• filmin yapımı esnasında stüdyo tarafından baskı altında tutulan yönetmenin, filmin dvd veya vhs versiyonunda "yaşassın!! özgürüm!!" nidalarıyla güle oynaya yaptığı yeni montaja verilen ad. genelde film uzun olmasın diye silinmiş olan sahneler eklenir, istenirse filmin sonu bile değiştirelebilinir...
    misal şu aralar istanbul'da tezgahları dolaşan leon vcdsi directors cut versiyondur, filme 25 dakikalık silinmiş sahne eklenmiştir. filmi izlersiniz ve "vay be, leonla mathilda bizden gizli neler neler yapmış..." dersiniz. leon'un sevgilisi için üzülür, sen çok yaşa directors cut diye düşünürsünüz...
  • --- spoiler ---

blade runner'da, ridley scott'ın finalinde, unicorn ile rick deckard'ın da bir replica olduğunu anlarız. lakin yapımcılar bu final ile izleyiciyi hayal kırıklığına uğratmaktan korkarlar ve bu sahneyi iptal ederler. filmin anlamı tamamen değişir.

--- spoiler ---

ya da

--- spoiler ---

terminator 2'de birçok sahne çıkarılmıştır, ama şüphesiz en önemlilerinden birisi t 1000'in "bug"larıdır. t-1000 döküm tesisinde donup parçalandıktan sonra eskisi gibi olmaz, yürüdüğünde ya da bir yere tutunduğunda oranın şeklini ve rengini irade dışı almaya başlar. john connor da gerçek annesini bu şekilde farkeder. ancak biz bunları kesildiği için bilemeyiz.

--- spoiler ---

ya da

--- spoiler ---

leon filminde, mathilda leon'a açık açık aşkını ilan eder, hatta onunla birlikte olmak istediğini söyler. leon ise bunu kabul etmez. bu sahne de filmin içeriğini ve karakterlere bakışı etkileyen önemli bir sahnedir ancak çıkarılan 14 dakikanın içinde yer alır.

--- spoiler ---

gibi örnekleri bize yaşatan olgudur director's cut. önemlidir, bulunası ve o şekilde izlenesidir.
  • gayet güzel bir şeydir. hatta bazen bir filmi olduğundan çok daha iyi bir hale getirebilir.

(bkz: kingdom of heaven)
  • ayrıca bu özel dvdlerde gereksiz bazı seçenekler de vardır...
    filmi izlersiniz. dur ya, bir de şu yönetmen neler diyor film hakkında diyerekten aktif hale getirirsiniz seçeneği.. adam başlar "bik bik" ötmeye.. saniye susmaz film boyunca...

-bu sahneyi asla unutamam. dublörlerimizden birisi ciddi şekilde yaralanmıştı...
    -işte burda birazdan göreceğiniz aksiyon tamamen efektsiz olarak yapılmış ve...
    -bakın burdaki sahne çok iyi.. iyi izleyin birazdan karının donu görünecek. .. aha bakın bakın göründüüü. demiştim ben..

en fazla 10 dakika izleyebilirsiniz filmi bu şekilde. sonra kumandanın bir tuşuyla susturup yönetmen olan pezevengi, kadının donunun göründüğü sahneye geri alırsınız filmi...
  • gerek sinema filmleri, gerek video oyunlarinda bolca karsimiza cikan, genelde yonetmenin "ben sinemada hava atmaya doymadim, simdi evinizdeki beyaz perdede ya da monitorde un salacam" diyerek genelde daha seyredilebilir ve eglenci kildigi konsept (bkz: resident evil director's cut) (bkz: video oyunlarina yonetmen tayin etmek)
  • filmi sinemada izleyen insanlar gidip bir de dvdsini alsın daha fazla para kıralım diye kotarılmış bir para tuzağıdır. "yönetmene daha fazla özgürlük tanıyoruz, kendisi montajda bulunuyor" filanı falancası da yalanı dolanıdır.

ha, yönetmen film şirketinin baskısında kurtulup para kaygısı olmadan editliyor filmi martavalına inananınız var mı bilmiyorum. sanki director's cut dvdlerinden film şirketleri kâr etmiyor... yahu kendileri istiyorlar zaten director's cut versiyonu çıksın.

almayın aldırmayın diyeceğim ama director's cut versiyonları neredeyse hep daya iyidir. alın lan valla, sektör ayakta dursun.
  • filmlerin ozel kesilmis versionlari
  • genellikle bilinen filme gore daha uzun olan filmlerdir. son donemde ticari bir unsur olarak kullanildigini belirtmeden gecemeyecegim.
  • blade runnerin directors cut videosu altin degerindedir
hesabın var mı? giriş yap