• yasemince, tatlı kaçıklar, emret komutanım gibi dizilerin ve sümela'nın şifresi temel ile moskova'nın şifresi temel filmlerinin senaristi yılmaz okumuş tarafından çekilen film. yönetmenin referansları oldukça sağlam, yarısında çıkabilirsiniz.

filmde trabzonsporlu eski futbolcu ibrahima yattara'da var. buna rağmen yine yarısında çıkabilirsiniz.

şu piyasada trabzon şivesini adam gibi bir tek ömür arpacı (avrupa yakası'ndaki dursun, yalan dünya'daki reis) konuşabiliyor, artı sene olmuş 2013, buradan yetkiliere soruyorum; bu ne lan?

https://www.facebook.com/…oto.php?v=179049005628614
  • --- spoiler ---

hamsiyle ilgili en az 20 espri var filmde. ayrıca esprilerin hitap ettiği yaş kitlesi 10-12 olabilir ya da zamane gençliğini düşünürsek 8-9 diyelim.
    konu olarak çok dağınık. geçişler kötü. bütçe çok düşük. neyse bunları geçiyorum. sadece şunu diyeyim, damardan vurmuş. hes! derelerin, ağaçların, doğanın o köylüler için ne kadar önemli olduğunu anlatamasa da, o coğrafyayı bilen insanlara hatırlatmış.
    --- spoiler ---

güzel bir konu yakalamış ama, işleyememiş film...
  • yaklaşık şöyle bir dialog barındıran film;

--- spoiler ---

-yaşar, kulağıma erotik birşeyler söyle

-senin ananı avradını, gelmişini geçmişini..

--- spoiler ---

gerisi tırt.
  • trabzonlu ev arkadaşım sağolsun bugün bi tanıtım videosunu izledim hafif gülümsedim ama harbiden sıktı artık daha düüzgün işler yapın lan..

aha bu da benim izlediğim
  • bir adet şakalı komikli türk filmi daha. kırk yılda bir sinemaya gidelim deyip de listeye bakıp bizum hoca gibi bir film ismi görünce sinirden kendimi sikecek kıvama geldim. ne kadar müthiş bir film olduğunu anlamak için izlemeye bile gerek yok.

lan yönetmen olsam ve böyle filmler çekerek dünyanın en zengin insanı olacağımı söyleseler yerin dibine batsın parası da pulu da derim gidip kpss'ye çalışırım daha iyi.

nuri bilge ceylan'ın boş salonlara terk edildiği bu ülkede yine yüz binlere belki milyonlara oynayacak, sinema salonundan içeri girerken beyinlerini evde unutan insanlar tarafından yaklaşık altı ay içinde tamamen unutulacak.

izlemeden film eleştirtiyorsunuz arkadaş insana ya, sonra diyorlar bu ülke neden gelişmiyor :(
  • film hakkında iyi kötü bir sürü şey söylenebilir lakin hiç oralara girmeyeceğim. izleyin, görün bence.

ama şarkısına hasta oldum. hem sözleri, hem müziği, hem de yorumu çok güzel.

https://www.youtube.com/watch?v=emz0dwasskq
  • biliyorsunuz levent ülgen ve cezmi baskın 2 muhalif oyuncular, iyi de oyuncular. onlar bu hes olaylarına duyarsız kalmak istememiş ve film yapmak istemişler. aslında bu filme komedi olarak bakmamanız lazım.

doğa aşkı, protesto etme, hakkını savunma ve bunu çok iyi bildiğim karadeniz insanı ile yapma.....

filmde geçen bir replik şöyle idi;

- hocam her gün böyle protesto mu edeceğiz ya, iyice kominist olduk çıktık.

- her hakkını arayan kominist mi oluyor? bak şu dereye sağdan mı, soldan mı akıyor?

zor insanlardır o yöre halkı. onları birazcık düşünmeye, olaylara farklı bakmaya itebildilerse ne mutlu onlara.

ayrıca çok güldüğüm sahneler de oldu. örneğin;

-hocam falanca yeri biliyor musun?
    -ha bileyrum. (yoluna devam eder.)

her ne kadar karikatürü de olsa;

-kocacım bana pis şeyler söyle, fantazi yapalım.
    - senin ben ananı, avradını, yedi ceddini....

- rus ruleti varmış ben onu geliştirdim laz ruleti yaptım. onlar bir tane mermi koyuyor ben ağzına kadar doldurdum.

- ve barcelona maçı.. maçı arap spiker anlatmaktadır ve hocamızın ablası spikerin her cümlesinden sonra allah kabul etsin, amiin diye dualar eder.
  • inceden göndermelerle dolu film. ne iyi, ne de kötü. izlenir.
  • bu film türkiye'nin özetidir. bu işte, sorunumuz, sahip olduklarımız, olmadıklarımız hepsi bu filmde. sadece karadeniz seçim arefesi izlese, iktidar açık ara yıkılır.
  • film hakkında ön yargıyla tahmin yürütenlerin yanıldığı, gayet siyasi ve sosyal mesajları olan eğlenceli bir film.
hesabın var mı? giriş yap