businessclass

  • azimli
  • kofti anarşist (186)
  • 7068
  • 6
  • 0
  • 0
  • geçen hafta

isveç

uzaktan maval okuyanların iç durumunu anlayamacakları ülke. evet ben de bir göçmenim ve son seçimlerde ülkenin vatandaşı olan tanıdıkların sverige demokraternaya** oy vermeleri için elimden gelen çabayı gösterdim. bos zamanlarimda secim cadirlarinda gönüllü çalıştım. ve tüm bunları, okumuş kalifiye göçmenleri ite köpeğe maskara eden mevcut moderaterna hükümetinin ve kapital dostu başbakan fredrik reinfeldt dümbüğünün defolup gitmesi için yaptım.

hani o ismi muhammed olup iş bulamayan adam varya, işte onun müsebbibi ırkcı işverenler degil, iş gücü ucuzlasın sermaye artsın diye ülkenin kapılarını herkese açan reinfeldt'tir. sayesinde ülkede işsizlik hiç olmadığı kadar arttı. bugün isvec'te işveren işçiyi nasıl sikeceğini şaşırmış durumda. bir isvec sirketine is basvurusu yapiyorsun dili iyi bilmiyorsun oradaki bir okuldan mezun degilsin v.s. derken nej cevabini e-mail ile kisa sürede aliyorsun. bos kalmamak için ise bu sefer gidip türk, arap işverenlere kendini 3 kuruşa kullandırıyorsun. mühendis adam ama depoculuk yapiyor. mimar kiz ama süpermarkette calisiyor. kime çalışıyor peki? daha 3 yil önce köyünde essek sikerken hasbel kader kendini stockholm'de bulmus iş kurmuş, vergiden işçiden sundan bundan kisip çalıp işlerini büyüten bir zibididen. hem de her firsatta laf işiterek...

bir arkadaşım anlattı hiç unutmam, son care bir yere temizlik işi için başvuruyor. tutturmuşlar isveccen iyi olmak zorunda. adam zaten ingilizcesi var idare eder derecede söyleneni anliyor. yok olmaz isvecce. lan adam bok temizleyecek ok? bok isvecce konusur mu? temizlik işi lan bu ne alaka?

iş gücü ucuzlasın diye bu ülke suriyeden gelen mültecilere süresiz oturma izni verdi. sirf zengine ucuz iş gücü olsun diye. onlar ise it gibi sikişip piçlerini sosyale yazdirip keyfine bakiyor. adamlarin izlediği politika yanlis bir defa. ne zaman bütce yetmez para lazim olur ayni akp gibi herşeyi özelleştirme derdindelerdi. bu ülkede ortadirek çalışıyor, it köpek tembel takımı yiyor ve bunlar artık reasonable bir düzeyde değil isvec'te.

bana diyorlar bu ırkcılar başa geçerse ilk seni siktir ederler ülkeden. valla milletin vergisini sömürüyorsam karısını kizini dövüp tecavüz ediyorsam siktir etsinler elbette. caliskan, vergi veren, dürüst ve faydali adama değil isvec irkcilari, kim jong il bile saygi gösterir.

devamını okuyayım »