manzikert

  • azimli
  • anadolu çocuğu (348)
  • 4451
  • 38
  • 11
  • 0
  • dün

world of warcraft

tabi ki mükemmel bir oyun, buna kimse itiraz edemez. zaten mükemmel olduğu için bağımlılık yapıyor.

flash tv hikayesi gibi ama benim de çevremde bu oyun yüzünden hayatı kararan, okul hayatını mahveden arkadaşlarım oldu.

bizim zamanımızda online mmorpg oyunlar yoktu. en fazla karşılıklı savaş falan yapabildiğin starcraft tarzı stratejiler vardı. bu oyunların gelişim aşamasındaki yazıları level tarzı dergilerde çıkınca okuyup kafayı yiyorduk. ilk çıktığı yıl 2003 veya 2004'tü herhalde, iki tane pırıl pırıl arkadaşım bu oyun yüzünden yıllarca sınıfta kaldı. biz mezun olduğumuzda adam hala 1. sınıftaydı. okul dediğim de güzel sanatlar, öyle mühendislik falan değil.

bu oyunlar sizi bir hayal dünyası içinde yaşatıyor ve o dünyaya bağımlı yapıyor. bunun uyuşturucudan hiç bir farkı yok. hatta uyuşturucudan daha kötü. uyuşturucu bir şekilde gerçek dünyayı farklı algılatırken bu tamamen sahte bir dünya simülasyonu sunuyor ve kendini bağımlı kıldırıyor.

mmorpg oyunlar sizin bütün enerjinizi sömürüyor. oyun oynamak güzel bir şey kesinlikle oyuna karşı değilim, 33 yaşındayım hala oyun oynuyorum. ama bu oyunlar çoğunlukla daha kişiliği gelişmemiş, iradesi tam oturmamış gençler üzerinde kendilerini kontrol edemedikleri için uyuşturucu etkisi yapıyor ve ondan sonra da kantarın topuzu kaçıyor, bağımlı oluyorlar. zaten daha 15-16 yaşlarında hayatta yapacak bir sürü güzel şeyler varken bir pc başında çöreklenip gecelerini gündüzünüzlerini bu oyunlara harcıyorlar.

yıllarını bilgisayar başında dirsek çürütmüş bir ağabeyiniz olarak söylüyorum, yapmayın etmeyin. elinizin altındaki muhteşem cihazları 24 saat oyun oynamak için kullanmayın. gidin mesela kendi oyununuzu yapın. internette bir sürü tutorial var. unreal engine 4'e bakın, script yazmayı bile bilmeden oyun yapabilirsiniz. unity3d'ye bakın. çok geniş kullanıcı ağı var, istediğiniz her sorunun cevabını bulabilirsiniz. arduino ile küçük eğlenceli projeler yapın. programlama dili öğrenin. web sitesi yapmayı öğrenin. 3d yazılımları öğrenin. bu saydığım şeylerin hepsinden para da kazanabilirsiniz, hem de iyi paralar. yani yapacak o kadar çok mükemmel ve zevkli eylem varken kendinizi bu yalan dünyaya hapsetmeyin. gençli enerjinizi sömürmelerine bir de üzerine bundan para kazanmalarına izin vermeyin.

bu oyunların hedefleri zaten leş adamlar değil. zaten oyunun kendisi de kolay değil. hep zeki, kafası çalışan kişiler bu oyunların bağımlısı oluyorlar. eminim hepiniz pırıl pırıl gençlersiniz. bu oyunlara hiç bulaşmayın demek belki iddialı bir söylem ama eğer bulaştıysanız bari hayatınızı buna adamayın.

bir daha hiç bir zaman 18 yaşında olmayacaksınız. bir daha hiç bir zaman 18 yaşındaki yaşam enerjisine sahip olamayacaksınız. kafanız, beyniniz, hiç bir zaman 18 yaşındaki gibi çalışmayacak. elinizde böyle bir fırsat varken bu yaşam enerjinizi mmorpg oynayarak heba etmek salaklık değil de nedir? kardeşim ben salağım ve salaklık yapmak istiyorum sana ne diye içinden geçirenler olacaktır. doğru bana ne. ama yarın iş işten geçtiği zaman sizi uyaran kişileri keşke dinleseydim demektense yaşam konusunda sizin geçtiğiniz yollardan geçmiş, daha deneyimli kişilerin tavsiyelere kulak vermek daha mantıklı değil mi? zararın neresinden dönerseniz kar mantığı ile bu oyunlardan en yakın zamanda kendinizi kurtarmaya çalışın.

devamını okuyayım »
03.08.2015 15:05