• dolarla maaş alıp birikim yapmış olmasına rağmen 1 tl vererek minibüsle gitmek varken 50 kr vererek otobüsle gitmek için 15-20 dk beklemeyi tercih eden bir arkadaşım vardı.
  • (bkz: donanımhaber)
  • bir akrabamın da dahil olduğu hikaye.

kendisi bizim memleketin en belli başlı esnaflarındandır ve şu dakika mal beyanında bulunsa en az 500 milyon liralık mal mülk çıkar adamdan, fazlasını da bilmiyorum.

bir gün dayımın bu adamla bir işi varmış ve bunun arabasına binmiş. (tabi sehirdeki en büyük iki üç oto galeri kendisine ait olmasına rağmen 25 yaşındaki fiat tipo marka bir arabaya biner) kırmızı ışığa gelince kontağı kapatıp yeşil yanınca tekrar çalıştırıyormuş. yani adam fiat tipo’da bildiğin start-stop özelliği varmış gibi kullanıyor.
  • nedense okuması çok zevkli, merakla yeni hikayeleri bekliyoruz. kahramanını seç maceraya başla.
  • dört kuzen batak oynamaya karar verip eşli olmasını istedik. bir kuzenim; ben eşli oynamam dedi.
    diğer kuzenim; o kadar cimri bir insansın ki batakta bile tek başına hep ben algısıyla bakıyorsun. kağıtlarını bile paylaşamıyorsun.
    tekli oynamaya başladık sonra.
  • tdk sözlüğe göre cimri parası olduğu halde harcamayan, türlü sıkıntılar çekerek para biriktiren, para harcamaya eli varmayan (kimse).
    eş anlamlısı: elisıkı, pinti.
    burada bazı hikayeler var ki cimrilik değil yokluk. bazı hikayeler de direkt yol yordam bilmeme saygısızlık görgüsüzlük. eve yemeğe davet edip alışverişe ortak etmek mesela görgüsüzlük. bunları birbirinden ayırmak lazım. cimri adam bir şeyden değil her şeyden kısar. kendisi için değil çevresindekiler için zorluk çıkartır. kendisi çünkü öyle yaptığı için rahattır. öyle davranmazsa kendisi rahatsız olacaktır kendi rahatsız olacağına çevresindekiler rahatsız olsun. çünkü para gitmesin de ne giderse gitsin. bir arkadaşla bir yere gideceğiz. iki kişiyiz. bir tramvay bir de otobüs kullanacağız. daha önce ben o mesafeyi taksiyle 14tl ye gittim. dedim ki bak iki kişiyiz kişi başı 7 tl verelim bu sıcakta in bin uğraşmayalım. baştan bir sürü söylendi. yok ne gerek var şimdi falan. sonra bir an boş bulundu olur dedi. dedi ama farkettim ki pişman oldu. sonra da sırf o fazladan çıkacak 2,5 tl için bir süre daha söylendi. sonra metro da şimdi serindir rahat rahat gideriz falan diye ortamı yokladı.en sonunda da gelmekten vazgeçti.
  • babam giyim konusunda cimridir, yeme içme de ise herhangi bir cimriliğine şahit olmadım. çocukken bursa kapalı çarşıdan ayakkabı almaya gitmiştik. ayakkabı 12 lira idi. pazarlık sünnettir diyerekten hep pazarlık eder. burda da yok poşet almayalım, yok fiş almayalım, yol parası bırak vs derken 6 liraya kadar indi adam yarım saatte. hah dedik alacaz ayakkabıyı, ben vazgeçtim dedi almayacağım. madem 6 liraya verecen 12 niye diyorsun dedi. döndük gittik, bu da böyle bir çocukluk anımdır.
  • tüp söylemek için aradığımda adam benden değişim parası da alacağını söyledi, niye ki dedim, petgaz'ın bu bölgeye bakan tek bayisiyiz ve 2 sene önce almışsınız kayıtlarımıza göre dedi. demek ki bu arada başka tüp almışım sandı, hayır dedim, almadım! en son sizden aldığım tüp şimdi bitti, adam şok agjahahag
    cimri değilim, zor kazanıyorum ve çarçur etmeyi sevmiyorum.
  • doğalgaz faturası çok gelmesin diye 7 kat giyinip evde kabanla dolaşan birini tanıyorum.ayrıca elektrik faturası da çok gelmesin diye akşamları sadece televizyon ışığıyla idare ediyor.
  • yalnız herkesin bir arkadaşı, akarabası veya tanıdığı hikayelerdeki başrol. sözlükte yazar olmak için ön şart cömert olmak galiba.
hesabın var mı? giriş yap