ciaccona

  • 311
  • 0
  • 0
  • 0
  • 3 ay önce

bedenimizden yok olup gidecek 18 parça

bir organın ya da bir vücut parçasının bahsettiğiniz üzere kaybolup gitmesi, bahsettiğiniz anlamda lamarck'cı bir düşüncedir. şayet vücut geliştirme yapan bir adamın bebeği üçgen şeklinde doğmaz, bunun için eşey hücrelerindeki genetik kodun değişmesi gerekir ki, bu da olağan değildir..

evrimin yavaşlaması ve bahsedilen şeylerin olmamasındaki temel faktör, aslında evrime ya da değişime yol açan etkenin, o gene ya da özelliğe sahip olan kişilerin bir sonraki dölü(offspring)i verememesi sonucu olur.

kısaca eğer erkeklerin ya da kadınların 20 yaş dişi veya serçe parmağı onların çiftleşmesi üzerinde bir baskı yaratıp onların çoğalmasına engel olsaydı, nesiller içinde bu özellik silinebilirdi; ancak ne 20 yaş dişi ne de serçe parmak buna engel olmadığı için bu özellikler de devam edecektir. hem 20 yaş dişliler hem de serçe parmaklılar çiftleşip yeni nesiller vereceği için onlar bu gen özelliklerini devam ettireceklerdir.

bunun yanında herhangi bir özellik ya da kazanım, o canlının o gene ait olan elemanlarına hayatta kalma açısından bir avantaj sağlarsa işte o zaman bu evrim açısından anlam kazanır.

bir başka durum da herhangi bir doğal felakette şans eseri belli geni taşıyan tür elemanlarının hayatta kalıp diğerlerinin ölmesidir ki, bu da evrim açısından anlamlıdır.

edit: ayrıca asla unutmadan (bkz: mutasyon)

devamını okuyayım »