• prag şehrinin en güzide mimari harikası. mimarları vlado milunic ve frank gehry 'dir.

meraklısı için türkçe ve ingilizce wiki.
  • en üst katında işeme şerefine nail olduğum mükemmel yapı.*frank gehry'nin ustalık eseridir.
  • görsel

hırvat ve çek kökenli bir mimar olan vlado milunic’in kanada kökenli bir mimar olan frank gehry ile işbirliği yaparak boş olan ve nehir kıyısında yer alan bir alanda tasarladığı binadır.

çektikten sonra beni kendine tekrar hayran bırakan görselini de iliştireyim.
  • contextle uyumsuz binadır.
    bunu anlamıyorum işte. kontekst kontekst diye geziyorlar sonra.
    8 yıllık gözlem sonucunda mimarlık nedir açıklayayım: insan manipüle etme sanatıdır. binaylaymış tasarımlaymış hiç ilgisi yok. kendini zeki gösterecek ezber bilgiler bil biraz. işte ne sorulursa söyleyebil, hatta doğru olmasına bile gerek yok sosla süslü
    kelimeler kullan, binaya bakınca "aa bu structure deconstructivist new barok etkisiyle yapılmış, frank gehr pek sevilmez piyasada ama ben çok severim, mhhhh çok güzel heyecanlandım omhhh" diye boş boş konuş ve hareket et. sonra tasarıma gelince hiçbir öğretiye uyma fakat uyuyormuş gibi kendini tanıt, kendi reklamını yap. modern sanat gibi dıştan liberal görün malum parti gibi, gizli ajandaların olsun, gücü ele geçirince islamlaştır ülkeyi, ya barok rokoko falan takıl sonra al bütçeyi cukkala ve liseli ergenlerin modelleme programında yapacağıyla aynı tutarsızlıkta yapılar yap. baroko taroko şoroko şeklinde beyinlerini yıkadığın müşterin de "aa ne bilgili oo woo" yapsın. sen de böyle uyumsuz ve girişimci bir yapı planıyla gel. kimse de sorgulamaz ondan sonra.
    kontext kontext diye gezerler bir de nasıl yutturdularsa belediye başkanına... ayar olduğum nokta burası. yapıyı tasarlamakta bir keramet yok liseli de yapıyor onu. ama bunu uygulamak için ikiyüzlü olmak gerekiyor. seyirciye karşı barokko rokokko şorokko derken; arkada avant garde, çevreyle uyumsuz, tamamen experimental projeyi uygula.
    asıl sorun, yapmaya izin verince de wowowoo1o1111!!1!11!!! olmanız. yahu ne var ne? niye izin vermiyorsun abi o zaman o kadar beğeniyorsan? büzüşmüş hıyarlar sizi!
    norman foster'da aynısı adı çıkmış istediğini yapıyor. simit yaptı adam alkışlıyorsunuz be, simit simit! minecraft oynayanlar da yapıyor aynısını! ezbere yaşıyorsunuz "aa öyle olmaz!! ne o öyle yamuk yumuk", e biri çıkıp yapınca niye alkışlıyorsun? liseliye niye öyle olmaz diyorsun gkm güce taparı?? herhangi bir program kullanan liseliye de vereceksin o zaman o parayı.
    beğeniyorlar ya...
    hoş, beğenilir belki de, bu aptal çelişki yüzünden binaya bakarken daha binaya bakmaya sıra gelmiyor, mimari süreç ve toplumun fikirlerindeki pislik yargılar bütünü binanın tamamını kaplayan koca bir pankart olarak duruyor önünde.
    velhasıl, mimarlar saygı duyulacak insanlar değildir. mimari yapılar da alkışlanacak ürünler değildir, yalnızca komplolar ve entrikalar sonucunda doğurulmuş piçlerdir.
  • prag'daki görülmesi gerekenler listesindeki fazla abartılmış yapı

görsel
hesabın var mı? giriş yap