• "bazen bende kendimi bu güruha ait hissediyorum. öyleki yalnış yazanı önce kırtlaklamak sonrada çöpe felan atmak istiyorum.

sonra diyorumki boş ver lan. bazıları yalnış yazsınki doğru yazanların farkı ortaya çıksın. hem sonuç ta ne anlatmak istediklerini anlıyoruz."

şeklinde bir entry girsem akılları gider bunların.*
  • benim gözümde de'leri ayırmayan insan cahildir, aptaldır, kokuşmuştur, ot gibi yaşıyordur. daha kendi dilindeki en önemli eki doğru yazamamıştır. iletişim kurması zor insanlardır.
  • takıntıyla alakası yoktur. hala bu tür hataları görmek inanılmaz rahatsız ediyor. bağlaç olan de/da yazılımında "bende" veya "sende" gibi hataları anlarım. belki o an mantığı kuramamış olabilir ama "oda" yazanları anlayamıyorum. adam yazmış: "yarın istanbul'a gideceğim. oda benimle gelecek." hangi "oda" güzel insan? yatak odası mı?
  • evet ben de o güruh içindeyim, pişman değilim.
    ben bu konuda dikkatsiz olanların kitap okumadıklarını düşünüyorum. çünkü bir süre sonra okurken hatalı yazılan bir -de/-da gördüğünde okuduğun anlamsız geliyor, rahatsız ediyor ve batmaya başlıyor.
    yanlış anlaşılmasın bizler takıntılı değiliz, sadece bu konuya takmış insanlarız ;)
  • güruh olarak nitelendirmek doğru değildir. şahsen beni ciddi manada rahatsız ediyor.
  • normal toplumlarda böyle şeylerle alttaki kesim kendini geliştirip yukarı çıkar, bir bakıma motivasyon gibi düşünün.en kötü your ve you're ayrımını yapamayan ergen utanır bunun için.

bizde ağzından tükürük saçıp cahilliğini övüp üste çıkmak biraz şiddet ve biraz ses yükselmesi vb. ile mümkün olduğundan, karşıdakinin insanlığını anlamayıp ezdiğini sanan sevgili cahilimiz böyle şeyler söylemeyi de kendine hak görüyor tabi.
  • sonuna kadar neferiyiz.

de, ki, mi gibi eklerin kuralları herhalde herhangi bir dilde var olabilecek en kolay kurallar. kural olmasına bile gerek yok, yazarken, okurken istemsizce uygulanması gereken, tam bir cümle kurma ve okuma yetisine sahip her bireyin bunu fark etmeden gerçekleştirebileceği bir yapı.

ha elbette özellikle uzun metinler veya mesajlar yazarken arada tek tük kaçabilir ama bu hızdan kaynaklı olmalı bilmemekten değil. bunu bilmeyen, anlayamayan gözümde net geri zekalıdır.

virgül, ünlem gibi bir şey değil ki bu. komple bambaşka bir anlam çıkıyor ortaya, tüm anlatım bozuluyor. bir insan nasıl bunu idrak edemez aklım almıyor.
  • takıntı değildir, türkçenin kuralına göre kullanılmasını istemektir.

aksi ise cahilliktir, kullanımı bilip doğru kullanmayan ise türkçenin düşmanıdır, haindir.

bir insan bile bile dilini yanlış kullanmaz çünkü.
  • -sende mi?
    + ne bende mi? bende yok.
    - sen de mi gideceksin?
    + ben de gideceğim.

haklı takıntıdır kızlar.
  • bu kapasite de olmayan insanlara takılmışta olabilirlerki. yani biz de ki dil hiçbiryerler de yok ama kıymetini bilmiyoruz.

böyle mi olmak ve yazmak istiyorsun? dahi anlamındaki de ve da ayrı yazılır. emin olamayınca de yerine dahi koyun anlam bozulmuyorsa ayrı yazın.

ki konusunda da eğer sizinki - ankaradaki - masadaki gibi yer yön aidiyet bildiriyorsa bitişik, diğer durumlarda ayrı bunu anlayamayan adam hayatta neyi anlayabilir sıkıntı burada.
hesabın var mı? giriş yap