• türkiye'de pek bilinmiyor ve yapılmıyor olması çok büyük bir kayıptır. yumurtanın her şeklinden (bana göre) çok daha lezzetlidir. sevgiliye hazırlanan kahvaltıda başrolü oynayabilir ve önce mideye, sonra kalbe hızlı bir yolculuğa sebep olabilir.
  • gözüktüğü kadar kolay yapılmıyormuş ilk deneyişte. tavanın mutlaka geniş olması gerekiyor, öyle tost ekmeğinin ucu hafif kalkınca, yumurtanın beyazı tavaya akıyor, gidiyor. ekmeğin de kızarması beklenirse daha iyi olur yoksa zor oluyor yemesi. ha bir de yumurtanın üstü de biraz kendini toparlasın diye küçük bir kapak kapatılabilir üstüne. çevirince dağılması engellenir, daha rahat olur böyle.

görüntü de güzel tabi, egg for v usulü işte.
  • üzerine böğürtlen reçeli ile harika bir tat elde etmek mümkündür. bir de margarin yerine tereyağı kullanırsanız zaten kokusu bile insanı doyurmaya yetebilir. sabah kahvaltısı dışında ise insanın yiyesi gelmiyor pek. ama sabah kahvaltısında yedikçe yiyesin geliyor, duramıyorsun.
  • eklenen sarımsaklı yoğurtla çılbır tadına ulaşan yumurta yemeği.
    miami'de mehtap diye süslü adı da var.
  • ortasındaki delik kalp şeklinde açılarak, özel günlerde romantik bir jest olarak da kullanılabilen* olan lezzetli kahvaltılık.
  • sakin bir günün kahvaltısında misafirinizin aklını alabileceğiniz yapımı kolay lezzet. yalnız nacizane fikrim en önemli hususu tereyağı. damak zevkine göre katı yağ kullanımı görecelilik gösterse de eğer seviyorsanız ne yapın edin en katkısız en lezzetlisini kullanın bunu yaparken. ve sonra da yiyin parmaklarınızı.

tabi derseniz ki "natalie portman'mı sanki misafirim, sanki bende v'miyim? ne özenicem bu kadar tereyağ mereyağ?" evet bu kişiler için de natalie portman yine bulamıyoruz ama v maskesi işportada beş lira.
  • v for vendetta'da stephan fry'ın ve hugo weaving'in, natalie portman'a hazırladıkları leziz kahvaltı yiyeceği. club tost ekmeği varken, standart tost ekmeğiyle yapılmış olanıyla natalie'nin doyup doymadığı hala tartışma konusudur.

9 sene önce, filmi izledikten sonra, 2 kere bunu pişirmeyi denemiş, yapamayınca da ayvalık tost sipariş etmiştim benden aşçı olmaz diye. o günden beri fastfood'çuyum.
  • yemekten ve dahası yapmaktan büyük keyif aldığım -ki yumurtayı sevmem- süper kahvaltılık...

bugün itibariyle tarifimi kusursuzlaştırmış bulunuyorum tek eksiğim pratik!
    gominist redar mutfaktan bildiriyor;

sepette yumurtanın tüm mahareti aslında ekmekte... sepette yumurta yapıyorsanız ekmeğiniz doğru ölçüde ve güzel bir tatta olmalı yoksa hayal kırıklığı neredeyse kaçınılmaz! ne yazık ki türkiye'de mevcut tost ekmeleri ve dahi dilimlenen ekmeklerin tek dilimi sepette yumurta yapmaya uygun büyüklükte değil! eğer yabancı tarifleri izlerseniz onların kullandıkleri ekmek dilimlerinin bizim türkiye'de bulabildiklerimizden birkaç gümlük büyük olduğunu fark edecesiniz... bu durum maalesef kozmetik olarak güzel görünen sepette yumurta yapmayı engelliyor! ancak ben bu olumsuzluğu bir avantaj haline getirmeyi başardım. başarımın sırrı ise tek dilim kullanmak yerine iki dilim ekmek kullanmaktan geçiyor!

klasik tarifte tek dilim ekmeğin içi oyulurken benim tarifimde iki dilim ekmek oyuluyor ve nihayetinde benim sepetim gerçekten sepet oluyor.

malzemeler;
    1 adet yumurta
    2 dilim ekmek tercihen tost ekmeği yahut tam tahıllı lezzetli ekmek
    tuz, karabiber, kekik, tozbiber vs. her türlü keyfinize uygun baharat
    sürülebilir peynir tercihen la vache qui rit krem peynir
    tereyağ

ince tavamızı tercihen krep/pankek tavasını düşük ateşteki ocağa alın ekmek dilimlerimizin her ikisinekmeklerin bir tarafına krem peyniri sürüp tostmuşcasına ekmekleri kapatın ve ekmeğin ortasını oyun -sevgililer, kabiliyetiniz varsa ve ekmeğiniz büyükse kalp şeklinde oyuk hoş bir jest olabilir- tavanızın altını açın ve biraz tereyağ eritin. tereyağın erimesine müteakip ortası oyuk tostumuzu tavaya bırakın ve oyuğun ortasına yumurtayı kırın, dikkat edin yumurta sağa sola sıçmasın direkt olarak oyuğunuu doldursun... oyuktayı yumurtaya biraz tutam tuz ve istediğiniz baharatları atın bir iki dakika sonra yumurtanın tavaya temas eden kısmının piştiğine kani olduğunuzda yumurtayı bozmadan ekmeği ters çevirip diğer tarafını da pişirin... yumurtanızın piştiğini düşündüğünüzde sepette yumurtanız hazır!

benim tarifimde yumurta kalınca bir ekmek katmanı içinde hapsolacağı için tıpkı rafadanmışcasına sarısı akışkan kalıyor ve tıpkı çikolata sürprizli kek gibi şahane bir hava yakalıyor... ekmeğin yumurta ve tereyağ ile kızarmış yüzeyinin yanında hafif akışkan baharatlı yumurta ve yine akışkan krem peynirin uyumu gerçekten harika... ben maalesef ilk denememde yumurtanın sarısını patlattım ama yumurtanın sarısını patlatmamayı becerebilirseniz eğer benim adına sürprizli sepette yumurta dediğim o şahane kahvaltılığı hazırlamış olacaksınız.

afiyet olsun...
  • yağmurlu bir 5 kasım sabahında teras ya da çatıda tüketilmesinin verdiği hissin tarifi imkansızdır. yapılışının tarifi ise tam tersi.
  • bence bu lezzetin püf noktası önce ekmeği iyice kızartarak yağı çektirip, sonra yumurtayı içine kırmak.
    ayrıca tereyağı hızlı bir şekilde yandığı için ben zeytinyağı kullanıyorum, çok yakışıyor.
hesabın var mı? giriş yap