şükela:  tümü | bugün
 • bozuk ekran kartını bildiğiniz fırına atmaktır. bozuk derken şöyle bir bozukluk bir şekilde işletim sistemini çalıştırcak kadar çalışan ama ekranın orasında burasında çizgiler piksel hataları gösteren kartlara uygulanabilcek bir yöntemdir.

  önce ekran kartı tamamen pcb ye kadar tamamen sökülür..iyice yüzeyler temizlenir..mümkünse tiner benzeri birşeyle silinir..kağıt yada sticker varsa çıkarılır..vidalard aynı şekilde..ve öncede 200 dereceye ısttığımız fırına yaklaşık 5 dakka süretle sürülür..pişmeye bırakılır..bi müddet acayip kokular gelebilir.çıktıktan sonra soğutulur..ve tekrar monte edilir..

  ve sonunda belkide ekran kartınız artık sağlam dır...

  dikkat bu işlem kullanıcı sorumluluğundadır....riskli bir durum almak isteyenlere..

  donanımhaberde bir arkadaş gayet güzel yapmış..anlatıyor..http://forum.donanimhaber.com/m_42907844/tm.htm
 • pcbler, üzerine stencilden geçirilip sürülmüş pastanın üzerine yapıştırılmış komponentleri ile birlikte lehim potasına girer, her kompontent bacağı alttan sebil gibi fışkıran mini lehim şelalesine değerek lehim alır. yani ortam olarak bir lehim potasının fırından çok da farkı yoktur.
  zaten bu mini mini parçaları havya yerine yüksek sıcaklıkta hava veren bir tür fön makinesi benzeri cihaz ile sökerler tamir gerekirse. işte soğuk lehim falan varsa onlar düzeliyor büyük ihtimalle fırınlanınca da.

  öyle de güzel bir doğa olayı bu.
 • soğuk lehim ya da katı lehim sorunu için -belki- çözüm olabilecek uygulamadır.

  çözüme ulaşsanız bile sorun mutlaka tekrarlayacaktır. bu yöntemle kalıcı bir çözüm elde etmeniz imkansızdır.

  bozuk televizyona yumruk atarak düzeltmekten farkı yoktur.

  yapmayınız.
 • an itibari ile firindan yeni cikmis ekran kartim eskisinden daha performansli calismaktadir.

  sahibi oldugum acer 5920 cihazi sabah dizi izlerken kullanmistim. sonra bir ara disari ciktik, 3 - 4 saat sonra geri dondugumuzde bilgisayarin ekranina goruntu gelmemekte idi. ses var, goruntu yok idi. windows'a login olabildigimi goremesem de hissediyordum. (windows acilis melodisinin ardindan sifre girdigimde didink windows sesi geliyordu.)

  web'de soyle birkac seye baktim, hep benzer adimlardan bahsediliyordu, rami sok, diski sok, onu sok bunu sok. bu ekran kartini firinlamak da tavsiyelerden biri idi. herseyi denedik, ise yaramadi. en sonunda ekran kartini 200 derece firinda 10 dakika kadar pisirdik. karti taktik ve ta taaa, goruntu var, ses var, hersey yerli yerinde. ise yaradi. renkler eskisinden daha canli, filmlerin tumu hd kalitede. mukkemmel bir cozum.

  video surada
  http://www.youtube.com/watch?v=xyzkfec71g0

  not: hd kalite, canli renkler falan sallama ancak calisan ekran karti gercek. bir muddet idare eder, tekrar bozulur, bir daha firinlariz. gittigi yere kadar insallah. masallah.
 • 12 saat, butun grafik ozellikleri very high'da iken gta iv oynamaktir.
 • üzerine bir de kaşar serpiştirince tadından yenmez.
 • bozulmuş ekran kartını çalışır hale getirmek için son çaredir. 200 derecede 10 dakika tutmak kafi. şurada bir kaç örneğini görebilirsiniz.

  http://www.youtube.com/watch?v=ak7rzjac-qe

  http://www.youtube.com/watch?v=ukdsebhv8u0
 • bazen işe yarayan bir yöntemdir. geforce 9800gt kartın üzerindeki plastik fanı çıkardıktan sonra 8 dakika fırında tuttuktan sonra eskisi gibi çalışmaya başladı. çalışma mantığı artık oksitlenmeye başlayan lehimin tekrar eriyik hale gelip kuruyunca akım iletiminin artması üzerine.
 • ilk defa bugun duydugum ayni konuyu bozuk xbox icin yapmayi dusundugum islem
 • demin bu olayın başka bi versiyonunu deneyerek anında sonuca ulaştım. fan çıkışlarını kapa ve iyice ısınması için bi battaniye üstüne falan oturt. ısınan ekran kartı kendine geldi ve bilgisayar normale döndü. ilginç.

hesabın var mı? giriş yap