• bu zamana kadar 3 tane dizel araba kullandım. 1.4 dizel polo , 1.6 leon ve accent.şu an kullandığım araç 2.0 benzinli. 1 depo fazla yakarım otomobil kullandığımı anlarım anlayışındayım.2 mesafe arası ulaşım olarak görüyorsanız dizel , araç kullanırken zevk almak istiyorsanız benzinli derim.
  • ilk arabam, 1.3 benzinli 95bg mitsubishi colt idi. 1 depo benzinle, istanbul-izmir arasını gidiş dönüş rahatlıkla yapıyordum. yol bilgisayarında ben 50km gittikçe, menzilim de nazire yaparcasına 50km artıyordu.

ikinci arabam, 1.6 benzinli 110bg otomatik clio idi. 1 depo benzinle izmir'e geliyorum, 1-2 ilçe ya geziyorum, ya gezmiyorum yeniden depoyu fullemek zorunda kalıyordum.

ikiside benzinli motor, ikiside otomatik, sadece aralarında 0.3 motor farkı var ve tüketim oranları birbirine bu kadar uzak. biri benzinli motoru sevdirirken, diğeri nefret ettirdi.
  • herkes istediğini yapabilir mamafih uzun yola gidildiğinde seninki dizel az yakıyor diye gelmeyin lan
  • performans anlamında eşekten inip ata binmeye benzer
  • benzinli turbolu 1.2 - 1.0 araçların tork değeri 1.4 - 1.5 - 1.6 dizel araçlara göre daha fazlaymış bir yazara göre allah allah çok enteresan.

doğa için yapılması gerekendir ancak atmosferik benzinli bir araca geçiyor iseniz performans konusunda sıkıntılar olabilir. benzinli araçların genelde beygir güçleri fazla olur ama altınızdaki ağırlığa ivme kazandırıp taşıyacak güç torktur.
  • şu ülkede yapılacak son şeylerden biridir, benzinin litresi olmuş kaç para. dizel ile ne kadar basarsan bas yakacağı 6.5lt civarı olur, benzinlide bas bakalım götün yiyorsa 15-20 lt leri görebilmen mümkün. ülke şartlarında dizel araç candır.
  • benzinli araç yoktur az km vardır. kilometre yapan zaten lpg ile biniyor yada dizel alıyor yapmayanın da zaten pek umurunda değil yakıt.
  • hybrid ise yapılması gerekendir. kim 3.5 lt şehiriçi benzin tüketimiyle sessiz sessiz gezmek istemez ki. gar gar gar ses yok önde akıp gidiyorsun.
    (bkz: toyota corolla hybrid)
  • ilk arabası benzinli sonrakiler dizel olan biri olarak;
    benzinlinin avantajları/dezavantajları
    >sessizlik
    >ilk kalkışta performans ve serilik sonrasında hızlı giden atın boku seyrek olur hesabı performans düşüşü ve aşırı yakıt tüketimi.
    dizelin avantajları/dezavantajları:
    >gürültülü çalışma
    >ilk kalkışta hantallık sonrasında ısındıkça şahlanma ve benzinliye göre yarı yarıya yakıt tüketimi
    >benzinlilerin bakım masrafını bilmiyorum. 300-500 tl. arası yılda/15000 km de bir bakım masrafım var.
    sonuç yapmayacağım eylem.
  • yaptığım eylem. yeni nesil benzinli ve downsize edilmiş motorlar inanılmaz sessiz ve verimli.

son model audi marka bir araç kullanıyorum. su sebili gibi çalışıyor, sesini duymak imkansız. tesla gibi ilerliyorum yolda. su gibi akıyor alet. 9-10 litre lerde tüketimi var. 400 bin tl ye araba aldım, ortalama yakıtı düşünecek halim yok. çevre için üzülüyorum kısmen, elektrikli araç almaya niyetlendim en ucuzu şu an 650 bin tl. yap bi müthiş vergilendirme ve teşvik koşarak gidip alalım.

özetle, sessizliği için alınır, küçük litrelerden daha çok güç için alınır. alınır yani neden alınmasın?
hesabın var mı? giriş yap