şükela:  tümü | bugün
 • bir i$e / bir ki$iye / bir amaca yonelik cali$an ba$ka bir i$ yapmayan server..
 • bir hosting firmasinda sadece size ait olan ve sizin kullandiginiz bilgisayara verilen isim.
 • internet dünyasında belirli bir içerik ve üye sayısına sahip , shared hosting yada vps seçeneklerinde serveri kasan web siteleri konusu olan dedicated servers'e taşınırlar . bu serverler yukarıda tanımları yapıldığı gibi web sitesine , daha doğrusu kişiye özel bilgisayarlardır . diğer türlerde ( shared hosting - vps ) bir serverde birden fazla site barınırken dedicated serverde 1 tane web sitesi barınır . bu bilgisayar özelliklerinde en önemli parçalar işlemci - ram ve hdd'dir . bu parçaların özellikleri ne kadar iyiyse buna paralel olarak web sitenizin hızı da o kadar iyidir .

  bu serverlerin fiyatlandırılması genel olarak aylık olmaktadır . eğer paranız çoksa 1 yıllık ödeme şekilleri de mevcuttur . fiyatlarda dalgalanmalar bulunmaktadır ; 25 dolara da , 1000 dolara da bir çok seçenek mevcuttur . bu fiyatlandırma ; şirket kalitesine , server bileşenlerine , istediğiniz özelliklere ... göre değişir . artık kiralamadan önce bir araştırma yapmanız gerekmektedir .

  eğer çok daha bir siteye sahipseniz , 100k - 500k lık trafiğe sahipseniz işler daha da karmaşıklaşır . bunun için artık 1 dedicated server yetmez . sitenin database'si için ayrı bir server , yedekleme için hdd kapasitesi büyük olan bir server , resimlerin veya içeriğin bulunduğu ayrı bir server gerekmektedir . kısaca bir tane web sitesi için 4 - 5 tane , yüksek konfigrasyonlu sunucular iş yapar . tabi bu işler webmasterin gelebileceği son noktadır . bütün para kaynaklarını buraya aktarmalıdır çünki maliyeti oldukça fazladır .

  ülkemizde yukarıdaki gibi web sitesine sahip insanlar genellikle almanya lokasyon tercih etmektedirler . hem erişim süreleri oldukça düşük ve seçenekleri oldukça fazladır . genel olarak da netdirekt veri merkezini kullanırlar . fakat yukarıda bahsettiğim oldukça yüksek hitli sitler için dünya'nın sayılı şirketlerinden olan softlayer , theplanet , layerdtech ... devreye girer . diğerleri de devrededir fakat koskoca site içeriğini dandik bir sağlayıcıya koymak pek akıl karı değildir . site çalışanları ile görüşür , gereken işlemleri yaptırır , para aktarılır ve sunucular devreye girer .

  biraz da türkiye'deki durumdan bahsedelim . bu hizmetin çeşitli faktörlerden dolayı ( türk telekomun altyapısının yetersiz oluşu , elektrik fiyatları , kaliteli hizmet verebilmek için yeterli sermaye olmaması ... ) önü kesilmektedir . ama olumlu yanları da vardır ; pinglerinin düşük olmasından dolayı hızlarda gözle görülür bir artış yaşanır , sorunları kendi dilinizde anlatıp çözüm yolları denersiniz vs vs ...

  işte bazı türk dedicated server sağlayıcıları :
  (bkz:http://www.radore.com/)
  (bkz:http://www.teklan.com.tr/)
 • multitaskingden hoşlanmayan, tek eşli server. aynı anda 400-500 kişinin gezmeye çalıştığı bir web siteniz varsa hemen geçmek isteyeceğiniz server. personel server diyebilecek olsakta demememiz gereken server (ps kısaltması başka kısaltmalarla ikiz olur, üzülür)...
 • (bkz: bluevm)
 • 1 hafta önce karar verip aldığım server ve beraberinde gelen mutluluk. 3 yıldır çektiğim işkencelerin sonu olur umarım. ovh başta olmak üzere onlarca şirket içinde araştırıp boğulduktan sonra bir gece ansızın bulduğum ve mutluluktan uykumun kaçtığı server. servdiscount.com diye bir adres. almanyada unmetered 1000mbit çıkışlık, hp, 16gb ram, 2 adet 250gb ssd, 8 çekirdek xeon 3.7 mhz işlemci, dilediğin işletim sistemi, dilediğin panel (plesk 30 domain) gibi en son sürüm yazılımlarla 1 saat içinde aktif edilip kullanımıma açılan server. ödeme onayı için telefon açıp alman biriyle ingilizce anlaşma çabalarım sırasında adamın nasıl olduysa benim türk olduğumu anlaması ve türkçe konuşması ile daha heyecan verici bir hal aldı. istanbullu bir arkadaşmış meğer şirkette satış destek bölümünde çalışan. sağolsun işi hızlandırıp, sipraiş sonrası 1 saatte dedicated server teslim ettirdi. ha fiyata gelince yıllık 390 euro ödedim ki donanım/performans - fiyat olarak piyasada çok iyi bir yerde bence.
 • (bkz: bi siktir git dedirten sözlükçü reklamları)

  tanım: yönetmesini bilmiyorsan bulaşmaman gereken sunucu türü.
 • başkasının sikiyle gerdeğe girilmemesi gereken sunucu, aman diyim.