hooker with a penis

  • 3903
  • 0
  • 0
  • 0
  • 5 ay önce

ateizm

50 kişilik bir topluluk hayal edelim. bu topluluktaki insanları -ifade edebilme kolaylığı bakımından- dinlerine göre etiketleyelim. mesela hristiyan olanlar kırmızı bir kolye taksın, müslümanlar yeşil, museviler mavi. diyelim toplulukta da 15 kırmızı kolyeli, 15 yeşilli, 10 mavili var. bu kişiler bir şekilde bu dinlere mensuplar ve sebebini tartışmıyoruz.

ancak şu aşikar; hepsinin kendi ritüelleri var. kimileri sinangoglarda ayinlerini yaparken, kimileri belli tarihlerde belli kurallara göre kurban kesiyor, diğerleri günah çıkartıyor falan... fark ettiyseniz bu insanlara dışarıdan baktığınızda hepsi kendi içinde bir takım "oluşumlara" ve "ritüellere" sahip. burada ritüelleri birbirinden ayıran çizgiler var. mesela kırmızı kolyeli, asla gidip yeşillilerle birlikte namaz kılmıyor. ya da yeşilli çocuğu olunca vaftiz etmiyor. ama birlikte sessiz sinema oynuyor olabilirler, burda problem yok ve umarım bu konuda hemfikiriz.

şimdi bir de odadaki "kolye takmayanlara" bakıyoruz. bu kişiler, bu dinlerin (ya da yanına teizm, deizm, agnostisizm, politeizm... ne eklerseniz) hiçbirine mensup olmamışlar. peki herhangi birşeye mensup olmuşlar mı? hayır. tek ortak yanları bir kolye takmamaları. işte bu yüzden, kolye takanlar tarafından "kolyesizler" olarak "adlandırılıyorlar".

iyi de bu "kolyesizler" ne yapar? ben söyleyeyim, günlük hayatlarını yaşarlar. sessiz sinema oynarlar. ama bir ritüelleri yoktur. altını çizeyim: "kolye takmama" ritüeli yoktur! kolyelilerin ritüellerinden hiçbirine katılmadığı için bu 10 kişi "kolyesiz" olarak adlandırılmıştır. hiçbiri bir araya gelip "kolye takmayalım" dememiştir.

bu bakımdan kolye takmamak bir disiplin falan değildir. doğası gereği kolye takmayanlar örgütlenmezler.

işte kolye takanların bu "kolyesizlere" verdiği isimdir ateist. bu isme de kolye takmayanlar eyvallah demiştir. ama kolyeliler, kolye takmamanın altında bir disiplin yattığını sanırlar, bu yüzden bunu "izm"leştirerek "ateizm" diye birşey sıçarlar. zira ateizm'in tanımlanacak bir tarafı kalmaz bu noktada.

eğer ille de tanrı sorgulamayan bir disiplin arıyorsanız, şöyle buyrun (bkz: budizm/@hooker with a penis)

ama lütfen ateizm'e "disiplin" demeyin. kolye takmadığım için kafanızdan "görünmez bir kolye" uydurmayın. ne yalan söyleyeyim; ritüellerinizi edebi merakla izliyor, okuyoruz. bu bakımdan ateizm adlandırılmış şeyin olsa olsa sadece şöyle bir mottosu olabilir :

"bir çağın dini, bir sonrakinin edebi eğlencesidir." (ralph waldo emerson)

hadi sessiz sinema oynayalım...

not: bu entry 28 şubat 2016 ekşisözlük direnişi süresince katalanca olarak sunulmuştur. (bkz: bütün entry'lerini katalancaya çevirmek) bundan çok daha kaliteli yüzbinlerce entry bu süreçte yok olmuştur. bir zamanlar devletin milletini ebleh yerine koyması yasaktı, bazı yasaklar özlenebiliyormuş.

devamını okuyayım »