urubitinga

  • 1743
  • 9
  • 1
  • 0
  • dün

tilt shift

fotoğrafçılıkta bir teknik ve o teknikte kullanılan lens'in adı. amaç alan derinliği ile bulanık* bölgeler arasında net bölge oluşturmak ve böylece özellikle geniş açı* fotoğraflarda net bölgedeki nesnelere minyatür etkisi vermek. örnek olarak (bkz: http://www.brainfuel.tv/…ds/2006/06/tiltshift_1.jpg)
bu etki teknik olarak özel körüklü lenslerle yapılıyor. normalde fotoğraf makinesindeki film yada görüntü dedektörü*ne dik olarak yerleştirilen lens körük yardımıyla optik eksenden kaydırılıp karedeki bazı -genellikle iki paralel- alan görüş alanı dışında bırakılıyor ve böylece istenen etki yaratılmış oluyor. tabi sırf bu etkiyi yaratmak için tasarlanmış lenslerin fiyatı 200 dolardan 10.000 dolara kadar değişebiliyor. evdeki bazı eşyalar (lavabo pompası vb.) yardımıyla kendimiz de yapabiliyoruz yada lensbabies'i ziyaret edip 270 dolar civarı bir para ödeyip sahip olabiliyoruz. pek tabi canon'un ts serisi lenslerinede göz atılabilir.
tabi hiç masraf etmeden daha önce çektiğiniz bulanık olmayan geniş açılı bir fotoğrafa photoshop aracılığı ile sahte tilt shift yöntemini uygulayabilirsiniz. şöyleki (bkz: http://recedinghairline.co.uk/tutorials/fakemodel/)

oldukça geniş bir kaynak için (bkz: http://hame.ca/tiltshift.htm)

düzeltme: fark etmeden kendi entry'im ile karşılaştığımda yanlışlarla dolu olduğunu fark ettim. o kadar zamandır kimse de uyarmamış.
ukalalık konusunda ibret olsun diye entry üzerinde düzeltmiyorum, cümlelerimi değerlendireceğim.

"amaç alan derinliği ile bulanık* bölgeler arasında net bölge oluşturmak ve böylece özellikle geniş açı* fotoğraflarda net bölgedeki nesnelere minyatür etkisi vermek."
tamam bunu yapabilyorsun bu lensle ama amacı bu değil, eğer öyle olsaydı canon ts serisi lenslerini 2500$ dolardan satmazdı. amaç özellikle bina, mobilya vb. katı cisimleri çekerken lens kaynaklı distorsiyon ve perspektif bozulmalarını kısmen azaltmak, gözümüzün gördüğünü sonradan yazılımsal olarak değil çekildiği an düzeltmek. bir katı cisimi ts olmayan bir lensle çektiğinizde özellikle kadrajın kenarlarına doğru uzamalar olacaktır, işte bu noktada lens üzerinde bulunan tilt ve shift ayarlarıyla nesnenin görüntüsünde optik bozulmayı düzeltebilirsiniz. fakat ts lenslerde bu kısıtlıdır, eğer daha fazlasını yapmak istiyorsanız lütfen (bkz: sinar).

"bu etki teknik olarak özel körüklü lenslerle yapılıyor"
evet yapılıyor, sinar gibi körüklü makinelerden tek kelime bahsetmemek ayıp olmuş.

gerisi mantığı konusunda ve doğru...
fakat kaçırılan nokta tilt-shift lensler, körüklü lens ve makineler ve odak bozarak çalışan tüm makinelerin tek amacı sevimli hdr uzmanı amatör fotoğrafçılar eğlensin diye değil, tamamen insan gözünün gördüğünü göstermek.

devamını okuyayım »
02.09.2007 15:33