şükela:  tümü | bugün
 • bilincin bölümez bütünlüğünün yitirilmesidir.
  disosiyatif amnezi, disosiyatif füg, disosiyatif kimlik bozukluğu, depersonalizasyon bozukluğu ve başka türlü adlandırılamayan disosiyatif bozukluklar olmak üzere 5 alt tipi vardır.
  hafızasını kaybedip yeni kimlikle başka bir hayata başlayan, çoklu kişiliklere sahip olan alt tiplerdir genellikle.
  çoklu kişiliğe en iyi örnek beyza'nın kadınları filmi. disosiyatif kimlik bozukluğu alt tipinde genelde travma sebebi çocuklukta cinsel saldırıya maruz kalmadır.
 • --- spoiler ---

  (bkz: fight club)

  --- spoiler ---
 • biliş, bellek, kimlik, çevre algısı, duygusal durum, motor kontrol ve davranış birbirini tamamlayan ve bütün olarak çalışan bir yapıdır ve bu bütünlüğün bozulması dissosiyasyon olarak tanımlanır. kaygı düzeyinin genel olarak yüksek olduğu bireylerden ziyade durumsal kaygı düzeyinin yüksekliliği ile ilişkisi gösterilmiştir.
 • kimlik, bellek, algı ve çevre ile ilgili duyumlar gibi normalde bir bütün halinde çalışan işlevlerin bütünlüğünün bozulmasıdır. beş tane alt gurubu vardır.

  - dissosiyatif amnezi
  - dissosiyatif kimlik bozukluğu
  - dissosiyatif füg
  - depresonalizasyon bozukluğu
  - başka türlü adlandırılamayan dissosiyatif bozukluk

  hastalığın psikoterapi dışında bir tedavisi yoktur, ancak serotonerjik antidepresanlar kısmen de olsa fayda sağlayabilir.
 • dissosiyatif vakaların %75'inde uyku bozukluğunun çok sık olduğu ve uyurgezerliğin travmaya bağlı dissosiyatif yanıtla ilişkili olabileceği belirlenmiştir. dissosiyatif bozukluğu olan vakaların %90-100'ünün çocukluğunda çok ağır bir travma yaşamış olabileceği düşünülür.

  eğer reşit olmayan çocuklarda uyku sorunları, uyurgezerlik vb durumları kronik hale gelmiş ise yüksek ihtimal ile cinsel travma etkisi olduğu düşünebilir. yine de daha detaylı bir değerlendirilmeden geçilmesi gerekmektedir.