şükela:  tümü | bugün
 • portekizli nörolog. 1930'da "prefrontal lökotomi" ile ün salmış, 1949'da bu icadıyla nobel ödülüne layık görülmüştür. bir çok nobelli gibi "ödül hak etmesi" şüphelidir....
 • nobel ödülleri tarihindeki en ciddi skandal, kendisine şu nedenle ödül verilmesidir:

  "for his discovery of the therapeutic value of leucotomy in certain psychoses"

  http://nobelprize.org/…zes/medicine/laureates/1949/

  söylemeye bile gerek yok, bugün lobotomi bir insanlık suçu olarak kabul ediliyor haklı olarak. bu ödül kendisine verildikten bir kaç yıl sonra isveç'te de yasaklandı.
 • yaptığı çalışmalar walter freeman gibi bilim yaratıkları tarafından geliştirilmiş, amerikan hastanelerinde ve hapishanelerindeki (sayı değişebilir) 18 bin kişi üzerinde denenmiştir. kısacası insanı mala döndürmüşlerdir. aynısını yüzyıllar önce çinliler başka bir coğrafyada başka bir şekilde yapıyorlardı: mankurt... ayrıca (bkz: one flew over the cuckoo's nest)
 • lobotominin (beyin loblarından birini acımasız bir şekilde cerrahi operasyon ile alınması) tedavi edici etkisini ortaya koyarak nobel ödülüne layık görülen modern tıbbın vahametini ortaya koyan portekizli doktor. günümüzde de bu kadar vahşi olmasa da arka planda bu anlayışa hizmet eden doktor sayısı yadsınamaz.
 • (bkz: one flew over the cuckoo's nest)

  miloş forman, jack abimizi mallaştırarak bizi üzerek, mustakbel kurbanlari sevindirmiş, dünya kamuoyunda bu olayı yerin dibine sokmuş, toplanan oscar'ın etkisi arttıkça bu monis'in bu sözde tedavisi de artık neredeyse kullanılmaz olmuştur.

  edit: kennedy'nin kiz kardeşine de yaptılar bundan, direk sinüs'den girip seyyar lobotomist ile frontal lob'unu çıkarttılar kızcaazın. ulan sanki sivilce sıkıyor amk malları