• uzun süredir böyle lezzetli bir korku filmi seyretmemiştim. hasan karacadağ'ın yaptığı en güzel film olmuş diyebilirim. normalde tüm yerli korku filmlerinin sonunda kopukluk olurdu. fakat güzel bir son yakalamış bu filmde. ayrıca oyunculuklar da etkileyiciydi. korkmak isteyenler mutlaka gitmeli. bence bu film güzel bir hasılatı haketti.
  • dün vizyona girmiş, hasan karacadağ korkusudur.

her zaman olduğu gibi,
    hayatında herhangi bir şey üretmemiş, hayal gücü yoksunu insanların hunharca eleştireceği bir filmdir.

filmi beğenip beğenmemek ayrı meseledir ama yönetmeni alay ederek dalga geçerek acımasızca ve çocuk ağzıyla eleştirmekteki amaç nedir hakikaten anlamak kolay değil..

hasan karacadağ,
    uzakdoğu korku sineması teknikleriyle, ortadoğu'nun korku öğelerini işleyen "tek" yönetmendir.
    aynı zamanda türk sinemasında korku çalışan tek insan da hasan karacadağ'dır.
    hani varsa başka bildiğiniz gösterin.
    ya da daha iyisini siz çekin.

bugüne kadar 6 film çekti ama bu adamın filmlerden önce ya da sonra çıkıp sansasyonel bir şeyler söylediğine hiç şahit oldunuz mu?

biliyorum, burada iki tuşa basınca yazar, iki film izleyince sinema eleştirmeni kesilen sayısız adam var, onların anlamasını da beklemiyorum doğrusu ama

siz anlamasanız da, bu adamın bir "tarzı" benimsediği, uzakdoğu kökenli bir ekolü bir var.

nasıl ki çağan ırmak çoğu zaman çoğumuzun anlamadığı ya da sıkıldığı filmler yapıyorsa ve bunu piyasa beklentisi olmaksızın sırf sinemaya ve kendisine katkı olsun diye çekiyorsa,

işte hasan karacadağ'da öyle bir adam.
    yıllardır aynı konu üzerine çekiyor diye dalga geçiliyor..
    adam niye aynı konuları işliyor diye hiç düşünmez misiniz?
    bu adam bu işi herşeyden önce kendini tatmin etmek için yapıyor.
    çağan ırmak gibi sırf fantezi olsun diye film çekiyor bu adam ve ben çektim belki izlemek isteyen olur diye de vizyona sokuyor işte.
    bugüne dek korku sinemasının bu dalında kaç ödül aldı haberiniz dahi yoktur..

her birimiz,
    "beş üniversiteli gencin dağdaki hafta sonu kaçamağı ile başlayan en azından yirmişer tane korku filmi zırvası sayarız bir kerede. hollywood'un bile yıllardır aynı şeyleri çektiği bir alanda bu adamdan ne bekliyorsunuz ki?
  • hasan karacadağ'ın filmleri arasında en sağlam fragmana sahip filmidir.
  • dün izlediğim hasan karacadağ filmi.

--- spoiler ---

ilk dabbe filminden şuan ki geldiği nokta takdir edilesi.tabii zayıf yönler var ama;

+senaryo olarak özellikle ciddi emek olduğu ortada.yaşanmış yaşanmamış orasını bilemem beni ilgilendiren kısım ana hikaye ve detaylardaki vurgular.bilim,din karşılaştırmalı diyaloglarda bu konuyla alakalı birçok şey öğrendik.bunlar araştırılarak yapılmış şeyler belli.ana konuya da çok iyi bağlanmış,

+çekilen mekanlara deyinmeden edemeyeceğim.gündüz vakti göze gayet hoş görülebilecek yerler olur ya, gece gördün mü orayı içini bir ürperti alır, yönetmen de bunu çok iyi kullanmış.özellikle doğanın kucağında olunca filme cuk oturmuş.

+ana karakterler başarılı.hocamız,psikoloji öğrencisi,esas kız,onun annesi,halası.ve ege şivesinin doğallığı sayesinde daha bir inandırıcı olmuş konuşmalar.özellikle cinle evli olan adam -isimleri bilmiyorum affola- akılda kalıcıydı.

+"dabbe" mevzusuna nokta konulmuş.tam karşılığı budur bence.

+aynalı sahne ve cinle evli olan adamın karısıyla konuşulan sahne filmin doruk noktasıydı.

birkaç noktaya da takıldım, kendi fikrimdir kimseyi bağlamaz söylemeden geçmeyeyim;

-film gereksiz uzun.bazen filmden kopup koltuğuma bağdaş kurdum, yanımda yiyişen çiftlere baktım, aslında böyle huyum yoktur ama şap şup sesleri filmi bastırıyordu yani.birde gece seansı.

-hemen ses demişken oradan devam edeyim, hocam ses tamam korku filmi için bir unsur ama 120 dakika film, e senin de tarzın sert biraz, valla sinemadan çıktığımda başım ağırıyordu.cidden korkutmaktan ziyade rahatsız ediyor bir yerden sonra.

-bu değineceğim nokta nötr.ne çok iyi diyebiliyorum ne çok kötü; makyaj.sert japon,black korkudan doğallığa geçiş var.olması gerekende bu değil mi ? az makyaj, geri kalan oyunculuk.korku budur.esas kızın sahneleri daha iyiydi bu açıdan.

-kamera.titreme,flulaştırma,bir anda zoom.titremeyi arka sokaklar sahneye hareket vermek için kullanıyor artık.dikkat dağıtıcı.

--- spoiler ---
  • karacadağ'ın önceki filmlerine göre daha az cızırtılı olan, serinin şimdilik son dabbe'si.
    http://www.otekisinema.com/…abbe-cin-carpmasi-2013/
  • "hasan abi, artık paraya kıyda bi' cinle anlaş olmuyor böyle" dedirten filmdir. diğer filmlerinden pek bir farkı yoktur. son zamanlarda türk korku sinemasının klişesi haline gelen hoca-cin-büyü-kuran figürleri üzerine kurulmuştur efenim.
    açıkçası inancı olan insanlar için etkileyici olabilir fakat bana saçma geldi. bir de dikkatimi +18 olmasına rağmen salona doluşan ergenler çekti, ilginçtir.
  • hasan karacadağ'ın artık ekstra bir şeyler yapması gerektiğinin göstergesi olan film.

--- spoiler ---

- film yine bir ses kaydıyla başlıyor. cin vakası da aynı şekilde başlıyordu.

- tuvalleten çıkan büyü materyalleri diğer filmlerle benzerlik gösteriyor. bebekler kağıtlar falan...

- kurgu tahmin edilebiliyor. cin yok edildi sanılıyor ama edilemiyor.

- el cinde kullandığı böcek efektlerini kullanmadığı iyi olmuş, filmi 2. sınıf bir japon korku filmine benzetmekten kurtarmış.

- filmin sonunda gerçek bir hikayeden alıntıdır diyor ve üniversitenin bu konuda konuşmak istemediği yazıyor. aileyi, köylüyü falan anlarım da üniversite neden konuşmak istemesin?
    --- spoiler ---
  • sonunu görene kadar içimden "evet, bu sefer olmuş galiba, merak ettiriyor, geriyor, sürüklüyor" diye geçiriyordum. fakat o nefret ettiğim sonu görünce bir anda tüm düşüncelerim yerle bir oldu. ne olurdu güzel bir sonla bitseydi? hayır, "mutlu son olsun kimse ölmesin" demiyorum ama "sonra herkes öldü. fakat o sesler gelmeye devam ediyordu" modası geçti artık yahu. niye sonunu böyle açık bırakıyorsun?

oyunculuklarda hafif amatörlük olsa da güzel oynanmıştı. doktor kızımıza ayrıca hasta olduk, sevdik kendisini. ters köşe olayını da hiç beklemezdim, şaşırttı, türk sineması adına sevindirdi.

özet geçecek olursam;
    sonu olmamış güzel, gidilesi bir inananlar için korku, inanmayanlar için gerilim filmi. ben baya gerildim.

zöge: sözlükte moda olmuş sanırım yazarların beğendikleri filmleri/müzik gruplarını eleştiren yorumları kötülemeleri ki kötülemedim. eleştirdim biraz. sonunda herkesin öldüğü filmleri mi kaliteli buluyorsunuz? vay arkadaş! hayır bunun da kötülenecek bir tarafı yok ki. böyle sonları sevmiyor olmam mı zorunuza gitti anlamadım ki...
  • yahu benim ne derdim vardı da gittim bu filme. şu an tuvaletten yazmıyorum ama çok korktum sözlük.
  • cin muhabbetlerinden korkan biriysen ve filmi izlerken korkmamaya çabalayıp salak salak gülmeden filme konsantre olursan izlediğin en iyi korku filmlerinden biri olacak.
hesabın var mı? giriş yap