anshar

  • 19990
  • 309
  • 193
  • 11
  • bugün

türk toplumuna özgü ahlaki ikiyüzlülük örnekleri

" ben laik degilim " diyerek iran yerine amerika yolunu tutmak bir ornektir.

"adını bilmiyorum, çok da önemli değil, o da türkiye’de türbanı yüzünden üniversite eğitimini tamamlayamayan kızlarımızdan biri. kendisi “türban” konulu tartışma programlarının vazgeçilmez katılımcısı. üniversitede derse türbanlı girdiği için polis tarafından dersten zorla çıkarıldığını hatta coplandığını her fırsatta anlatır.

siz kendisini en son 32. gün programında “hayır, ben laik değilim” kelamıyla da hatırlayabilirsiniz belki. kızımız o olaydan sonra okumak için kanada’ya gitmiş ve yüksek öğrenimini orada tamamlamış.

bugüne değin defalarca katıldığı tartışma programlarında türbanın üniversitelerde serbest bırakılmasını savundu. ama ilk kez geçen hafta yani meclisin türbanın serbest bırakılması hakkında anayasa değişikliği oylamasının gündemde olduğu bir dönemde “ben laik değilim” dedi.

bunun tesadüf olduğuna inanmıyorum. bu anayasa değişikliğini milat kabul edecek ya da mesaj olarak algılayacak şeriat yanlısı sayısı hiçte azımsanmayacak gencin, adamın, kadının olduğunu biliyorum. ama hazır itiraf eden birini yakalamışken kendisine birkaç soru soralım.

madem laik değil de “şeriat” yanlısısın, bu durumda be güzel kızımız, okumak için niye taa islam dışı ellere gidersin? yanı başımızda ki iran’ın nesini beğenmezsin? ya da kuala lumpur’ da islam konferansı örgütünün türkiye dahil sekiz ülke girişimiyle kurulan, dünyanın eğitim dili ingilizce olan tek uluslararası islam üniversitesi’ne niye gitmezsin?

ya da madem şeriatı savunuyorsun, neden laikliğin kadınlara getirdiği özgürlüklerden faydalanıyorsun? televizyonlara çıkıyor ve sesini erkeklere duyuruyorsun. kariyer yapmaya çalışıyorsun. eminim eşin dört kadın alsa önce sen bohçanı alıp gidersin. hatta gördüğüm kadarıyla makyaj yapıyor ve kaşlarını alıyorsun. şeriat düzeninde yaşayan ya da yaşatılmak zorunda bırakılan kadınlar gibi neden peçe kullanmıyorsun da türban takıyorsun? üstelik kendine bakım yaparak herkesin yüzünü görmesine izin veriyorsun? sadece gözlerin mubah gerisi haram. bilmez misin şeriatın bu kurallarını? yoksa bu kadarı sana uymuyor mu?

allah bilir senin cep telefonun hatta ehliyetin bile vardır. hatta korkarım araba sürmüşlüğün de vardır senin. savunduğun düzende değil kanada’ da okumak erkeklerle aynı ortamlarda bile bulunamazsın. bak suudi arabistan’a, marketlerde kadınlar, erkek kasiyerlerle muhatap olmamak için *kasiyersiz kasa kullanırlar. araba kullanmaları da yasak. değil senin gibi tartışma programlarında konuşmak, destursuz kocasının yanında bile konuşamazlar. son haberlere göre sevgililer gününde kocalarından kırmızı gül bile alamayacaklar.

işte şeriat böyle bir şey!

şayet televizyonlarda bağıra bağıra “ben laik değilim” diyorsan önce kendi yaşantında şeriat kurallarına uyacaksın. zaten bu kurallara uysaydın ne okumak gibi bir derdin olurdu ne de bizim seni tanımak gibi bir şanssızlığımız. ama aramızdasın.

o halde, bu ne samimiyetsizlik böyle?

aslında resim çok net. samimi değilsin! ne kendine ne de savunduğun şeriatın yasalarına.

inanmadığın laik düzenin bütün nimetlerinden faydalanarak şeriatı savunamazsın. savunamazsın, çünkü savunduğun şeriat senin bir kadın olarak bunu yapmana izin vermez.

şimdi biraz samimi olun!

siz şeriat yanlısı olanlar, gerçekten ne istiyorsunuz?

asıl önemli olan, bu ülke’den ne istiyorsunuz?

belki en doğrusu; siz neyi savunduğunuzu biliyor musunuz?

ben söyleyeyim; görülmemiş bir ekonomik dar boğazı, siyasi bir çıkmazı, önlenemez toplumsal çatışmayı, kaotik bir ortamı. kısacası sizlerinde, bugünü yaratan siyasilerinde altında kalacağı büyük bir çöküşü.

devam edin, kim tutar sizi! """

(bkz: http://www.gazeteport.com.tr/…arlar/news1/gp_153646)

devamını okuyayım »
13.02.2008 15:38