124 entry daha
  • bir kaç yıldır ufak ufak bakıyorum 2. seviye cevapların üstüne çıkamadım ama briçle ilgili düşüncelerimi sıralayacak olursam;

1 bağımlılık yapar, partnerinizle sorun yaşarsınız

2 batak veya diğer iskambil oyunlarına basitçe anlatılınca benziyor gibi görünse de, batak ve türevleri çarpım tablosu ise, briç logaritmadır denebilir

3 geliştirmeyi çok istiyorum ama ciddi bir ezber yükü var, ne gereği var diyebilirsiniz ama, bulaşınca yüzüklerin efendisindeki yüzük gibi kıymetlimişşşş dedirte dedirte kendine çekiyor

4 şans faktörü iyi düzeyde bilinip oynanan ortamlarda çok çok düşük, empaslar deklare sırasındaki el okumalara göre yapıldığı için özellikle

5 satranç ile kıyaslandığını çok duymuşsunuzdur, ikisi de ciddi beyin sporu, o açıdan kıyaslanıyor tabi ama briç hem ciddi bir sosyal ortam sağladığı ve sürekli neyle karşılaşacağını bilmediğin yeni bir el olduğu için (bkz: değişken oranlı pekiştireç) veriyor size ve daha az sıkıyor, bilen bilir satranç çok keyiflidir ama biriyle oynamak için ilk oyuna başlamak ciddi motivasyon ister. briç sosyal ortam sağlar dedik ama bileni oynayanı bulması zordur o yüzden klüpleri olur ancak. satranç temeli 5 yaşındaki çocuğa da öğretilir, iki kişi yeter, geliştirmesi kişiye kalmıştır ama isteyen herkes oynayabilir, briç öyle değildir ne yazık ki.
  • aslında eşli batakla aynı diyenlerin de satranç seviyesinde bir zeka sporu diyenlerin de ilginç bir şekilde haklı olduğunu düşündüğüm, öğrenmeye, oynamaya çalıştığım son derece keyifli bir etkinlik. insan zihninin doğada karşılığı olmayan bir şeyler üretmesi beni hep kendine hayran bırakmıştır, briçteki mevzu da o biraz, o farklı deklarelere o denli anlam yüklenmesi, yer oyunu üzerine üretilen teoriler gerçekten takdire şayan.

şimdi eşli batak diyenler neden haklı onu kendimce açıklamaya çalışayım. (işin özü aslında bu bakış açısı bana biraz cahilce yada kişinin bakıp bakıp bir şey anlamamasından kaynaklı zeka seviyesiyle ilişkili de geliyor ama) iki tür briç var kahve brici ve turnuva brici, kahve bricini istediğin gibi oynayabilirsin, ortağınla kendin ne kadar biliyorsa o kadar oynarsın, sıkılırsın sallarsın, üfürürsün eşli batak gibi oynarsın ve eşli batakla aynı diyebilirsin bu bilinç seviyesinde.

turnuva brici ise farklıdır, aynı elleri turnuvaya 500 kişi katılmışsa 500ü de oynar ve eller değerlendirilir, ve bricin kendine özgü diliyle iki ortak elini ne kadar birbirine iyi anlatabilirse o kadar başarılı olur. kağıt dağıtılırken dört kişiye trilyonlarca farklı el gelme olasılığı olduğunu ve bunu briç diliyle birbirine anlatmanın ne kadar zor olduğunu unutmadan konuşmak gerekiyor bence. eşli batakta el gelir rakip 9 ders ortağın hakkında bir şey bilmeden ortak sana iki verdim der ihaleye girer mal gibi kalırsın ama briçte bunlara sadece amatör ve veya kahve bricinde yer vardır, isteyen de bu oynama şekline eşli batakla aynı diyip zekasının zekatını verip, iq mastürbasyonu yapabilir..
  • briç zor diyenlere kulak asmayın, bu karantina günlerinde, yaşlılığıma yatırım yapayım, zihnimi dinç tutacak sosyal bir zeka oyunu öğreneyim, elit, belli bir eğitim seviyesindeki insanların takıldığı online sitelerde online batak yada okeydeki gibi küfür yemeden, devam etmek için para yatırmak zorunda kalmadan kaliteli bir oyun öğreneyim derseniz, mesaj atın elimden geldiğince yardımcı olayım, kozlu herhangi bir oyun biliyorsanız, mantığı iki günde çözülecek oyun
    not: mesaj kutum çaylaklara da açık, sadece ekşi için hesap oluşturup mesaj atabilirsiniz

bu arada 2/1 oynayanlar için hem öğrenebilecekleri, hem geliştirebilecekleri güzel bir uygulama var synrey bridge. ortağınız ve rakipler yapay zeka, ama bu şirket son briç robot dünya şampiyonu olan yapay zekayı satın alıp üstüne geliştirip bu uygulamayı yapmış. günde 34 el veriyor ücretsiz, aynı elleri herkes oynuyor ve oynayan herkesle sizi kıyaslıyor, turnuva gibi. yani offline batak oyunları gibi ruhsuz, can sıkıcı değil, uygulama üzerinden dünyanın her yerinden briç oyuncularıyla tanışıp, sohbet edip, isterseniz karşılıklı meydan okuma oynayabiliyorsunuz, yani 34 eli turnuva mantığıyla veriyor, karşılıklı meydan okuma için sınır yok, günde bin tane el oynayabilirsiniz. yükleyen olursa kullanıcı adını mesaj atsın challenge yapalım :)

kendi sitesi
    http://www.synrey.com/

appstore

google play
  • sakın ol arkadaş ilk el dağılışındaki varyasyonlardan bahsediliyor bricteki olasılıklardan bahsedilirken, ölene kadar her gün oynasan, daha önce gelmiş bir el sana gelmez bir daha briçte. .satranç açılışları noktasında hep aynı şekilde başlıyor ve ezbere oynanan bir çok açılış var diye satranç 960 diye rastgele taş yerlestirme varyasyonlu satranç fikri tutmasa da ortaya atılmış:)

ismet inönü'nün briçte deklere verip eli şoförüne oynattığı anlatılır, briç zaten bir yabancı dildir, o dili öğrenirsin, briç elini ortağınla kullandığın briç lehçesinde ortağına anlatırsın... briç hakim bir kaç dil vardır ama her dilin lehçeleri de var..yer oyunu deklereden çok sonra gelir
hesabın var mı? giriş yap