şükela:  tümü | bugün soru sor
 • --- spoiler ---

  kaliforniya üniversitesi'nde (ucsf) konuyla ilgili bir araştırma yapıldı. 104 kişiden alınan idrar örneği elektronik sigara içen, normal sigara içen ve hiç sigara içmeyen kişileri karşı karşıya getirdi.

  sonuç ise oldukça ilginçti. elektronik sigara içen kişilerin tahlil sonuçlarında kimyasallara diğer kişilerden daha fazla maruz kaldığı ortaya çıktı.

  idrar sonuçlarında ayrıca akrilonitril, akrolein, propilen oksit, akrilamid ve krotonaldehit bileşenlerine rastlandı. bu da kanser riskini artıran faktörler arasında kendisini gösteriyor.
  --- spoiler ---

  türkçe kaynak.
  üniversitenin orijinal kaynağı.
 • ingilizce kaynakta normal sigara sonuncunda ne kadar kimyasal toxic bulunduğu yazmıyor. yani yalnızca sigara içen kişilerin sonuçları paylaşılmamış. karşılaştırmalı sonuçlar şunlar.

  1- hiç bir şey içmeyen
  2- elektronik sigara içen
  3- hem elektronik sigara hem sigara içen

  4- ?? sadece sigara içen birisinin sonuçları paylaşılmamış ne hikmetse ??

  sonuçlar da şu şekilde ;

  1- sonuç : hiç içmeyen kimyasal yok kabul edilmiş.

  2- sonuç : elektronik sigara içen insanlarda normal insanlara göre 3 kat daha fazla toxic malzemeye rastlanmış idrarlarında.

  3- sonuç : hem e-sigara hem normal sigara içen insanlarda ise sadece e sigara içenlere göre 3 kat daha fazla toxic malzemeye rastlanmış.

  4- sonuç ????. : ama dediğimiz gibi yalnızca sigara içenler ile ilgili bir sonuç paylaşılmamış.

  kısacası buram buram filip moris lobisi kokan haber.

  şöyle küçük bir hesap yaparsak e-sigara içen bireyin idrarındaki kimyasal malzeme miktarına 1 birim dersek ;

  hem e-sigara + normal sigara içen insan : 3 birim kimyasal malzeme olur.

  sadece sigara içen insanlarda görülebilecek kimyasal malzeme miktarı ise aynı oranda gidersek ( ki aynı oranda yükseltmek çok mantıklı ) : 9 birim kimyasal malzeme olur.

  e-sigara içende 1 birim kimyasal
  normal sigara içende 9 birim kimyasal

  zaten bilinen durum da şu ki ; e-sigara normal sigaraya göre %95 daha zararsız.

  bu ne demek oluyor hiç bir şey içmeyen insandan %5 daha sağlıksız.

  kısacası aynı oranları lobi-lobi evirip çevirip yok oluşlarını frenlemeye çalışıyorlar. inanmayın denemez inanın ama büyük oyunu görün.

  elektronik sigara da sağlığa zararlıdır.
 • ''yol açabileceği bulgusu'' olarak açılması gereken hatalı başlık.

  hiç sigara içmeyen birine oranla yapılmış araştırma. hiç sigara kullanmayan birisi için. sigara içmeyen birisine göre. üç kere tekrarladım. normalde sigara içen birisi için bu sonuçlar geçerli değil aksine normal sigara'ya oranla %95 daha zararsız olduğuna dair araştırma sonuçları bolca mevcut. paket sigara almayı bırakıp elektronik sigaraya başlayan kişi her koşulda eski halinden çok çok daha kazançlı çıkar.

  hiç sigara içmeyen birisine tavsiye etmiyorum, sigara içen kişilere kesinlikle öneriyorum. hatta şöyle söyleyeyim paketlenmiş sigara gibi kimyasal dolu bir şeyi içeeceğinize tütün sarın için. tütün bile normal sigaraya oranla çok daha sağlıklı.
 • elektronik sigara söyle zararlı, böyle patlıyor bık bık ötüceklerine insanların sigarayı bırakması için böyle etkili alternatifler bulmaları gerekirken, birde bok atmak için araştırma yapıyorlar. evet e-sigara da zararlı ama bi sigara kadar değil be.