• şimdiki dolar bazında gelirimin 7 katını kazanıyordum.
  • yurtdışında dolarla maaş karşılığında çalışıyordum.
  • gezi zamanı dolar 5 kuruş artıp 1.95 olduğunda hükümet kanadı ve ne kadar destekleyeni varsa dönüp ülkeyi batırdınız, hep sizin yüzünüzden vb. cümleler kurmuştu.
    dolar 18 lira olduğunda çıkıp ‘bizim dolarla ne işimiz var’ ne bilim ‘onların doları varsa bizim allahımız var’ diyenler o gün pek bi önem veriyordu bu işlere. ne oldu ki acaba….
    bu da böyle bir anımdır.
  • üniversite yurduna geri ödemeyi dolar ile yapacaktım. o zamanlar dolar kuru 1,18 filandı. 2500 lira için 2118 dolar ödeyeceğüdüm. sonra mezun oldum. dolar 3'ü gördü o yıl. doların 3'ü görmesi nasıl büyük bir olaydı nasıl bir kaostu dün gibi hatırlıyorum. arkadaşlarla dolar 3 lira oldu ya yuh bu ne abi hayıflanmaları yapıyorduk. bu satırları yazarken kendimi dinozor gibi hissettim ya. dolar bugün 13,54 tl. vay halimize.
  • ablama 1,5 tl iken 1000 dolar borç vermiştim. 2 yıl sonra bana 1,35'den tl olarak ödedi!
  • yıl 2005 filan beyoğlu istiklal'de bir mekana oturduk 3 arkadaş 3 tane bira söyledik, biralar toplam 9 lira tutuyor biz garson kıza 10 lira verdik kızda paranızın üzerini getireceğim diyerek kayboldu, aradan 30 dakika filan geçti kız sırtı dönük bizim yan masadan sipariş alıyor o sırada bizim iki arkadaş arasındaki konuşma;
    a: oğlum kız çöktü parana yarım saat geçti hala ortalıkta yok
    b: he lan valla galiba çöktü aq piyasada yok hatun.
    ben: olm bir durum getirir diyorum bir taraftan da kaş göz yapıyorum ama elemanlar anlamıyorlar o sırada kız tabi ki söylediklerimizi de duymuş olacak ki arkasına dönüp şakayla karışık gülümseyerek; ya 1 lira için onurumla, gururumla, şerefimle oynadınız şurada diyerek arkadaşın 1 lira para üzerini vermişti. direkt dolarla ilgili olmasa da kur bazlı bir anımdır. müthiş zamanlardı.
  • orta halli düğünlerde pistte oyun oynanırken dolarlar saçılırdı sağa sola.
  • öf ne zaman doğacam ben ya. umarım ortadoğu'da gözümü açmam.
  • amerika'da 4 ay + 8 ay toplam 1 yıl kaldığım dönemdir.
  • ezan okunmadan eve girmem gereken bir günün akşamındayım. arkadaşlarım sokakta futbol maçına kendimi kaptırmışım ve hava kararmaya başlamış. ezanı duymamla beraber maçı terkedip eve hızlı hızlı gidiyorum. geç kalmış olmanın verdiği gerginliği var üzerimde

sene 2003
    dolar 1,5 falan
hesabın var mı? giriş yap