• içindeki yumurtadan dolayı düşüncesi bile hoşuma gitmeyen içecek. belki bir gün denk gelirsem denerim tabii.
  • olaya, yumurtadan dolayı soğuk bakmamak lazım. tadı, bozaya göre tatlı olan ve içtikçe içesinin geldiği tatlı bir içecek.bir de tarçını seviyorsanız... şimdi bu arkadaş beni buzdolabında beklemekte... ama fazla içilmemesi tavsiye olur, göründüğü kadar masum değildir...
  • bir sporcu için en ideal alkollü içecektir. (bkz: recovery drink)
  • turkey hill marka olani gayet guzeldir,evde kendiniz de yapabilirsiniz fakat yapar yapmaz icilmez,minimum 24 saat buzdolabinda dinlendirin.
  • evde alkollüsünü yaptığım. kolay yapım. yalnız yumurta pişiyor bazen sıcaklığı tutturamayınca. değişiklik olsun diye yapılan, akşamları krema ve çikolata ile ikram edilen misafir içeceği olarak tüketimini yapıyoruz.
  • rom ile harika giden bıdık..
  • kışın sahlep , tarçınlı ve baharatlı sıcak içeceklerin hayranı olarak merak ediyorum. en kısa sürede deneyimleyip , konuyu güncellemeyi düşünüyorum. bir diğeri de (bkz: horchata)
  • mevsimi yine gelip cattigi icin bu lanet olasi seytan icadi icecek ile ilgili hatirlatma yapmak istiyorum. marketlerde satilan versiyonlari ciddi miktarda yüksek fruktozlu misir surubu, misir surubu , şeker ve nice diger bok pusurugu icermekte.

o halde buyrun tarifini vereyim, hem evde kendiniz yapin, hem istediginiz zaman yapin, hem de ozenen, merak eden varsa yapsin.

malzemeler cok basit :

6 yumurta,
    bir bucuk bardak toz seker
    iki bardak tam yagli sut
    bir bardak krema
    servis ederken rendelemek icin muskat ( hint cevizi)

once yumurtalarin sarilarini ayiriyoruz hatta tercihan suzgecten geciriyoruz. genisce bir kapta yumurta sarilari ile sekeri delirene kadar cirpiyoruz.

butun bunlar olurken sut ve kremamizi bir tencerede yavas ateste isitiyoruz, deli gibi kaynatmiyoruz sadece tencereye temas eden kisimlarda kabarciklar gorene kadar yapiyoruz. sonra ayni corba terbiyesi yapar gibi bu ilik sutten karisimi alip yumurta ve seker karisimimiza yavas yavas ekliyoruz. yavas yavas ekliyoruz cunku yumurtayi bu asamada pisirmek istemiyoruz. bu sekilde butun sut krema ve yumurta seker karisimini birbirine karistira karistira ekliyoruz ve hepsini tekrar tenceremize geri dokerek kisik/orta ateste, kaynatmadan istedigimiz kivama gelinceye kadar yine karistira karistira pisiriyoruz.

soguttuktan sonra istiyorsak bu karisima bourbon mu ekliyoruz, eklemiyor muyuz her ne halt edeceksek edip dolapta sogutuyoruz. en fazla iki gun icinde ustlerine de muskat rendeleyerek iciyoruz.

uu beyybe...
  • adını dahi duyduğumda midem ağzıma gelen, iğrenç hissettiren hede.
  • yumurta ve sütle hazırlanan sahlepimsi, bozamsı bir içecek. ilk kez ingiltere’de 13. yy’da keşişler tarafından hazırlanan bu içecek, aynı zamanda george washington‘un en sevdiği içecek. hatta kendi tarifine göre hazırlanmışını misafirlerine bizzat ikram edermiş.
hesabın var mı? giriş yap