• 2014 yapimi justin simien filmi.

amerika'daki irkciliga farkli bir bakis acisi getirmis. izlemek gerek.

"racism is not over, it's just evolved."
  • metascore'u 79 olan underrated bir' film.

oyuncu kadrosu da gayet iyi.
  • dördüncü sezonuna bayıldığım dizi. karakterler, ilişkiler ve mücadele son sezonda daha da derinleşmiş. michael karakterinin duruşu çok politik ve çok mükemmel; şov performansı ağzımı açık bıraktı. iesha'nın agresif muhalefeti hem kampüsteki siyahi hareketi hem de sam'i sert bir şekilde dönüştürüyor ve daha politik yapıyor.
    sezonun müzikal havasına değinmesem olmaz, müzikal seven biri değilim; ama burada çok abartılmadan yerli yerinde kullanılmış ve ben bayıldım.
  • siyahların egemen olduğu ütopik/distopik bir dizi zannederken olayın bambaşka çıktığı dizi.

youtube'da yayınlanan trailer'ın altındaki beyaz insanların tepkileri görülmeye değer.

zaman "white people" tagıyla baklava desenli kazak giymiş düzgün tipli sarışın çocuk gösterilmesi ayar etmişti beni. tepkiler yerinde.
  • dizisi için konuşursam, bence çok başarılı bir yapım olmuş. filmini henüz izlemedim; dizideki sam karakterini oynayan kadın oyuncudan dolayı da filmi pek izlemek istemiyorum sanırım. bilemiyorum aziz romalılar; ben de bir beyaz olduğum için, ırkçı olduğum için yani, renkli gözlü melez kadın oyuncuyu çok güzel buldum.

imdb'de bu diziye oy verenlerin cinsiyet ve yaş aralığı grafiğine baktığınızda her yaş aralığında kadınların erkeklerden daha yüksek puan verdiğini görüyorsunuz. ezilen sınıfların ilki, kadın gerçeğinin bir tezahürü sanırım bu oylar. bir türlü, kadınlar ezilen siyahlarla daha yakından empati kurabiliyorlar anlaşılan. beyaz, yaşlı erkek ise muhafazakarlığın kalesi konumunda, her zaman olduğu gibi.

ben diziyi çok beğendim. abd. indiana'da yaşamış bir insan olarak da bunun ne anlama geldiğini biliyorum. ben bir white polis için ne kadar white isem bir siyaha göre, bir white amerikalı'ya göre de bir o kadar zenci olabildiğimi gayet iyi biliyorum.
  • netflix'in 3. sezon onayını verdiği dizisi.
  • biraz da beyazlar kötü hissetsin.
  • political correctness olayının bokunu çıkaran,white genocide diye ağlayan amerikalılarla empati kurdurtan;iki twit atınca kendini harriet tubman,martin luther sanan,azınlık kontenjanından ivy league okuluna girerek zulme uğrayan siyahilerin yaşamını anlatan şaşırtıcı derecede iyi prodüksiyonlu netflix dizisi
  • imdb'de female oylarının yüksek olmasının sebebi tumblr'daki kadın nüfusun fazlalığındandır.

(bkz: tumblr feministi)
  • muhteşem bir dizi. sense8 falan bok yemiş bana göre. en sevdiğim karakterler lionel, coco ve gabe.
hesabın var mı? giriş yap