• burdan anliyoruz ki, bosch makinemiz bozulursa banyodan alıp mutfaga koyuyoruz sonra servisi çağırıyoruz.

pratik olun biraz.
  • alman firması bile "burası türkiye" deyip kafasına göre iş yapıyor.

1- senin servisin gelip banyoya kurmuş (başka nereye kuracaktı). banyoya kurulması sorunluysa bile müşteriyi garanti dışı kalacağı konusunda bilgilendirmeleri ve bunu tutanak altına almaları gerekirdi.
    2- garanti belgesinde ve kullanım kılavuzunda banyoya kurmayınız diye bir ibare yok. (olsa büyük dalga konusu olur)

kendi kafana göre neyin kuralını uyduruyorsun o zaman?

kullanıcı "aaa siz bu makinede çamaşır yıkamışsınız, bozulur tabii. bozulmaması için çalıştırılmaması gerekiyor, bizim teknisyenimiz ne derse odur." demediklerine şükretsin.
  • sorunsal değil doğrudan rezalet başlığının konusu olması gereken olay.*

önce biraz gevezelik edeceğim başımdan geçen olayı anlatacağım kıssadan hisseyi siz çıkarırsınız.

evimizi komple tadilata aldıktan sonra tüm beyaz eşyaları değiştirdik. franke'den satın aldık ürünleri ancak satın almadan önce 10 kere sorduk "türkiye üretimi mi yoksa ithal mi olacak" diye. ithal yanıtını alınca iç mimarı arayıp onayını verdik. bir daha da kontrol etme gereği hissetmedik.

franke'nin yerli üretimlerinin çok problemli olduğunu biliyorduk. her neyse bulaşık makinesi bir kaç ay geçmeden bozuldu. servis geldi tamir etti. bir kaç ay geçince tekrar bozuldu. gelen servise sorduk "bu yerli üretim mi?" diye ankastre olduğu için montaj sonrası kontrol şansımız olmadı tabii. servisin yanıtı "tüm franke'ler artık türkiye üretimi"...

satın aldığımız yeri aradık bu ürünlerin bize satıldığında ithal olacağı söylendiğini ilettik ve iadesini istedik. ürünleri iç mimar söktü ve nakliyesini de karşılayıp satın aldığımız yerin deposuna yolladık.

oradan gelen yanıtı beklemeksizin miele'den yeni ürünleri aldık. dolapların bazıları onların ölçüsüne göre düzenlendi ve kullanmaya başladık.

başladık diyorum ancak bunlar ailemin kontrolünde gerçekleşiyor. firma sürekli oyalayıp herhangi bir çözüm de getirmeden ürünlere de paraya da çökmüş vaziyetteyken bir kaç ay sonra olaya müdahil oldum.

önce franke'nin orijinal menşeinin ne olduğunu öğrendim. (bilmiyordum) isviçre'ymiş. çalışanlardan isviçreli olan birini buldum. (gerek yokmuş adamlar zaten almanca - ingilizce konuşuyormuş.) turizm sektöründe olduğumuz için her dili konuşan vardı. ben direkt düz mantık firmanın menşei ile aynı olan çalışanı buldum. (neyse cıvımayalım)

internetten firmanın genel merkezini arattırdım. çalışan derdimizi a'dan z'ye anlattı. sorunumuzun aylardır çözülmediğini iletti. kendileri iletişim bilgilerimizi alıp döneceklerini ilettiler.

abartmıyorum tam 3 gün sonra ürünleri aldığımız firma aradı. ürünlerin ücretini, servis için ödediğimiz ücreti göndermek için hesap bilgilerimizi istedi ve aynı gün parayı iade edip özür diledi.

çözüm hikayede mevcut ama tekrar yazalım: bosch türkiye ile muhatap olmadan direkt olarak yurtdışı fabrikayı ya da merkezi arayın ve sorununuzu çözün.

benzer şekilde blackberry türkiye ile sorun yaşadığımda da hızla çözüme ulaştım. hatta söyle söyleyeyim ingiltere yolculuğum öncesi telefonum bozulduğu için ingiltere'ye gittiğimde oradan yeni cihazı kapıma getirdikleri ve türkiye'ye geldiğimde onu iade alıp sıfır kutulu başka bir cihaz getirdikleri dahi oldu.

firma ister alman olsun ister isviçreli isterse de uzaylı... muhatap olduğunuz kişiler türk ise türk gibi muamele görürsünüz. hiç uğraşmayın arayın yurtdışını ve olaylar nasıl çözülüyor izleyin.
  • evin bosch bir köşesine
  • ashaksgdlkajh.. bugün bosch'la ilgili okuduğum ikinci rezalet. gerçekten arçelik'in gözünü seveyim ben. banyomda arçelik çamaşır makinem var. duşakabin'in hemen yanında. maşallahı var, ilk günkü gibi.

ben de garantisini uzatmıştım. çünkü biliyorum ki arçelik malına sahip çıkıyor. alman malı diye alacaklara söylüyorum, yerli malından şaşmayın. elin almanı sizi böyle iki dakikada açıkta bırakır.
  • rezalet puanım 9/10

not: bir puan karşılaşılabilecek daha absürt rezaletler için kırılmıştır.
  • alışılagelmiş yol/yöntem/kaide/tutum ile popüler kültür ürününe dönüşmüş sanayi mallarının yeni nesil huylandırma tutumu arasındaki uyumsuzluk vakasının ayyuka çıkıp bir kez daha görünür olduğu sorunsal hede.

alışılageldiği üzere, elektronik banyo tipi eşyalar banyoya kurulduğunda çeşitli nedenlerle ömründen yemeye daha yatkın oluyor. nem, rutubet, ıslak zemin gibi etmenler hem elektrik tesisatı açısından riske hem cihaz ve makinaların elektronik aksanlarının kolay bozukmasına hem de metalik bölüm ve yüzeylerin boyasının kalkması suretiyle (suyla/nemle değil) havayla temasından doğan paslanma sorununa yol açmaktadır. eskiden evladiyelik olarak üretilip canı çıkana kadar kullanılan ve "pis olan pis yere temiz olan temiz yere kurulur yazılı olmayan anne kuralı" ile neyin nereye kurulacağı anayasal hükme bağlı bu gelenekler, popüler kültür ile kâr güdüsünün bileşkesinden güç alan ve daha bireysel ürün tasarlayıp satmak eğilimine giren (yalnız yaşam trendi ve 1+1/stüdyo ev tipi yaşam alanları olgusu) kapital sistemin evrildiği yeni tür ürün üretme tercihi, günümüzün gerçeği ile alıştığımız düşünceden sıyrılma sancımızı böyle böyle acı zorundalıklarla yüzümüze çarpıyor.

geçmiş olsun diyorum.

karmaşıklıktan sıyrılıp net ve açık önerilere gelinirse, şu şekilde yetkili servis ve çevremden kulağa küpe edindiklerimi sıralayabilirim kendimce:

1- burhar gücü, kurulan zemin ne kadar kuru olsa dahi banyoda kurulu makinalara mutlaka sirayet eder ve ömründen yer. havalandırma olsa dahi, mümkünse hiçbir beyaz eşya (ve hatta saç kurutma makinası dahil küçük elektronikler) banyoda yer almamalı, kurulumu yapılmamalı.

2- koşullar ve imkanlar buna zorunlu kılacaksa dahi, beyaz eşyalar mümkünse kapaklı bir kutu içinde (burada (bkz: çaşır makinası dolabı) gibi yeni yeni trend bulan gereklilikler) tutulmalı ve kullanılmadığı müddetçe kapağı açılmamalı. buhar, öyle yapacak böyle yapacak yine girecektir öteden beriden sızıp ama sorunu en minimalde tutmak bu aşamada mümkün olabilecektir.

3- bulaşık makinası gibi, çamaşır makinaları ve kurutucular da mutfak ya da gider verilebilen hol, kiler veya kullanılmayan alaturka wc gibi küçük odalara, bunlar da mümkün değilse ve yapılabiliyorsa boş bir odaya (çamaşır/giyim odası, ardiye vb. gibi bir alana) kurulabilir.

kişisel deneyim olarak; yirmi yıldan oldukça fazla bir süredir evimizdeki çamaşır makinası önce salona (bakınız 90'ların tutkusu), ardından mutfağa kuruldu. mutfak da oldukça nem biriktiren bir yer olmasına rağmen görece az etkileniyor banyoda olmaktansa ve masa mahiyetinde de oldukça iş görüyor kullanım açısından yeni kurulan mutfak ya da yeni yapılan evlerde de genelde mutfak girdilerinde bir bulaşık bir de çamaşır makinaları için alan bırakılıyor. kabul gören trend bu yönde ve bu da maalesef banyoda karşılaşılan sorun nedeniyle ortaya çıkmış bir çözüm durumunda. çamaşırlar yine banyoda birikebilir, yıkama esnasında makinaya taşınıp halledilebilir.

demokraside çareler tükenmiyor, mutlaka bir alternatif gelişiyor. ama yine de yazılı olmayan tüketici kaynaklı servisdışı hatalar mide bulandırıp can yakıyor; bir tüketici olarak firmayı takındıkları tutum nedeniyle hatalı ve kullanıcıyı da yazılmamış "servis kitapçığı" maddesi ve "bildirilmemiş kusur beyanı" bakımından haklı buluyorum. umarım tatlılıkla halledilebilir bir sorun olur ve güzel neticeyi de buradan alırız.
  • görsel

görsel

görsel

aynı sıkıntı bizde de başladı. ki büyük sayılabilecek bir banyomuz var ve havalandırması gayet iyi. çoğu zaman duştan sonra ayna bile buğulanmaz. ama makine bu kadar neme dayanamadı.
  • türkiyede çamaşır odası diye bi gelenek yok. banyoda elektrikli alet kullanmak yanlış. bu yüzden banyolara priz yapmamaları gerekir. beyaz eşya buharlı bir ortamda maalesef paslanır. kullanıcı hatası olduğunu düşünüyorum. ayrıca bilinçli bir tüketici olmak lazım.
  • ingiltere yasiyorum, bunu okuyana kadar bu ulkede insanlar neden hep camasir makinelerini mutfaga koyuyorlar diye sasiriyordum, simdi anladim. garanti kapsaminda kalsin diye yapiyorlarmis
hesabın var mı? giriş yap