spiritus sanctus

  • 6590
  • 120
  • 34
  • 0
  • dün

25 temmuz 2014 ankara-istanbul yht açılışı

hızlı tren projeleri kesinlikle çok başarılı projeler. ama akp tarafından yapılması insanın canını sıkıyor. hayır, partizan falan değilim.

bakın; akp bu işlerin tümünü "ihale" usülü yaptırıyor ve ihaleleri genelde tanıdıklar alıyor. siz nerede yaşarsınız ne yaparsınız bilmiyorum ama ben ankara da yaşıyorum.

ankara'da ihale usülü yeniledikleri (neredeyse 1 sene sürdü ve çileydi) metrodaki yürüyen merdivenler çalışmıyor.

ankara'da ihale usülü yaptırdıkları anadolu bulvarının görüntü şahane ama aslında asfaltı atlı karınca gibi, hoppidi yapa yapa gidiyosun, resmen güvenlik yok.

ankara'da yapılan pek çok kavşak ve dönüş noktası hatalıdır, hiç bir mühendislik esintisi göstermez ve sırf bu yüzden her sene yüzlerce kaza olur ankara da. samsun yolu, istanbul yolundaki kavşaklar sabahları trafik vakfı'nın çekicileri tarafından kapatılıyor trafik düzgün aksın diye. öyle rezalet.

i.melih gökçek'in tanıtım kitabı var bir tane; orada "gökkuşağı cazibe" merkezi diyor milli kütüphane'nin önündeki garabet için, oysa ki hiç bir dükkanı açık olmayan öyle tanıtım kitapçığındaki gibi renkli değil, camları falan kırılmış metruk halde.

aynı şekilde şu ulusta açtıkları hacıbayram camii, büyük törenle açıldı; bilmemkaçbin kişi kapasiteli, televizyonlarda, gazetelerde gördünüz övgüleri. gelin görün halini. insan olanın oraya ulaşması mümkün değil, her yer hala inşaat halinde .

metrobüs yaptı bunlar, konuyla alakalı herkesin okuması gereken bir yazı; http://www.hurriyet.com.tr/yazarlar/13640647.asp

eskişehir hızlı tren yaptılar, kaza yaptı bilmemkaç kişi öldü. (1)

ankara metro inşaatı çöktü, üzerinden yürüyen adam öldü.

eskişehir'e konya'ya hızlı tren yaptılar, bir dönem eskişehir'e de konya'ya da çok gittim; her 3 seferin 2 sinde sıkıntı vardı hızlı trenlerde, yok bilmem ne çalışması diye 2 saatlik yol göya ben 4 saatte gittim otobüs gibi.

su altından geçit yaptılar istanbul'a muadilinin 5 katına mâl ettiler.

şimdi bir apartman yöneticisi düşünün, karşı apartmanın 5 bin liraya mal ettiği dış cephe kaplamasının aynısını yaptırıyor apartmana ama 20 bin liraya mal ediyor. çalıyor ama çalışıyor diye mi düşünürsünüz, bu herif bizi sikiyor diye mi?

velhasıl, ben bu hükümete güvenmiyorum arkadaş. istanbul hızlı trenine de bir 6 ay binmem. kaza mı yapacak, ne olacağı belli değil çünkü.

yaptıkları hiç bir iş profesyonelce değil, peşkeş üzerine.

kimse kusura bakmasın.

edit: bloody amateur uyardı, apostorofları ekledim.

ek : (1) çok ölümlü kaza pamukovada oldu. hızlandırılmış tren olayı, aynı ray, aynı tren sadece daha hızlı gitmesi sağlandı, trenlerde bazı düzenlemelerle. tabii o hızlandırma ile maddenin eylemsizlik prensibi, tren kütlesinin ataleti, merkezkaç kuvveti gibi elementer konular dikkate alınmadı.
http://tr.wikipedia.org/wiki/pamukova_tren_kazası
41 kişi ölmüş. sonradan da fatura makiniste kesildi.

hızlı tren kazası; http://www.cnnturk.com/…hizli.tren.kazasi/551528.0/

kuşların göç yoluna yapıldıgı için göç zamanı çok sayıda kuş telef oluyor.

bilgiler için e v r a k'a teşekkürler.

devamını okuyayım »
23.07.2014 09:07