şükela:  tümü | bugün
 • bir astronom.
 • aslında geçen yüzyılın fiziğine damgasını vuran, acayip underrated bir adam.

  bologna üniversitesinden 1927'de mezun olup kozmik ışınlara kafayı takıyor, coincidence circuit'i icad ediyor, sonra batı'ya düşen kozmik ışın yoğunluğunun doğu'ya düşenden daha fazla olduğunu ispatlamak için eritreye gidip bu aletle deneyler yapıyor. bugün coincidence circuit parçacık fizikçilerin temel araçlarından. bu devre, bugün bütün bilgisayar ve devrelerde kullanılan and kapısının da ilk pratik örneğidir.

  neyse, italya yasalarının topluğu yüzünden 1938'de danimarka'ya taşınıyor. burada gayet normal bir şeymiş gibi niels bohr ile çalışıyor. sonra da abd'ye göçüyor, bu da yetmezmiş gibi enrico fermi ile çalışıyor. bu zaman zarfında abd vatandaşı olunca, ikinci dünya savaşı sırasında mit laboratuvarlarına çağırıyorlar ve adam manhattan projesinde çalışıyor. bakıyorlar adam aşmış, "kardeş sen kal, takılırız" diyorlar.

  dünya'nın magnetopause kalkanını (bizi güneş'in zararlı elektromanyetik ışınımından koruyan kalkan) keşfeden cihazı bu adam geliştirmiştir.

  ilk güneş sistemi dışı x-ışın kaynağı olan sco x-1'in keşfedilmesini sağlayan roketin fırlatılması da bu adamın başının altından kalkar. dahası adam peşini bırakmaz, x-ışın astronomisinin ve uzay plazma fiziğinin cıcığını çıkarır.

  1940'larda pionların keşfinden sonra, yüksek hızlı iyonizasyon odaları geliştirip deneyler yapar, düşük enerjili kozmik ışınların doğasını aydınlatır.

  1993 yılında ölmüştür. 1996 yılında uzaya fırlatılan xte (x-ray timing explorer) teleskobunun adını nasa değiştirir, artık adı rxte olur. rxte dahil, uzaya fırlatılan bütün x-ışın dedektörleri scintillation denilen bir metotla çalışır, bu metodu da rossi'nin kendisi bir doktora öğrencisiyle geliştirmiştir.

  bugün amerikan astronomi birliği bu adamın adıyla yüksek enerji astrofiziği ödülleri vermektedir.
  ayrıca mit'de adına bir profesörlük ünvanı bulunmaktadır.

  not: bu entry 28 şubat 2016 ekşisözlük direnişi süresince katalanca olarak sunulmuştur. (bkz: bütün entry'lerini katalancaya çevirmek) bundan çok daha kaliteli yüzbinlerce entry bu süreçte yok olmuştur. bir zamanlar devletin milletini ebleh yerine koyması yasaktı, bazı yasaklar özlenebiliyormuş.