• bu yılın modası. bazı mağazalarda normal giysi bile yok. ben anlamıyorum, bu millet komple fit, hiç kimsenin göbeği yok öyle mi? hayır bir kaç yıl önce de komple bel bölgesi çuval modundaydık, şimdi hepten açtık. aradaki dönemde spor yaptık herhalde. abi orta yaşlı insanlar eskiden ne yapıyordu? ya crop top giyeceğim ya direkt anneanne reyonu. ayakkabılar da öyle, ya 15 cm topuk ya anneanne reyonu. her şeyde olduğu gibi bunda da ayarsızız.
  • nefret ettiğim trend.

ya yeter allah aşkına yeter. buradan markalara sesleniyorum. bıktık ya. normal boyutta ürün bulamıyoruz. gövdesi incecik ve bacaklarına oranla kısacık dişilerle dolu değil bu dünya. gövdesi incecik olanların hepsi de crop seviyor değil. gövdesi incecik olup crop top’a bayılanlar da sağlıkları el vermediğinden giymiyor olabilirler, göbeciklerine rüzgar değse karın ağrısı yapıyor olabilir.

bakıyorum ürünün tüm özellikleri tam istediğim gibi ama kısa :( bu kadar güzel yakaya/renge/kumaşa/dikime/modele sahip uzun versiyonu yok mesela. sinirlerim bozuluyor.
  • resmen piyasayı ele geçirmiş olan zıttırık. kim buldu bunu? hangi işsiz durup düşünde de piyasayı bu kadar ele geçiren bu modeli keşfetti?

neye elimize atsak crop, doğru düzgün bluz bulamaz olduk. ya aşırı oversize ürünler ya da 5 yaş çocuk kıyafeti gibi crop ürünler. kumaştan çalıp fahiş fiyatlara ürün kakalamak için güzel yöntem, tebrik ediyorum. ama keşke biraz da crop sevmeyenleri düşünüp bunlara göre ürünler tasarlamayı ihmal etmeseniz. yetişkinlerde crop olmayan modeller için bugs bunny'li tişörtler tasarlamaktan öte gidebilseniz keşke...

umarım biter bu trend bi daha da çıkmaz. bıktık artık yok boyfriend jeans, crop top, oversize polar... üstümüze göre dümdüz olaysız bir pantolon, olaysız şık bi bluz bulmak imkansız hale geldi. kumaş kaliteleri düştü, model kaliteleri de bombok oldu. trendyol düdük gibi tişörtlerle dolu ve hepsi polyester, millet altına "ayy bayıldım çoğoşşşş" yazmış. yani %100 naylon şeyi giyip yazın 38 derecede kimlerin neden leş gibi ter koktuğunu anladık.
  • ilk dikmek kimin aklına geldiyse allah bildigi gibi etsin. endüstri buna odaklanmış. başka şeyler giyenler unutuldu resmen. tamam dikin ama ne var şunların göbek kapatanını yapsanız da bizler de azıcık güzel şeyler giyebilsek. bir de rengarenk empirme, pamuklu, güzel dokulu kumaşlardan dikmiyorlar mi deli oluyorum. uzun bluzları soracak olursanız var, yok değil elbet. ama onlari ha ben giymişim ha sokaktaki ahmet abi giymiş farketmiyor! üzerinde ne bir çiçek var ne taş ne başka bir detay. durun çok abarttım, haklarını yemeyeyim leopar desenli uzun bluzlar var onlari giyebiliriz değil mi? uzun ama tek omuzu açık! "seleattin lokele geliyon mu aşkısı" repliği geliyor aklıma gördükçe. crop giymeyen kızlar giysin şalvarı çıksın mı demek istiyorsunuz sayın tasarımcılar? uzun bluzlerin kumaşları da çoğunlukla naylon poşetten hallice zaten. fazla kullanacaklar ya kumaşı kalitelisi gitmesin diyorlar herhalde. başka türlü matematiğim yetmiyor bu olanlara. orta fiyatlı sitelerin bir tık üstü siteleri günde iki kere hatmediyorum (evet ziyaret değil hatim!) yılların sıradan kruvaze bluz modelini bile crop şeklinde tasarlamışlar. ekranda habire mankenlerin göbek deliğiyle karşı karşıya geliyorum. tamam tasarlayın ama eski tasarımlara dokunmasaydınız bari. şu yaştan sonra terzilik öğreneceğim bu meretler yüzünden. püüü
  • avrupa kıtasında -satış rakamlarının nüfusa oranına göre- en popüler olduğu ülke açık ara farkla türkiye'dir.

popüler hale geldikten sonra en sevmediğim kadın kıyafeti halini aldığını söyleyebilirim. bu kıyafetin gündelik hayatta sık kullanılması kadını güzel değil basit gösteriyor, sağlıksız olması da cabası. avrupa'da daha az tercih edilmesini bu sebeplere yoruyorum.

ben bunu yazdım diye açık kıyafetlere karşı olduğumu sananlar olacaktır. hayır değilim, aksine uygun zamanlarda teşvik bile ederim. benim eleştirim crop top'a, bunun sebebi de çok sağlıksız bir moda olmasına rağmen çok popüler olması. sağlıksız şeylerin popüler olmasına ve sık kullanılıp normalleşmesine daima karşı çıkmışımdır.

2000'lerin başında başlayan düşük bel pantolon modası buna çok iyi bir örnek. o dönem bir çok kadın sistit yaşadı, simit bölgelerinde ne yazık ki kalıcı izler oluştu, kimisi de 30'lu yaşlarına gelince böbrek problemleriyle karşılaştı... mesela çok sevdiğim topuklu ayakkabı da buna iyi bir örnek; sadece ayaklara değil, sık kullanımda omurgaya bile ciddi zarar verebiliyor.

kısacası ben bu tarz sağlıksız şeylerin sıradan günlerde bile sık kullanılacak kadar normalleşmesini ve popüler hale gelmesini tasvip etmiyorum. crop top, bağırsak ve böbrek sağlığı için risk unsurudur. çoğu organımızın bulunduğu vücudumuzun en hassas bölgesini yani belimizi açıkta bıraktığı için vücudun direncini kırar, bağışıklık sistemine zarar verir. bir şeyin popüler olması onu normal veya sağlıklı yapmaz. ne demiş joseph goebbels: "yeterince büyük bir yalan söyler ve onu tekrar etmeye devam ederseniz, insanlar sonunda ona inanmaya başlayacaklardır". crop top'u sürekli görüyoruz. hem sosyal medyada, hem gerçek hayatta. bunun sonucunda doğal olarak beynimize bunun normal olduğu algısı yerleşti.

mesela crop sweatshirt ve ceketleri mantığınız alabiliyor mu? bu kıyafetler kışlık fakat en hassas bölgeyi açıkta bırakacak şekilde dizayn edilmiş. sizce bu durum normal olabilir mi? kadınların bir kısmı bu durumun farkındayken, bir kısmı modaya uymaya devam ediyor. kadınları kesinlikle suçlamıyorum, istediklerini giyebilirler. kadınların modayı takip etmeyi sevdiklerini biliyorum, ben sadece şahsi fikrimi paylaşıyorum. şu entry'mi de okuyabilirsiniz: (bkz: #133521594)

bu durumun farkında olup şikayetçi olan sayısız kadın da var dediğim gibi, süslü sözlük'ten örnek girdiler paylaşayım mesela.

görsel
    görsel
    görsel
    görsel
    görsel
    görsel
    görsel
    görsel

her neyse... sadece, popüler hale geldikten sonra beğenmediğim bir giysi olduğunu ve sağlık açısından risklerini yazmaya gelmiştim ancak fazlasıyla uzadı. bunun sebebi yanlış anlaşılma korkusu galiba :) kadın giyimi hakkında bir şey yazarken gerçekten zorlanıyorum, öyle bir konu ki her an yobaz ilan edilme ihtimaliniz var. oysa niyetim iyi, alın bu entry'm de bonus olsun: (bkz: #135917776)

edit: kadınların çoğu bana katıldığına dair mesaj atarken, erkekler "o kadar görsel koymuşsun bir tane kız yok", "hiç bitmesin bu moda" gibi mesajlar atmış. yorum sizin ey romalılar :) neden basit dediğimin bariz bir göstergesi...

edit 2: ülkemize kıyasla avrupa'da pek popüler değil demiştim, şaşıranlar olmuş. şaşıracak bir şey yok arkadaşlar. türkiye'deki lise öğrencilerini inceleyin mesela. sonra da netflix'in lisede geçen sex education, elite gibi dizilerine bakın. hiç yok demiyorum ama ülkemizle kıyaslanamayacak kadar az. üstelik bu diziler cinsellik temalı. daha gerçekçi bir örnek vermek gerekirse, youtube'dan şehirler içinde yürüyüş videolarına da bakabilirsiniz. yani hiç bunlara bakmadan bile anlayabilirsiniz aslında. avrupa'da crop sadece bir çeşit olmaktan ibaretken, türkiye'de crop olmayan üst bulmak zor oluyor.
  • dun gittigim kalburustu imaj cizen cocuk giyim magazasinda 2-10 yas serinin tum kisa kol ustlerin crop top oldugunu soyledi satis gorevlisi, bazi uzun kollular da dahil. yahu cocuga 2 yasa kadar alttan cit citli badi giydiriyoruz, sonra bir anda ne oluyor da crop top’a donuyoruz? ben beli usumesin diye ozellikle kalca hizasinda biten ust bakiyorum kislik, degil crop top giydirmek.

(biz magazadayken 7 yasinda sifon elbiseli bir kiz cocugu geldi. annesi saticiya soyle soyledi “ablasi kizim gobegi acik kiyafet istiyor. sizde var mi?” saticinin yaniti: “bizde tum ustlerin gobegi acik.” )
  • bunun moda olması yüzünden giyecek bir şey bulamaz oldum. ayarında tam pantolon üstünde bitene de razıyım ama yok illa memeye kadar çıkacak.
  • artık ciddi anlamda kıyafetlere cm oranı yazılmalı
    aldıklarım kısa gelmeye başladı
    bunları kim ne zaman giyor, uzun kışlık ve beli açıkları giyenler ishal olmuyo musunuz???
  • erkek reyonlarına doğru sıvışmaya başlamama sebep olan giysi çeşidi. crop top çok hoş bir bluz filan olur güzel de olur ama kardeşim kazakları trikoları bile kısacık yapmışlar vallahi alacak bişey bulamadım reyonlarda. moda olunca normalleri yıkmak mı gerekiyor bilader? bi de güzel kumaşlar kullanmışlar ama küçücük ben ne yapayım onu şekerim 18 aylık mıyım ben adamın asabını bozuyorsunuz ya.
  • gerçekten bu modanın sonu ne zaman gelecek diye umutla bekliyorum. hayır sonu gelmediği gibi her şeyi buna uyarlamayın bari. bunun aksi de oversize. oversize olayını bir noktaya kadar seviyorum ama onun da boku çıkmış durumda.
    yani bir noktada artık insanlar sadece şık giyinsin istiyorum. şıklık ne zaman moda olcak acaba?
hesabın var mı? giriş yap