62 entry daha
  • derin devlet, kanımca devlet içerisinde devlet geleneklerini, iç ve dış siyasetini, kişiler değişse de devlet lehine gerçekleşmeyi amaç edinmiş kişiler bütünüdür. bu yüzden devlet içerisindeki, devlete düşman insanlar derin devlet olarak adlandırılması biraz saçmadır. derin devlette kişiler değil, amaçlar esastır. bu yüzden türkiye'deki derin devlet anlayışı biraz hatalıdır. hatta günümüzde, halihazırda devletin ve milletin çıkarları uğruna devlet lehine işleyen mekanizmalar olduğundan şüpheliyim. türkiye'de devlet ve millet için çalışan, devlet geleneği * ve çıkarlarını gözetecek insanlar varsa, amaçları uğruna çalışmalarının kolay olduğunu düşünmüyorum. türkiye'nin iç ve dış siyasetinde böyle lehimize amaçlar uğruna yönlendirecek bir derin devlet geleneğinin zinciri ne zaman parçalanmıştır, bilemiyorum. teşkilat-ı mahsusa bir örnek olabilir, ama ifşa edildiğinde göre pek de köken teşkil edebileceğini söylemek doğru olmaz. derin devlette gizlilik gerekmez çoğu zaman, zaten bürokrasinin kalemleri o amaçlar uğruna oralarda bulunurlar. fakat ülkemizde, süren konjonktüre bakarak birkaç çıkarım yapabiliriz. ilk çıkarım, derin devlet gibi devlet geleneğinin bugünlerde sürdüğünü söylememiz zor. derin devlet diye devletin kendisi dışında birkaç oluşumun varlığına işaret edebiliriz. *
    velhasıl, benim bu yazıda naçizane bahsettiğim derin devlet, şu andaki algıdan oldukça farklıdır. devletin kendisinden farklı değildir, devlete düşman değildir. belki biraz karar mekanizmasının uygulamadaki davranışlarını değiştiren, ülke ve devlet çıkarlarının yanı sıra sevgisinin de alt bilinci olarak addedebiliriz.
468 entry daha
hesabın var mı? giriş yap