pomolilik

  • 1246
  • 1
  • 0
  • 0
  • 2 hafta önce

iç güvenlik paketi

yıllar evvel rte, polis rejimin güvencesidir, demişti de kimse üzerine düşmemişti. ancak iktidara geldiğinden beri polise yapmadığı yatırım kalmadı. bir taraftan polise yatırım yapıyor bir taraftansa polise tuttuğunu yatırtıyordu.

üniversiteler, adliyeler, hastaneler, postaneler, pastaneler, parklar, bahçeler, dereler, tepeler, vs. her karış memleket toprağı üzerinde, evimizin dört duvarı dahil olmak üzere polisten korkar, çekinir hale geldik. her an polis gölgesinde yaşamaya başladık.

adliye bahçelerinde tomalar dizilmiş oluyor. üniversite koridorlarında biri bir afiş assa bahçeye robokoplar doluyor.

hastanedesin mesela... canın yanmış, memleket malum, kimse ilgilenmiyor, diye az biraz bağırdın mı biber gazı sıkıyorlar yüzüne.

veya bir barda oturuyorsun, polisler gelip bir kadını döve döve, sürükleyerek alıp götürüyor. sesini çıkaramıyorsun. tamam kabul, bu olaydaki failler polis değildi ama zaten anlatmaya çalıştığım şey de polis değil.

polis korkusu!

ve her geçen gün daha fazla içinde yaşamaya başlayıp daha az ses çıkartabiliyoruz bu korkuya. çünkü ağaç kesmeyin, derken insanlar öldü veya sakat bırakıldı. insan kesmeyin, diye bağırınca ne olacağını kimse tahmin edemez.

şimdi yarın öbür gün iç güvenlik paketi geçince ne olacak peki biliyor musun?

polis, şu yukarıda zaten yeteri kadar korkunç icraatlara imza atma yeteneğine sahip polis, tak, diyip seni herhangi bir suç ithamıyla gözaltına alıp götürecek.

bak vatandaş, bu nokta çok önemli. seni evinden alıp götürecek polis. hiçbir yargı kararına ihtiyacı olmayacak. bırakın siz 24 saat içinde savcı, hakim izni alınacak safsatalarını. adliyede nasıl dönüyor işler bilmiyorsunuz. polis fezlekeyi koydu muydu savcının önüne, savcı daha bakmıyor adamın yüzüne.

karakolda zorlanıyorsun susma hakkını kullan, savcılıkta ifade verirsin, kafanı toplar güzel güzel anlatırsın, diyor sana babacan bir polis. sen de susma hakkını kullanıyorsun, savcılıkta ifade vericem diyorsun bilmeden. ama savcılıkta ifaden alınmıyor. şaşırmana gerek yok, savcı yüzüne bile bakmıyor. polis fezlekesine bakıyor ve seni doğrudan mahkemeye sevk ediyor tutuklanman için.

şimdi bu sistemi bir de doğrudan polisin yürüttüğünü düşün. korkunç değil mi?

bu sistemin muhalifleri ve muhalefeti bitireceği bir kenara, türkiye'yi polis devleti haline getireceği açıktır.

oysa mecliste bu sistemi (paketi, kanunu, vs.) öven öyle adamlar var ki! molotofu silah sayıyoruz, diye ballandıra ballandıra anlatıyorlar ya bu paketi, seni yiyorlar vatandaş sadece seni. gerisi hikaye!

ha hepsini bir kenara koyuyorum. iç güvenlik paketi, adındaki bir şey seni tedirgin etmiyorsa benim sana daha fazla söyleyecek bir şeyim yok.

içimizdeki bu güvenlik, neyi paketleyecek, hepimiz göreceğiz.

devamını okuyayım »
24.02.2015 00:23