• 2018’de alkollü bir ibnenin eylemleri nedeniyle, 4% engel durumum oluştu.
    niçin başkalarının canı yansın?
    alkollü direksiyona geçmek, corona’dan daha tehlikesiz değil.
    hayatını, başkalarının canını riske atmış, bu riski göze almışların ehliyetinin iade edilmesi talebi.

edit: bu gereksiz gündem ve talebe karşın alkol vb. durum kapsam dışı kaldı afta. buna sevindim.
  • hayatımda duyduğum en saçma af taleplerindendir.
    adamlar alkollü araç kullanıp kırmızı ışıkta geçip bütün kuralları hiçe sayıyor sonra da twitter da yaptık bir hata kimseyi öldürmedik diye af dilenip çocuğumuza ekmek götüremiyoruz diyorlar. şimdi küfür edip ağzımı bozmak istemiyorum ama sen her haltı yiyecek, milletin canına kastederek alkollü araç kullanacaksın sonra da yav pandemi var bizi affedin aç kaldık. sen ve senin gibiler yüzünden herhangi bir gün herhangi bir arabada ya da yolda benim eşim dostum öleceğine sen geber banane. devletin asla yapmaması gereken aftır. kurallara uymayan herkes cezasını çekecek.
  • bence gerçekten çok makul bir talep.

böylece alkollü araç kullanırken birini öldürmeye fırsat bulamadan ehliyetine el konulan sürücülere kaldıkları yerden devam etmeleri için bir şans daha verebiliriz.

ekmeğini ehliyet ile kazanırken, ehliyetini kaptırabilecek kadar ekmeğini umursamayan bir yazar talebi.

yıllar sonra gelen edit: burada bi zamanlar alkollü yakalanıp ondan sonra ama ben ekmeğimi ehliyetimle kazanıyorum devlet beni affetsin diyen bir entry vardı, ayılınca saçmaladığını fark edip kaçmış...
  • yurdum insanından beklenen yüzsüzlük. bir de trafik kazasına karışmadı falan yazmışlar.

neymiş, el koyma süreleri 2 ila 5 yıl çok uzunmuş. ulan hırt, bu memlekette adam öldüren o kadar yatmıyor içeride. hangi boku kaçıncı defa yedin acaba.

kısaca, af isteyenler, siktiriniz gidiniz efendim.

edit : yavşağa bak 21 aylık kızını düşünmeden alkollü trafiğe çıkarken kabahati kendinde bulmuyor, laf söyleyince biz fularlı ibne oluyoruz. kıza üzüldüm. yüzsüz bir babası var. hem yüzsüz hem pişkin.
  • ekmeğini şöförlük yaparak kazanıp alkollü araç kullanının ecdadını sikeyim, bırak affı ömür boyu ehliyeti verilmesin, anasının amını görsün, açlıktan ölsün.
  • insan böyle bir talep yaparken utanır ya. bi de bunun için dernek cart curt kurmuşlar inanılmaz. ekseriyeti de nasıl denk geldiyse zorunluluktan alkollü kullanmış aracı. anası babası hastaymış da, acil arabaya binmesi gerekmiş de vs.

ulan böyle bir yalan sıkmadan önce insan düşünür. tertemiz, mükemmel bir insansın ve diyelim dediğin gibi böyle bir olay yaşandı ve ehliyeti kaptırdın. 6 ay sonra geri alacaksın zaten. bunun için dernek kuracak kadar olayı büyütüyorsan belli ki minimum 3 kere kaptırıp 5 sene cezayı yemişsin. sana bir kere uyarı yapılmış ceza verilerek, yetmemiş bi daha yapmışlar. sen hala dinlemeyip insanların hayatını riske atmışsın. şimdi gelip destek bekliyorsun.

ulan hala aklım almıyor bu olayı ya. ben değil 3-4 bira içmek, eşimle veya ailemle bir restorana gittiğimde aracı ben kullanacaksam içkinin tadına bile bakmıyorum. sana zaten yasal olarak bir sınır konmuş, bu sınırın üzerinde reflekslerini kaybetmeye başlıyorsun.

bir de bu şekilde ehliyetini kaptırmış tanıdıklarımın çoğu "30 bira da içsem bir şey olmıuyor bana yeğenim" şeklinde tipler. 5 biradan sonra hepsi dünyayı 30 derece miyop görüyor, üstüne arabaya atlayıp 8 çize çize araba kullanıyor. yakalanınca da "af gelsin" oldu.

sırf bu kımıl zararlıları yüzünden gece yola çıkmamaya karar verdim. 2 şerit + 1 emniyet şeritli yolda düz halde gidemiyorlar, sonra hatayla oldu diyerek ehliyetlerini geri istiyorlar. değil geri vermek, 3. tekrardan sonra otobüse binmenizi yasaklamalrı lazım.
  • alkollü araç kullanmaktan ehliyetiniz alınmışsa sırayla 6 ay, 2 yıl ve 5 yıl cezası var. 6 ay cezanız varsa af istemezsiniz, zaten af 6 ayda çıkmaz, 2 yıl veya 5 yıl cezanız olmalı. bu da 6 ay ceza almanıza rağmen yine alkollü araç kullanmışsınız demek…
  • mevzular açık mikrofon metin külünk yayınıile gündeme gelmiş olan aftır.

vergi kaçırana vergi affı, imar kaçırana imar affı, borcunu ödemeyene borç affı, adam öldürene, yaralayana genel af derken memlekette düzgün yaşamayanın bir kez daha ödüllendirilmek istendiği aftır. açıklamalarında "bir defaya mahsus istiyoruz" diyorlar. "ölümlü kazaya karışmamış olan suçlar için" diyorlar. öğrenmişler bi' "cezanın bireyselliği" diye bir saçmalık, sadece o an civarında olmadığımdan dolayı beni öldüremediği için bireysel olduğunu düşünüyor. hatamı anladım diyince de mevzunun çözüleceğini söylüyor trafik canavarı pollyannalar.

bir de eve ekmek götüremiyorum ajitasyonu yapıyorlar her af talebinde olduğu gibi. diyecek söz yok.

adalet herkese lazım.
  • (#145751649)

kusura bakma da ehliyeti daha önce de kaptırmasaydın iki sene gitmezdi.
  • koronadan ölmezsek trafikte ölelim diye herhalde.
hesabın var mı? giriş yap