manzikert

  • azimli
  • hırçın golcü (252)
  • 5584
  • 29
  • 5
  • 0
  • evvelsi gün

seyit rıza

derebeyi hakaret değildir. seyid rıza derebeyidir, aşiret reisidir. aksini söyleyen buyursun. kızıyorsan kusuruma bakma, gerçekler bunlardır.

çetecidir. çete ne demektir? silahlı çete ne demektir? seyid rıza ister asayiş sağlamak için olsun ister devlete savaş açmış olsun, çetecidir. çetesi ve silahlı adamları vardır.

dersim'li değilim, kahvesinde de oturmadım, kahvedeki insanların fikirlerini de bilmiyorum. bizim mahalledeki kahvede de bekir'in halı sahadaki muhteşem oyunculuğu konuşuluyor ne olacak? benim dedem de kendi köyünde çok sevilir ve sayılır ayrıca.

hakka yürüyen can'a bak sen hele. kaç mehmetçiği şehit etmiş/ etmesine sebep olmuş o can? hakk'a böyle mi yürünüyor? ortada bir yanlışlık var. kan akıyor. hangi erenin kitabında karakolu bas askerleri kes yazıyor? erenler zülme uğrasan da sen zulüm etme demediler mi? eğer bir yanlış varsa sadece devletin değildir. bu iki yüzlü ve samimiyetsiz tavrınızdan vazgeçin artık.

edit; buyrun;

ağrı isyanı, şeyh sait isyanı'na katılanların bazılarının da önderlik ettiği, ilkinden daha uzun ömürlü (1926-1930) bir ayaklanmaydı. bu isyanların arkasında, sırasıyla azadi ve hoybun örgütleri vardı. dersimliler her iki isyana da katılmamıştı. ama ağrı isyanının bastırılması, dersim'e müdahaleyi eşiğe getirmişti. bu savı destekleyen bir bilgi dersim isyanı'nın önderi seyid rıza'nın yoldaşı olan nuri dersimi'nin kürdistan tarihinde dersim adlı kitabında var;

"kürt kahramanların faaliyetinin 1930 yılı başlarında alevlendiğini ve bütün kürdistan'ı içine alacak şekilde yayıldığını dersimli seyid rıza'ya haber vererek bu hareketi desteklememizin zorunlu olduğunu bildirmiştim. bunun üzerine seyid rıza ve keçalan aşiretleri 1930 yılı ilkbaharında ayaklanarak, erzurum ve erzincan mıntıkalarında bulunan türk kuvvetlerine saldırıya başladılar. seyid rıza'nın başlattığı bu ayaklanma mıntıkası günden güne yayılıyor ve bu türkler için korkunç gelişmeler oluşturuyordu."

masis kürkçügil / ntv tarih aralık 2009

işte seyid rıza budur. olaylar öyle bir anlatılıyor ki, maşallah okuyan da devletin hiç bir sebep yokken dersim'e girdiği seyid rıza'nın da bu saldırıya karşı efsanevi bir savunma yaptığı ve sonra gururlu bir şekilde kaybettiğini sanar. dersim osmanlı devleti dahil 500 yıldır kontrol edilemeyen dağlık bir bölgedir ve cumhuriyet'in getirdiği bütün yeniliklere karşı direnmektedir(yol, vergi, asker gönderme vs). cumhuriyet iktidarı önünde yaklaşmakta olan dünya savaşına karşı ne pahasına olursa olsun bu vatan toprağını kontrol etmek için operasyonlar düzenlemiş ve bu operasyonları da başarı ile sonuçlandırmıştır.

kimse akan kanlar için oh iyi oldu demiyor, diyemez. beni ve benim gibi bir çok insanı kızdıran bu olaylarda sürekli kürt tarafının mazlum gösterilme çabası. mazlum falan değil kimse, ortada küçük çaplı bir savaş olmuş ve bir taraf kaybetmiş. şimdi kaybedenlerin çocukları burada ağlayıp sızlıyor, başkalarını da davalarının haklılığına inandırma çabası içerisine giriyorlar. halbuki;

bu savaş bütün anadolu için mi yapılmış?

hayır.

bu savaş bütün halklar için mi yapılmış?

hayır.

bu savaş sosyalist veya bir başka çeşit rejim için mi yapılmış?

hayır, seyit rıza derebeyliğinin devamı için.

...

o halde ben neden bu çeteci derebeyine destek vereceğim? ne için? ne adına?

devamını okuyayım »