ruzgarli deniz kiyisi sendromu

  • 1021
  • 0
  • 0
  • 0
  • geçen yıl

9 şubat 2015 eskişehirspor galatasaray maçı

galatasaray'ın wesley sneijder faktörüyle kazandığı maç. oynanan futbola göre son 2 maçta 0 çekmesi normal sayılabilecek takımın 4 puan toplayıp lige tutunmasını göze sokan maç aynı zamanda. zira bu 2 haftadaki futbola bakınca galatasaray'ın bursa'ya en az 2-3 farkla kaybetmesi, dünkü maçta da kazandığı skorla kaybetmesi normal sonuçlar olurdu.

peki cimbom nasıl kazandı bu denli kötüyken? abi, sneijder bu lige gelmiş en baba topçulardan biri. bir kere işe buradan başlamak istiyorum. top ayağına gelmeden nereye atacağını oyuna kanada yönlendirirse maçı değiştirebileceğini iyi biliyor. adamın kumaşı sağlam. futbol terbiyesi almış. ki eksileri yok mu var. fizik gücü yetersiz mesela. veya kapasitesinin bence yüzde 40'ıyla oynuyor ama o kumaş var ya her şeye kadir.

bir örnek daha vermek isterim konuya dair. umut bulut iyi niyetli, sağa sola yardırırcasına koşuyor bitiriciliği de fena değil ama enerjisini bazen o denli gereksiz kullanıyor ki bitireceği zaman gücü kalmamış oluyor. yani enerjiyi iktisatlı kullanmakta bir yeti.

maçın ilk yarısı dengeliydi, iki takımın da cılız atakları vardı. fakat 2. yarı özellikle 45-75 arası eskişehir'in özellikle lawal ve sissoko'yla orta sahada daha etkili olduğunu söyleyeyim. 1-1'lik skorun ardından eses 2'yi hatta 3'ü bulabilirdi. emre güral'ın güzel bir şutu direkte patladı yine muslera' nın kurtardıkları da var. skor değişmedi ve 80 sonrası galatasaray sneijder'le oyunu kanatlara taşıdı ve birinde de golü buldu ve bu futbolla bir mucize gerçekleşmiş oldu.

şimdi maç sonrası güntekin onay'ın rıdvan dilmen'e bir ayarı var. dilmen maçı okuyamayıp sneijder'i etkisiz ilan etmişti kafadan. halbuki işler tam tersiydi. galatasaray kaç pozisyon buldu? diyelim totalde 3-4. hepsinde üstadın imzası vardır bu adam nasıl etkisiz olur? bu yanlı ve olmamış bir yorumdu. dilmen, çuvalladı açıkçası. onay'ın tarafsızlığı ve dikkati ilgi çekiciydi.

sonuçta galatasaray berbat bir futbolla üç puanı aldı.

bir de dünkü maçı izlerken seyircisiz maçın yavan ötesi olduğunu tekrardan anımsadık. yine galatasaray'ın başta tarık çamdal olmak üzere iki beki de fenerbahçe'nin beklerine nazaran o denli yetersiz ki anlatılmaz yani. telles'i de dahil ediyorum bu versusa. gökhan gönül bekse, tarık nedir, kimdir, bilemiyorum.

son tahlilde, lawal iyi top tepici.

devamını okuyayım »
10.02.2015 11:00