onur ersen

  • 251
  • 7
  • 3
  • 0
  • dün

vatikan

görebileceğiniz kısmı 3 tanedir.
1- san pietro meydanı - boş ve geniş bir alan genel olarak kalabalık ve etraftaki binalar fotoğraf için çok ideal
2- san pietro bazilikası - meydanda sıraya girmiş insanları göreceksiniz, işte buraya girmek için. giriş ücretsiz. içeride papa mezarları, oldukça büyük bir bazilika ve bazı sanat eserleri var. kubbe bölümüne çıkış ücretli, yürüyerek 5 euro, bir kısmı asansörle olursa 8 euro )
3- vatikan müzesi - giriş 17 euro, bileti internetten alırsanız 21 euro, aradaki 4 euro sıra beklememe ücreti gibi birşey. ben gittiğimde zaten sıra yoktu ekstradan ödemiş oldum 4 euroyu, ölü sezonda gidecekseniz internetten bilet almaya gerek yok.
ayın son pazar günü giriş ücretsiz.

bir müze kısmında, bir de san pietro meydanında mobil olarak postahanesi bulunuyor. türkiye'ye gönderdiğiniz postalar ortalama 15 günde geliyor, ona göre göze alıyorsanız gönderin.
bunun dışında müze kısmının pek çok yerinde hediyelik eşya satılıyor. tam bir para tuzağı, aynı ürünler dışarıda yarı fiyatına alınabilir.
müze kısmı hayatımda görmediğim kadar üst düzey sanat eseriyle dolu, normalde meraklı değilimdir ama oraya kadar gitmişken gidip görülmeli.

vatikan'a metroyla giderseniz metrodan inip bir 5 dakika yürümeniz gerekiyor. 5 dakika sonra müze kısmına ulaşabiliyorsunuz, san pietro meydanı bir 5 dakika daha uzakta. ünlü dilim pizzacılardan pizzarium bonci'de bu metro durağının bir sokak ötesinde. bunun dışında yeme içme anlamında kayda değer pek birşey yok vatikan civarında.
esasen yürüyerek gitmenizi öneririm, hem yolu sıkıcı değil, hem de roma merkeze en fazla 30 dakika yürüme mesafesinde.

devamını okuyayım »
07.01.2018 19:25