• dazlak sunucusunun kedi gibi yeşil gözleri ve leopar desenli bir taytı vardı. hoplaya zıplaya yarışmacıları o kapıdan bu kapıya sürüklerdi. izlemesi acayip eğlenceli bir yarışmaydı
  • yeni sunucusu richard ayoade olarak açıklanmış, orijinal formatına sadık kalınarak çekilecek olan yarışma.
  • richard o'brien adlı üstün insanın sunduğu yarışmaydı.
  • hazine adası fort boyard yarışamalarının ingiliz versiyonu.ama bir adada geçmiyor bu.90ların başında çok popülerdi.dazlak bir adam sunuyordu.yarışmanın sonunda yarışmacıları kocaman cam bir fanusa hapsedip başlarında aşağı para döküyorlardı.ne kadar toplayabilirlerse o kadar kazanıyorlardı.*
  • ingiltere de tekrardan yayinina baslanan program.
  • eski bir ingiliz oyun programı.

oyunda belli temalara sahip 4 bölge var: aztec (aztek halkının antik köy harabeleri bölgesi), industrial (günümüz sanayi bölgesi), futuristic (uzay istasyonu bölgesi ya da gelecekteki bir fabrika falan), medieval (15. yy tudor kalesi bölgesi). industrial zone daha sonra ocean zone ile değiştirilmiş. yeni çekilende industrial olacak sanırım. son çekilen özel bölümde de onu kullanmışlar çünkü.

bu bölgelerin ortasında da kristal kubbe var. oyunda 6 kişiden oluşan takım önceden seçilen bölgeden başlıyor ve saat yönünde ya da saat yönünün tersi yönde sırayla bütün bölgeleri geçip kristal kubbeye giriyorlar. yarışmacıların bölgelerden geçerken topladıkları kristal sayısıyla kristal kubbe de geçirecekleri sınırlı zaman belirleniyor. her kristal 5 saniye ekliyor zamana. bu zaman içinde kubbede uçuşan altın renkli konfeti gibi şeylerden toplamaya çalışıyorlar. konfeti toplarken gümüş renkli olanlardan kaçınmak gerekiyor çünkü toplanan konfetilerden gümüş renkli olanlar altın renklilerin sayısından düşülüyor. kalan altın renkli parça sayısına göre ödül belirleniyor.

program 1990-1995 arasında yayınlanmış ve o zaman baya sevilmiş. 2016'da "stand up to cancer" diye özel bir bölüm çekilmiş. ünlülerin yarıştığı bu bölümde kanser araştırması için 25.000 pound kazanmaya çalışmışlar. herhalde insanlar özlediğini fark etmiş olacak ki bu sefer 20 bölümlük yeni bir sezon sipariş etmişler. maze master olarak da richard ayoade seçilmiş.

örnek için stephen merchant'ın sunumuyla 2016'da çekilen özel bölümü izleyebilirsiniz. eski bölümler (itiraf ediyorum ben izlemedim) de youtube'da mevcut.
hesabın var mı? giriş yap