şükela:  tümü | bugün
 • vergisi peşin peşin alınan, yapılan yolların da yolsuzlukların da doğrudan muhatabı olmasına rağmen bir türlü sesi çıkmayan insan.
 • (bkz: bordro bereli)
 • esnaf değil ki odemedigi verginin üstüne teşvik alsın.
 • çatır çatır vergisi kesilen, işsizlik payı, sgk payı, gelir vergisi ödeyen, üstüne hastane ve eczaneye gidip katkı payı ödeyen, emekli olduğunda süründürecek bir maaşın bile bağlanacağı meçhul olan bü ülkeyi sırtlayan babayiğitlerdir.

  utanmadan bir de konut indirimi diyorlar, lan milyon tllerden bahsediyosunuz, indirseniz ne olur? müteahhitler kendi arasında yapıp yapıp birbirlerinden satın alıyorlar arada iki vergi affı iki toki derken para kazanıyorlar.

  vurun bordroluya amk vurun.
 • işi ile ilgili yaptığı harcamaları gider olarak gösteremeyen, dolayısıyla brüt gelirinden gelir vergisi ödeyen gariban. serbest çalışan ise ailesiyle yediği akşam yemeğini bile şirket yemeği olarak gösterir.

  2013 yılında 2500 dolara (o günün kuruyla 4500 tl) lup almıştım. şimdi aynı alet 15 bin tl ediyor. yaptığın ameliyatı daha kaliteli yapmak, daha kaliteli hizmet vermek için aldığın bir şey. sadece iş yerinde kullanabilirsin. ameliyathane dışında hiçbir işine yaramaz.

  bordrolu çalışan bunun gibi sırf işi için yaptığı bir gideri bile gider gösteremiyor. işe gidip gelmek için harcadığı yakıtı, yazı yazıp sunum yapmak için aldığı bilgisayarı saymıyorum bile.

  vergi sistemimiz adaletsiz.

  para kazanmanın birinci kuralı, maaşla çalıştığın işinden ayrılmakmış. nerede bizde o girişimci ruh? maaşla çalışıp şikayet etmek daha kolay :)