• ucuz olaninin panda express'lerde bulunmasi muhtemel, doyurucu noodle yemegi.
  • şu hayatta yerken ve yaparken pek bir iddialı olduğum muhteşem lezzetli çin şeysi.

ne zaman yesem ya da görsem tebessüm ettiren de bir aniya sahiptir benim için. zira bir öğrencim bunu o kadar lezzetli yapardı ki, o yaptığı zaman deli gibi yerdim. ama öyle böyle değil! 3. tabağa kadar zorlamışlığım vardir.* birgün sohbet ederken ona "canım fena halde senin yaptığın chow meini çekti ya" diye bir cümle sarfettim. ve ertesi gün akşamüstü eve yeni geldiğim bir saatte, tam da ne yapsam da yesem derken kapı çaldı. kapıyı açtım ve karşımda bir adam "ekspress paketiniz var" diyerek bana bir paket uzattı, imzamı aldı ve gitti. paketi elime aldım ama baktım sıcak bir şey. paketi açınca ne göreyim? iki ayrı plastik kaba konmuş chow mein! hem de sıcacık! benim için yapmis ve soğumadan bana kargoyla göndermiş.

pek bi sevdiğim chicken chow meine kavuşmanın heyecanını mı yaşayayım yoksa asla aklıma gelmeyecek ve kimselerin düşünmeyecegi kadar ince olan bu harekete mi sevinsem bilememiştim. ağzımızdan çıkan ufak bi lafı alıp, bizim için yaşanır hale getirenler iyi ki varlar! canım chow mein! canım komal!
  • bir nevi çin usulü spagetti. stir fry yani karıştırarak kızartma tekniğiyle pişirilir. esasen çok basit ve çin restoranlarındaki en ucuz yemektir. olayı nudılının kıvamında ve soslarından gelen lezzetindedir.

yoğun salçalı makarnayı seven birinin bunu sevmemesi imkansıza yakın.
  • çin mutfağının dünyaya kazandırdığı güzel şeylerden biri. soya sosu ve zeytinyağı ile kızartılan noodle'ların içine, isteğe göre sebze ya da tavuk, kırmızı et veya deniz ürünlerinin karıştırılması ile yapılır. doyurucu olmasının yanı sıra lezzetlidir. ben ve saz arkadaşlarım türkiyede bu tür olayların pek yaygın olmamasına üzülüyoruz.
  • yahni. karisik sebze ve et ile pisirilmis eristeli cin yemegi.
  • san francisco'da icad edilmis olan bir cin yemegidir. (san francisco abd'deki en buyuk cin mahallesine sahip sehir bu arada)
  • ev usulu tarifini de yazalim tam olsun,

ilk olarak noodle 'lar bir tencerenin icinde kaynatilir. o kaynayana kadar akla gelen ya da ho$a giden ne kadar sebze varsa bir tavada soya sosu ve zeytin yagi ile kizartilir. sebzeler yari cig kalicak $ekilde (kitir kitir olucak) pi$irilir, sonradan icine onceden pi$irilmi$ et, tavuk, ya da karides eklenir. son olarak butun bunlar noodle'la kari$tirilir. sanirim bu yemegin en onemli ozelligi sebzelerin cok ce$itli ve neredeyse noodle kadar fazla olmasidir. afiyet olsundur.
hesabın var mı? giriş yap