hooker with a penis

  • 3900
  • 0
  • 0
  • 0
  • 5 ay önce

nikola tesla

hakkında o kadar net bir bilgi kirliliği var ki, bu bilgi kirlilikleri üstel biçimde yığılarak artıyor ve önü alınamıyor. özellikle bugünlerde yapılan paylaşımlar, güvenilir zannetiğiniz kaynakların dahi ne kadar özensiz hazırlandığını bir bir ispatlıyor ve bu kaynaklar toplumdaki "muhteşem nikola tesla aslında susturulmasaydı bambaşka bir yüzyıla uyanacaktık, ama uyutulduk" algısını körüklemeye devam ediyor.

herkesin paylaştığı "fizikist" makalesinde bir yığın hata var, en temel olanı nobel ödülü hakkında: "ayrıca nobel ödülünü reddetmiş tek bilim(fizik) adamıdır."

bu satırları okuyunca nasıl lan? dedim, makalenin kaynaklarına baktım, tamamı türkçe kaynaklar. arada wikipedia da var, wikipedia kaynağı da türkçe olanı.

türkçe wikipedia sayfasına bakıyorum, gerçekten de böyle bir ibare var:
"1912'de nikola tesla ve thomas edison'un 40.000 dolarlık nobel ödülü'nü paylaşmaya seçildikleri açıklandı. nikola tesla, bu ödülü de reddetti."

şaşırıp ingilizce wikipedia sayfasına bakıyorum, böyle bir şeyin olmadığı açık açık belirtilmiş ve bunun için alt başlık bile açılmış.

yani citogenesis'in kralı dönüyor yine.

nikola tesla çok değerli bir adamdı ve eşsiz katkıları oldu insanlığa, ama işin suyunu çıkartmamak lazım. ayrıca tesla'nın kibiriyle sapıttığı, modern bilimi bazı açılardan yakalamayıp, çürütme lüksüne girişmeden "ayıplayarak bir çok şeyi yanlışladığı" malumdur. bunun başında einstein'ın genel görelilik ilkesi gelir. adam "ben daha iyisini buldum, o yüzden yanlış" der, ama daha iyisini de asla yayınlamaz. gauss hakkında da benzer söylemler vardır, millet bir şey bulduğunda "ben zaten onu daha önce bulmuştum" şeklinde iddiaları çoktur gauss'un, bunun ne kadarı gerçek ne kadarı değil bilemiyoruz bugün.

"to say that in the presence of large bodies space becomes curved, is equivalent to stating that something can act upon nothing. ı for one, refuse to subscribe to such a view." - nikola tesla

böyle demekle olmuyor işte tesla amca, einstein'ı çürütmek için matematik yapmak lazım (ki kendisi oldukça iyi bir matematikçiydi). kendisi göreliliğin "matematiksel çöp"ten ibaret olup insanların aklını karıştırdığını öne sürer. oysa görelilik, dünya üzerinde en çok sınanan teorilerden birisidir.

tesla görelilik teorisi hakkında şöyle de buyurmuş: "the theory wraps all these errors and fallacies and clothes them in magnificent mathematical garb which fascinates, dazzles and makes people blind to the underlying error. the theory is like a beggar clothed in purple whom ignorant people take for a king. ıts exponents are very brilliant men, but they are metaphysicists rather than scientists."

özetle yukarıdaki satırda adam einstein'a "bilim-adamı değilsin, metafizik yapıyorsun sen" diyor. ama bizim cihangir fizikçileri (cihangir solcusu gibi yeni türeyen bir şey bu) facebook cover'ına einstein'ın dili dışarda fotosunu koyup, profil resmini tesla yapabiliyor, edison'a gelince ondan nefret edebiliyor.

1919'da güneş tutulmasıyla einstein'ın göreliliği ıspatlanmış olmasına rağmen, bu gözlemden çok sonra, 1935'te tesla “not a single one of the relativity propositions has been proved.” buyurmuştur. adamın edison'dan ve westinghouse'tan yediği kazıklarla kafayı yemesi muhtemel ama bu onu ve kibrini her zaman haklı kılmıyor maalesef.

einstein'ın ispatlanması hakkında (bkz: hipparcos/@hooker with a penis)

tesla'nın daha iyi bir dünya hayal ettiği, bunun için çok çalıştığı, eğer petrol politikaları domine etmeseydi belki de güneş enerjisinin bugün daha verimli olacağı doğru olabilir. ama tesla bir büyücü ya da kâhin değildi, değerlendirirken dikkatli olmakta fayda var.

devamını okuyayım »