• iki vizenin toplaminin tek haneli olmasi.
  • o anda ders çalışmanın kişiye ileride kazandırabilecekleriyle ilgili hayaller. ancak bu anlar çok kısa sürer. çünkü beklentiler hayaldirler.
  • klasik müzik. kesinlikle ders çalışmak istiyorsanız ama bir türlü başlayamıyorsanız klasik müziği tavsiye ederim. jazz veya new age müziği de olabilir. ama insan sesi olmasın o zaman dikkat dağılıyor. enstrümantal müzikle ben ders çalışıyorum mesela.
  • ders çalışmak sureti ile edinilebilir mi emin değilim ama: (bkz: ferrari f430)

linkteki fotoğrafa, dersin zorluğuna göre 4,8 veya 15 dakikada bir bakınız:
    http://supercarblog.net/… car blog ferrari f430.jpg
  • vize, final haftası haftası ise; bildiğiniz "yumurta"dır.
    (bkz: yumurta kapiya dayandi)
  • pazartesi sabahı işten izin alıp, mezun olmanızı engelleyen derslerin notlarını almak için okula gidince kantinde birlikte ders çalışan insanları görmek kısa bir süre için de olsa ders calışma isteği uyandırabiliyor. kısa derken, okuldan çıkıp işe gidene kadar.
  • ders çalışmayla ilgili yeni bir şey. şimdi bu çalışma isteğini uyandıran yeni bir defter, kitap da olabilir, yeni bir çalışma düzeni de ama ders çalışmayla ilgili bir yenilik olduğunda insanın ders çalışmaya daha hevesli olduğu bir gerçektir. bu da sanırım bir zaman sonra sürekli aynı şeyleri yapmaktan sıkılmak ve yeniyi denemeye olan eğilimden kaynaklanmaktadır.
  • evde yıkanacak bulaşık , toplanacak oda vs. kalmaması.
    (bkz: ders calısmamak için yapılan anlamsız hareketler)
  • rotring'in yeni çıkardığı asortik kalemler, sonra orda burda yapıştırılmış üzerinde "şunu da çalış,bunu da" hatırlatıcı post-it leri,ayrıca renkli stabilo point 88 kalemleri acayip bir biçimde insanda ders çalışma isteği uyandırabilmektedir.
  • işkolik , disiplinli bir sevgili de ders çalışmaya teşvik edici öğelerdendir nazarımda , sürekli boş boş gezerken karşınızdaki insanın iş peşinde koşturması bir süre sonra ben ne yapıyorum soru işaretlerini doğurur ve amaçlara ulaşmak için çalışmaya yöneltir.
hesabın var mı? giriş yap