• edit:zevzeğin biri başlığı dış hekimi olarak değiştirmiş.

arkadaş ben de bunu anlamıyorum. öğretmenlerin tatilinden daha çok ilgi çekmesi gerekiyor.

adamlar ya basit bir aletle diş çekiyor, ya da dişi oyup içine dolgu malzemesi (hafriyat) koyuyor.

biraz uğraşan bir teknisyen bile çekim ve dolgu işlemlerini sorunsuzca yapabiliyor. üstelik bir çok dişçiden daha iyi.

-diş çekimi kolay. evde bile yapılabilir. üstelik pahalıya yapıyorsunuz.
    +ama lateral sinirlerin milimetrik basınç hassasiyeti göz önünde bulundurularak..
    -yaaa bırakkk. milleti söğüşlemeyin.

bu işlemleri de bi kamyon paraya yapıyor. malzeme maliyetlerinin de öyle çok olduğunu zannetmiyorum. bir kerpeten ne kadar pahalı olabilir ki? şimdi gelip eleman kira falan derler. eleman ve kira masrafı olmayan işyeri mi var? herkes bu maliyetleri karşılıyor.

üstüne vergi de vermezler. mesela eczacılar bakkal olarak görülür ama vergi kaçırmaları imkansız. kuruşu kuruşuna verirler. ama dişçilerin aylık kazancı ortalama 300 lira falan görülüyor resmiyette.

sonuç olarak dişçilik bence fakültelerde değil teknik liselerde olması gereken bir meslektir. torna-freze-dişçilik gibi bir bölüm olmalı.
  • diş hekimliğinin diş çekmekten ibaret olduğunu zanneden yazarın beyanıdır
  • neeey, taş olursunuz taşşşşş.

ısrarla değer verilmelidir.
  • kimse sana değer ver demiyor ki. yap sen de kendi diş hekimliğini. takıl kafana göre.
  • diş demiyor arkadaşlar dış diyor dış, sorun yok. tıpta henüz öyle bir bölüm yok ama öncesi sen olabilirsin.
  • elindeki aletlerle sadece dişimizi değil tüm anatomimizi kanırtabilecek potansiyele sahip birine gösterilen saygıdır. sen yine gösterme ama o koltuğa oturduğunda bu fikirlerini pek belli etme istersen.
  • acımayın vurun.
  • hadi beyler linci artıralım.

sen zaten dişçiye gitmiyorsun neden bunu dert ediyorsun diye sordurtur adama?
  • hiç bilgim yoktur sağlık ile ilgili fakat şu hekimlik gereksizdir nasıl dersiniz anlayamıyorum . diş hekimi bana göre beyin cerrahı kadar değerlidir gözümde . diş la bu ! . siktir edin bunu , diş hekimlerine saygılar.
  • adam hırdavat dükkanında kerpetenle torna vidayla kaçak diş çekimlerine başlayacak. onun yerini yapıyor. ne var ki dişi oy, biraz macunla doldur o kadar basit .
    o nedenle adamlar 5 yıl okuyor..
    babam zamanında 80'lerde takma dış yaptırdı.
    disciler eve geliyor. dis çekip gidiyorlar. küçüğüm o zaman anlamıyorum.
    sonra hatırladığım babam dişi kullanamadı. dayım tekrar dişçiye götürdü babamı. doğru dürüst bir dişçiye. rahmetli olana kadar takma dişlerini kullandı.
    sanırım ilk takma dişleri yapanlar da yazarla aynı fikirdeydiler.
hesabın var mı? giriş yap