• kütahya sulh ceza hakimliği'nin fatih şen’in talebi üzerine verdiği 07.08.2020 tarih ve 2020/2455 d.iş sayılı kararı uyarınca bu başlıkta yer alan içeriklere erişimin engellenmesine karar verilmiştir.
  • önbellekteki entry şöyle:

"
    link te detaylandırılan iddialardır.

elisabeth bik, bilimsel yayınlarda yapılan data manipülasyonlarını deşifre etme çalışmaları ile tanınıyor ve bugün türkiye'den bir araştırma grubu hakkında bir yazı yazmış.

iddialara göre, bilimsel dergilerde yayınlanmış 42 farklı çalışmada, aynı analiz görüntüsü (hr tem) kullanılmış. ya da analizlerde istenmeyen sinyaller silinip yerine birbirini tekrarlayan kopyala-yapıştır datalar yerleştirilmiş (nmr). sorumlu yazarın scopus profili incelendiğinde son bilimsel yayınlarının hepsinin aynı dergide olduğu görülüyor.

ne yazık ki akademilerimizde yayın sayısı, yayın niteliğinin çok önünde tutuluyor. nicelik olarak fazla olsun diye her yol mübah sayılıyor, olmayan deneyler oldu, yapılmayan analizler yapıldı gösteriliyor. hele ki verilen akademik teşvik ödeneği bu süreci oldukça belirgin kıldı. türkiye kaynaklı makale sayısı ciddi oranda arttı ama gerçekten bilimsel araştırma düzeyimiz geliştiği için mi arttı? araştırma grupları arasında çeteleşmeler, karşılıklı atıf ticaretleri mevcut (bkz : link2
    "
  • kepazelik. kimbilir bu boktan yayınlarla zaten suistimale açık ve aptal olan akademik teşvik sistemini sömürerek ne kadar para götürdü?
  • başlıkta da geçtiği üzere bir iddia. muhtemelen bu yazılanlar da 1-2 güne silinecektir ama yazayım:
    bir iddiayı dahi mahkeme kararıyla engellemek isteyen öğretim görevlisine tavsiyem bununla uğraşmaktansa gerçekten dürüst olduğuna inanıyorsa iddialara bilimsel cevaplar vermek ki zaten hile yapmamışsa bunun ispatı çok basit. hem iddiaların ciddiyeti ve suçlamaların bilimsel verilere dayandırılarak yapılması hem de öğretim görevlisinin verdiği tek tepkinin başlık engellemek olması bu konuyu takip eden herkesin bu konudaki görüşünü netleştiriyor zaten.

https://pubpeer.com/search?q=fatih sen

burada şüpheli yayınların tamamına ve yazarların verdiği üstün körü cevaplara ulaşabilirsiniz.
    işin başka bir boyutu da maalesef bu öğretim görevlisinin türkiye'de bir çok genç araştırmacı ile ortak çalışmalar yapmış olması. yani bu iddia çözümlenmeden örtbas edilirse bir çok genç araştırmacının yeni normali bu şekilde araştırma yapmak olabilir.
  • başlık sildirmektense pubpeer de istenen nmr fid dosyaları ile ilgilenmesi gereken öğretim üyesi hakkında olan iddialardır

edit

burada da link konu ile ilgili yazılmış bir köşe yazısı mevcutmuş.

edit2

bu linkte de görüldüğü üzere ilgili bilimsel yayınlara, dergi editörü tarafından, sunulan datalar ile ilgili şüpheler olduğu notu düşülmüş ve her iki tarafa da cevap hakkı tanındığı belirtilmiştir.
  • görsel

ekşi sözlük yine yapmış yapacağını. intihal iddialarının odağındaki şen group ise olayın büyümesi adına bizi mahkemeye vermiş, anlaşılan... iyi intihaller hoccam!
  • skandal gibi skandaldır...
  • t: bilişim suçları mahkemesi kurulmadığı sürece basit başvurularla başlık silinmesine devam edeceğini gösterir örnek.
  • birkaç aylık kaynak tarama aşamasında onlarca intihal, copy-paste vs bulduğum rezalet. ben bile görebiliyorum bunları. bile bile göz yumuluyor demektir yani.
hesabın var mı? giriş yap