taktakatak

  • 1684
  • 20
  • 3
  • 0
  • 5 gün önce

frostpunk

azcık kurcaladım oyun hoş görünüyor. management tarzı bir oyun. karda kıyamette mümkün olduğunca halkınızı yaşatmaya çalışıyorsunuz. tarzının steampunk olması benim çok çok hoşuma gitti. onun dışında tech tree var genişçe upgradelemelik. haritaya scout yollayıp random olduğunu düşündüğüm encounterlardan kaynak, survivor veya eşya toplayabiliyorsunuz. tech treemiz var dedik, bir de yasalarımız var. yasa imzalayarak yeni yasalara da yol açabiliyorsunuz. burda da sağa sola dallanma mevcut. misal baktınız çalışacak adam az, stoklar tükeniyor. çat diye çocuk işçi çalıştırmayı seçiyorsunuz. burda biraz discontent (hoşnutsuzşuk) artışı oluyor biraz da hope (umut) azalışı oluyor (anlatacağım). survivorlardan bazısı "benim çocuğum köle mi" tarzı yorumlar yapıyor ki hoş olmuş bence. mesela çocuk işçiler yasasında sonra "çocuklar her tarz işte çalışsın" gibi bir yasa da açılıyor. veya aksine gidip çocuklara takılmalık bir yer inşa ediyorsunuz orda geçiniyorlar.

hope ve discontent olarak iki bar mevcut. seçtiğiniz yasalar ve halkınızın yaşam koşullarına göre oynuyor bunlar. henüz sonuna dayamadım hiçbirini ama muhtemelen istediklerinizi yapmama veya firar tarzı şeyler olabilir mutsuz halkta. bu ikisinin yanında ana mekanik olarak soğukla da mücadele ediyorsunuz. ortada bir "soba" var (santral gibi bir şey- furnace diyim) ve onun çevresine yerleşkeler kuruyorsunuz. uzaklaştıkça soğuk oluyor evler, işyerleri ki hastalıklar artıyor. teknolojiyle buna da farklı çözümler (ısı range artırma, ısı binaları vs) mevcut. hava durumu kafasına göre soğuyup azcık ısınabiliyor. böyle küçük randomnesslar güzel bence. misal frostbite (soğuk yanığı) olan birini ampute etmeyi seçebiliyorsunuz. event olarak "bu adam ampute olmak istemiyor" geldi. dedim yine de ampute edelim (ki bu da yasalardan radikal tedaviyi seçerek mümkün oldu. onun yerine bakım evine kaldırıp palyatif tedavi de edebilirdim). bir kaç gün sonra adamın intihar ettiği haberi geldi. bu arada tüm karakterlerin kendi ismi, karısı-kocası var ama o kadar insandan kimsenin adını da ezberlemezsiniz kanımca.

grafik namına bayağı tepeden baktığımız için ortam güzel. karakter animasyonları felan gerekmiyor zaten karınca gibi insanlar dolanıyor işine gidiyor fakat bu kötü anlaşılmasın oyun elindekileri en iyi şekilde sunuyor. her yer karla kaplıyken karakterlerin yürüdüğü yerlerde patikalar oluşuyor. ısı artırıcı yapılar koydukça o bölgedeki karlar eriyor yavaş yavaş. bacalardan çıkan ateşler ve dumanlar hep çok hoş. ha uzun vadede sıkar mı bilemem. aynı şey eventler için de geçerli. eventlerçok güzel resimlerle geliyor. karakter portreleri menüler çok hoş fakat uzun vadede ne olur göreceğiz.

devamını okuyayım »