• teknoloji ilerleyip taşını alttan vidalayabildiğimiz çakmaklar çıkmadan önce her sigara tiryakisini en az bir kere domaltmış eylemdir taşı bitmiş çakmağı hayata geçirmek. domaltmak derken zorlamak, uğraştırmak anlamında kullanmıyorum bunu. malumunuz çakmaktaşı çakmağın silindiri ile alttaki yay arasına sıkıştırılması gereken bir meret. işte o yay sayesinde taş tam oturttum derken defalarca havaya zıplar biz de taşın ardı sıra yerlerde sürünürüz. (ara: domala domala taş arar) bazen sigarayı bırakmak ister bazen arkadaşlardan yardım dilenirdik eski zamanlarda. çakmaksız kaldığımız bir gece mesaisinde bir arkadaşla aramızda geçen diyalogla bitirelim.

saruman: yok olm olmuyo
    memo: oldu oldu bak (pınnnn) hass...
    s: nereye gitti lan bu. aha burda. ver ben takıcam.
    m: iyi al.
    s: dur bakiim (pınnn) hah taam hayatta bulamayız artık. boşver gel bırakalım biz sigarayı.
    m: yok lan buldum işte burda. (memo bir eliyle silindiri tutarken diğer eliyle çakmağı tutup tırnağıyla yayına bastırır) ya ben bunu böyle tutsam sen arasından sokabilir misin?
    s: valla bilmiyorum ama bunu en son söyleyen kız bir hafta topallamıştı eheh
    m: eheheheaaaahahahaha (pınnnnnn) ahh siktir ya!
  • bir de "çakmaktaşa takma sanatı" varmış, internetten flintstones ararken yanlışlıkla indirmiştim, o maymunlar neler yapiyordu fred amcaya, bugun bile hatirladikça korkarim...

(bkz: igrenc espri)
  • ulu önder'in de dediği gibi : “efendiler… hepiniz mebus olabilirsiniz, vekil olabilirsiniz; hattâ reisicumhur olabilirsiniz; fakat çakmaktaşını çakmağa takabilmek meziyet ister, meşakkatlidir. yaşamlarını bu büyük sanata adayan bu çocukları sevelim…”
hesabın var mı? giriş yap