suleyman efendinin matarasi

  • 54
  • 0
  • 0
  • 0
  • 9 ay önce

galip devletler mağluplara kendi kültürünü dayatır

gerçekliğin açıkça çarpıtıldığı önermedir.
galip devletler genelde mağluplara kendi kültürü dayatır. bugün amerika kıtasında ekseriyetle ispanyolca konuşuluyor ise bu bütün ahalinin "hadi el ele tutuşup kardeş kardeş ispanyolca konuşalım" demelerinden kaynaklanmamaktadır. bugün balkanlar’da türklere ait yahut orta asya'da ruslara ait izler açık bir şekilde gözümüzün önündedir. zamanında bilgisayar alanında öncü ve galip olan ingilizce hala bu yolla etkisini yaymaktadır.
şimdi bu adam diyor ki biz bu adamları yendik ama bunların şapkasını alfabesini aldık. peki kendisine soruyor mu acaba savaş neredeydi diye?
az önce verdiğim örneklerde görüldüğü üzere galip devletler ya saldıran ya da öncü taraftaydılar. yani sırplar buhara'ya yahut karabalgasun'a gelip bize yenildiler ve biz balkanlar’da etkimizi hissettirdik diye bir şey yok.gelelim kurtuluş savaşı'na. türk tarihinin en önemli zafetlerinden biri belki de birincisidir. ama bu savaş şu amaçla yapılmıştır: vatan toprağını düşman işgalinden kurtarmak. dikkat! öyle bir haldeyiz ki işgal altındayız. savaşı kazandık evet,galibiz evet. ama yıllarca geride kalan ve geriye çekilen bir millet son nefesinde içinde sadece kendini kurtarma ve benliğini koruma amacı ile savaştı. gidip de elin toprakları üzerinde tahakkümümüz olsun diye değil.
bunun yanında şunu da eklemeliyiz ki galip devletler de mağlup ettikleri uluslara ait işe yarayan öğeleri alırlar ki buna örnek vermek gerekirse sadece türkçe'deki farsça ve arapça kelimeler verilebilir.
unutmadan söylemeliyim ki türk halkı bozulduysa bile bugünkü hızla bozulmamıştır diye düşünüyorum. bolu beyine selam ederim
sonuç olarak kendini tarihçi olarak addeden birinin ideolojik temelini güçlendirmek amacıyla konuşmadan önce söyleyeceklerini iki kez düşünmesini isterim. yoksa tarihçi değil kendinizi tarihçi olarak addeden biri olursunuz.

devamını okuyayım »
16.08.2014 16:40