oldsalt

  • 306
  • 33
  • 4
  • 1
  • bugün

yabancılarda türkçenin fonetik algısı

türklerin orang-utan olduğu gerçeği ile bizi başbaşa bırakan başlık.

hemen itiraz etmeyiniz.

--- spoiler ---

let us now think carefully about the things people said about those voices. did you notice anything especially strange in what was told about them?”

“well, yes. everybody agreed that the low voice was the voice of a frenchman; but they could not agree about the high voice.”

“ah! that was what they said, yes; but that was not what was so strange about what they said. you say you have noticed nothing that makes their stories very different from what might have been expected. yet there was something. all these persons, as you say, agreed about the low voice; but not about the high hard voice.

the strange thing here is that when an ıtalian, an englishman, a spaniard, and a frenchman tried to tell what the voice was like, each one said it sounded like the voice of a foreigner. how strangely unusual that voice really must have been! here are four men from four big countries, and not one of them could understand what the voice said; each one gave it a different name.

--- spoiler ---

(bkz: https://americanenglish.state.gov/…e_rue_morgue.pdf)

gelelim kişisel tecrübeme; üç ülkenin parasının geçtiği, dünyanın her yerinden turist gelen ve bizim çok şiirsel bulduğumuz papiamento konuşulan bir adada restoranda yemek yiyoruz. birer sürahi kaliforniya şarabını bitirmişiz, dilimiz iyice çözülmüş. arada yan masadaki fransız kökenli southern lady'lerle yavaştan muhabbeti koyulaştırıyoruz.

garson geldi, "this is on the house" diyerek bir sürahi şarap bıraktı ve ; "merakımı mazur görünüz, izin verirseniz bir şey sormak istiyorum, nerelisiniz? çok melodik ve yumuşacık bir lisanınız var, hangi dili konuşuyorsunuz?"

southern lady'ler de müdahil oldu ; "hakikaten çok farklı bir lisan, son derece melodik." tabiidir ki " dalına bir konayım bülbül kesilirim anamm!" diyemedik.

kıssadan hisse ilk defa duyanlar hiç bir dile benzetemiyorlar.

devamını okuyayım »
26.03.2017 18:30