyuyabildim.

ertesi sabah kontrollerden sonra taburcu oldum. doktorum 10 gün boyunca kullanmalık, clexane isimli bir kan sulandırıcı iğne yazdı. uzun süre yatacağınız için, pıhtılaşma olmaması için bu iğne şart. ilk gün annem tekerlekli sandalyeyle beni evimizin 20 metre ilerisindeki sağlık ocağına taşırken yere kapaklandığım için, sonraki günlerde eve hemşire getirttik. hem iğnemi hem de pansumanını yaptı.

1-2 gün boyunca çok hafif sızı hissettim ama doktorun verdiği ağrı kesici sayesinde pek ağrım olmadı.
15 gün sonra dikişler alındı ve sargılar çıkarıldı. ayağım şiş olduğu için terlik bile giyemiyordum.

3 hafta sonunda yan yan basarak yürüyebilmeye başladım, ama ayağıma elastik bandaj sardığım için sol ayağıma ayakkabı, sağ ayağıma terlik giyip öyle yürüyebiliyordum. hem ayağımın hem de elastik bandajın verdiği şişlikten, kardeşlerimin 45 numara ayakkabılarını bile giyerken acı çekiyordum, terliğe mecbur kaldım bu yüzden.

bu en zor 3 hafta boyunca ev içinde tekerlekli sandalyeyle tuvalete vs. gittim. ilk başlarda birilerinin benim her şeyimle ilgilenmesi hoşuma gittiği için tekerlekli sandalye kullanmaya kasmadım kendimi ama evde tek kalınca mecburen öğrendim. kol kaslarını acayip çalıştırıyor, bana da spor oldu. koltuk değneklerim de vardı ama tekerlekli sandalye daha rahat olduğu için pek kullanmadım onları.

1 ayın sonunda daha az topallayarak yürümeye ve lastik ayakkabı giyebilmeye başladım. bu süre boyunca, geçen sene netten aldığım ve çok çirkin olduğu için sadece bakkala giderken giydiğim ayakkabılarım en büyük kurtarıcım oldu.
5 hafta sonunda falan yeniden araç kullanabilmeye başladım, sevgilimin yükü biraz azaldı.

ameliyat olalı 7 hafta oldu, geçen doktora gittim kontrole, artık rahat spor ayakkabısı giyebilirsin dedi. ayak başparmağımın yine sağ tarafa yatmaya başladığını gösterince de, bu ameliyatta %25 geriye dönme riski olduğunu ve bu riski azaltmak için makara takmamı önerdi. ayağım hala şiş, o da 2 haftaya iner dedi. yürümemde sakınca yok, ancak spor için erken. topallamam da farkedilmeyecek kadar azaldı.

toparlarsak... dar ayakkabı giyerken acıttığı için bu ameliyatı oldum, ama uzuuuun süre dar ayakkabı giymemem gerekiyor. çok acılar, sıkıntılar çektim ama dezenformasyonun tekrarlama ihtimali var. sizi bilmem ama dış görünüşe çok önem veren biri olarak, yine olsa yine olurdum bu ameliyatı, her şeye rağmen.

devamını okuyayım »