• http://www.idefix.com/…asp?sid=e05i3wf7uh1hrwftbjcs

metis'ten çıkmış son dönemde okuduğum en kafa açıcı kitaptır. özetle öğrenmek isteyen karşısında bilgini değil;cahilin oynanması gerektiği yönünde bir mesaj verir.nitekim zihinlerarası eşitlik ilkesi pas geçildiğinde tahakküm başlar. son zamanlarda bende gelişen çocuk fobisine ilaç gibi gelmiştir. özellikle her eğitmenin okuması gerektiğini düşündüğüm kitaptır: "özgürleştirmeksizin eğitenler aptallaştırır."
  • joseph jacotot un sürekli üzerinde durduğu bir konudur
  • çevirisi savaş kılıç tarafından yapılmıştır.
  • zekaların eşitliğine vurgu yapan bu kitapta insanların takip ettiği bir müfredat yoktur, herkes ne öğrenmek istiyorsa onu öğreniyor kendi başına. burdaki hoca cahildir, zekaların eşitliğini ancak onun cehaleti sağlamaktadır. onun cehaleti özgürleştirmektedir.

"bir zekanın bir başka zekaya tabi kılındığı yerde aptallaşma vardır"
  • siz de bu tür kitaplarda önemli yerlerinin altını çizenlerdenseniz bu kitap için çokça altını çizeceğiniz bölüm olacaktır. öğretme ilkesi/görevine farklı bir pencereden bakan kitap. toplu ulaşımda okuduğum bir kitap olmasından mütevellit ne denli faydalanabildim bilememesem de sakin bir vakitte okunması önerilir.
  • dil öğretimi üzerinden zeka, eğitim ve özgürlük kavramlarını irdeleyen kitap. önemli yerlerini not etmeye çalışanlara her sayfasından birşeyler yazdırabilir. akıcı ve bilgilendirici ancak öyle kaba saba datalarla yüklü değil. (bkz: telemak)
  • jacques ranciere kitabı 1800 ler fransa’sında yazmış. o zamanın öğrencilerine yönelik tespit * ve düşünceleri takdire şayan fakat hoca şu anki öğrencileri görse (hele ki özel üniversitelerdekileri) yazdığı kitabı yer.
  • ranciere yine esitlik de esitlik diye tutturmus. canim benim.
  • joseph jakotot der ki; kibir ‘ben ressamım’ demek değildir ‘siz ressam değil misiniz yoksa’ demektir.
hesabın var mı? giriş yap