• en ufak rüzgarda bile kolayca sarsılıyormuş gibi görünen ama aslında öyle olmayan devletimizin mükemmel yönetilmediğini iddia edenler vatan hainleridir. ihracatın ithalatı karşılama oranı yüzde 67 olabilir ama aslında bu dış mihrakların oyunudur! dış ticaret açığımız muazzam boyutlarda, ayrıca 400 milyar dolar borcumuz var ve bunu ödeyecek paramız yok ama bunun sorumlusu iktidarımız değildir. dış mihraklar gizlice gelerek, ülkemize bizden habersiz yerleşerek, bizleri kendilerine bağımlı kılmışlardır. kandırıldık!

(bkz: akp'nin arkasındaki dış mihrak)
  • tl deki değer düşüşünün dış baskıdan kaynaklandığını düşünüyorsan artık sus yeter yaaa.
    yapısal reform dendi , cari açık dendi , üretime yönelin dendi , tüketim ekonomisinin sonu yabancı para birimlerine gebe kalmaktır dendi , hesler için çed raporlarına bakın dendi sel karadenizi götürdü .

bi susun ak bi susun artık .
  • devletin de senin yanında olaydı iyiydi. ülke sadece bugün %30 fakirleşti. imf'ye borç verecek durumdasın (yersen) ama dış borcun 450 milyar dolar seviyelerinde, yani dolar arttıkça borcun aynı oranda artıyor. en ufak ekonomik sarsıntıda ve hatta bir tivit ile bile ekonomin çökme aşamasına geliyorsa bunun neden olduğunu bir düşün. 16 yıldır bu ülkeyi tek başına yönetenlerin suçu hiç mi yok?

ülkende üretebildiğin ne var? 15 yıldır yerli araba, yerli uçak, yerli bilmem ne haberlerinden geçilmiyor. nerede bu yerli araçlar? hiçbiri yok. satılabilecek her şeyi sattılar 15 yıldır ve elde satılacak değerli bir şey kalmadı. tünelin ucu göründü diyoruz uzun zamandır. cebine giren toplam para çıkan paradan daha az ise ne kadar idare edebilirsin? malını mülkünü satarsın o da bitince ne olur? üretim yapacaksın, üretimi destekleyeceksin, kendine yeteceksin ve tabii ki ürettiğini dışarıya satacaksın. bunu yapmanı dış mihraklar mı engelledi?

halkın büyük çoğunluğu az ya da çok borç içinde. işsizlik almış başını gitmiş, çalışanların ise yarın işten atılmayacağının garantisi yok. milyonlarca insan borçlarını ödeyemediği için haciz ile karşı karşıya. bu, 16 yıldır bu ülkeyi yönetenlerin hatası değil de dış mihrakların işi mi?

1 araba alıyorsun 1 araba parasını da vergi olarak veriyorsun. benzin alıyorsun 1,5 liralık benzine 3,5 lira vergi ödüyorsun. fatura geliyor içerisinde ötv, trt katkı payı vs sayısız vergi var. bu yüksek vergiler nereye gidiyor? bu vergileri dış mihraklara mı ödüyorsun?

değerli her şeyi sata sata bitirdiler. mesela balıkesir seka fabrikasının özelleştirilmesini ve en son durumunu bir araştır. 12 yıl önce değeri kaç iken kime kaça verildi, 12 yıldır neden kapalı duruyor? 1800 dönüm arazi, 185 lojman var içinde. araba ile yanından geç ya da etraftakilere sor bakalım fabrika ne zamandır ve neden çalışmıyor? bir de o 1800 dönüm araziye kaç bina dikilebilir onu araştır. bu kadar soru sadece 1 özelleştirme için.

bütün bunlar yıllardır dile getiriliyor, ekonomi kötüye gidiyor dediğimiz için mi ekonomi kötüye gitti? trump 2-3 tivit daha atsa doların 10 tl olmayacağının garantisi yok. kendine yetecek kadar gelişmiş, huzur içinde yaşayabileceğimiz bir ülke olmak bu kadar mı zor?
  • tamam devletin yanında olalım da, devlet benim yanımda oluyor mu?

ne demiş şair?

don't ask "what you can do for your country", ask "what your country can do for you?"
  • elestirilerin esasi da ayni basligi acan yazarin dedigi gibi:

"""
    başka bir ülke liderinin attığı tweetle
    """

bak bu trump ayni seyi almanlara yapti, mercedes akilli ol diger otomotiv ureticileri de size de soyluyorum, size 1 tane arac sattirmam amerika'da diye tweetledi. ne oldu?

usd/eur kuru 0.1 cent arrti. ve bunun uzerine almanlar, amerika bize ticari savas acmak uzere acil tedbir alalim dediler. gecenlerde fransa, ingiltere ve almanya iran ambargosunun uzerina beraber basin aciklamasi yaptilar, bu ticaret savaslarinin tehlikesine karsi biz birlikte duracagiz diye.

bizde ne oldu? trump ilkokul terk ingilizcesiyle, yani yazdigi seyi ikinci kez bile okumadan tweet etti, tl bugun %15 deger kaybetti. ya boyle devlet, boyle beceriksiz adamlarin yaninda durunca ne olacak tam olara bana bir acikla lutfen?

yani cikalim gahrolsun amariga deyince ne olacak? helal reyiz bir numarsin deyince, gidip gene %50 akp basinca oyu, neyi duzelteceksin? biri ciksin mantikli aciklasin, en buyuk reyisci ben olacam soz!
hesabın var mı? giriş yap