femme noir

  • 2068
  • 6
  • 2
  • 0
  • 3 gün önce

çocuğa evlatlık olduğunu söylemek

muhakkak profesyonel destek alınarak söylenmeli. önce ebeveynler, bir pedagog ya da çocuk psikiyatristine gidip kendileri görüşüp danışmalı. onun çizdiği yola göre hareket edilmeli.

cerrahpaşa'da çocuk psikiyatrisi rotasyonundayen bir aile gelmişti. çocuk 5 yaşında ve doğar doğmaz biyolojik anne baba tarafından, ebeveynlerine verilmiş. çevrelerinde çok az kişi evlat edinme olayını biliyor. ebeveynler 'çocuk kesinlikle bilmiyor' dediler.

yalnız görüşmeye aldım. resim çizerek görüşüyorum. 'hadi' dedim, 'evinizi çiz bana'
bir ev içinde bir kadın, bir erkek ve bir kız çocuğu. evin dışında bir bahçe. bahçenin dışında kağıdın en köşesinde küçük bir kadın ve bir erkek daha var. bunlar kim deyince çocuk 'öbür anne babam' dedi.

çocuklar bilir, sandığınızdan daha fazlasını. anne babanın birbirini sevip sevmediğini, aralarının nasıl olduğunu, hangi kardeşi el üstünde tuttuklarını, evlatlık olup olmadıklarını, parasal sıkıntıları...
siz onların bilmesini istemediğiniz için onlara soru sormaz, bu konuları konuşmazsınız, bu yüzden neyi bilip bilmediklerini bilmezsiniz.

ama çocuklar bilir. sandığımızdan çok daha açık bir zihinleri var ve çok daha olgunlar. onları kandırdığınızı düşünerek kendinizi kandırmayın.

devamını okuyayım »
01.09.2016 07:56